Cena Karla Hubáčka putuje do České Lípy za rekonstrukci divadla

16.05.2024 19:54:36 | Autor: Petra Handlířová | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Cena Karla Hubáčka putuje do České Lípy za rekonstrukci divadla

Desítky unikátních staveb, vydařené projekty a zajímavé architektonické nápady. To vše přinesl jubilejní 20. ročník Soutěže Karla Hubáčka. Vítězem hlavní ceny je rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě.

Porota ocenila nejen samotnou stavbu ale i komplexní přístup k historické budově jako městotvornému prvku. Záštitu nad soutěží převzali ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, krajský radní Jiří Ulvr, starostka České Lípy Jitka Volfová a starosta Turnova Tomáš Hocke.

Stavby určené pro veřejnost si letos pro své hojné zastoupení od poroty zasloužily vlastní kategorii. Do užší nominace se dostaly čtyři - Sociální bydlení města Liberec - Na Žižkově, Stavba nového bydlení pro osoby se zdravotním postižením, APOSS p. o., Výstavba objektu nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec a vítěz nejen této kategorie, ale i hlavní Ceny Karla Hubáčka, rekonstrukce Jiráskova divadla. Všechny zmiňované stavby jsou ukázkou propojení kvalitní architektury a společenského účelu.

Hejtman Martin Půta také proto udělil svou letošní Cenu hejtmana výstavbě Sociálního bydlení města Liberec - Na Žižkově. „Město má pečovat o své obyvatele a vytvářet jim důstojné podmínky pro život. Nový bytový komplex Na Žižkově, který poskytne kvalitní a dostupné bydlení, je určitě příkladem hodným následování," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Mezi stavbami s veřejným účelem našlo svého favorita také Ministerstvo průmyslu a obchodu zastoupené ředitelem Odboru stavebnictví a stavebních hmot Filipem Žežulkou. Z jeho rukou získala Cenu MPO stavba objektu nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec.

V kategorii Soukromé stavby v letošním ročníku dominovaly stavby pro bydlení. Nominace se dočkaly dvě realizace chalup v Jizerských horách - Dům v Jizerkách a Chaloupka Dvě sestry. Vítězem se stala Vila Terasy, u které porota ocenila jak stavební a architektonické provedení, tak komplexní technologické řešení pro úsporu energií.

Pozornost poroty měly i realizace z kategorie Krajina a veřejný prostor. Opět se utkaly projekty zajímavé jak architektonicky, tak společensky. Nominaci získaly Malé vodní nádrže Habartice u Frýdlantu, českolipská lávka pro pěší a cyklisty Svárov-Kopeček a cenu pro vítěze získala realizace pasáže Ulička řemesel v Turnově.

V kategorii Junior - studentské projekty porotu zaujaly studentské návrhy tří studentek. od Valentýny Zítkové a Elišky Klovrzové a vítězkou se stala Berenika Suchánková s projektem nazvaným Trojzemí - Krajinou Horní Lužice.

„Při hodnocení přihlášených realizací měla porota možnost navštívit mnoho zajímavých staveb po celém kraji. Viděli jsme inspirativní realizace jak mezi stavbami soukromých investorů, tak mezi stavbami veřejnými. Kvalitní architektura má v Libereckém kraji významné postavení a investoři vnímají její důležitost při kultivaci prostředí," dodal Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš.

Organizátorem letošního ročníku soutěže je ARR - Agentura regionálního rozvoje, spol. s r. o. Partnerem soutěže byly Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Česká mincovna, a.s., Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov. Letos se přihlásilo celkem 26 staveb a 10 studentských projektů. Bližší informace o soutěži i o přihlášených stavbách je možno zhlédnout na https://stavbaroku.lk/.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Soutěž Karla Hubáčka opět hledá zajímavé projekty a stavby
Nový ročník Soutěže Karla Hubáčka začíná v listopadu
Cena Karla Hubáčka 2022 míří do Vratislavic nad Nisou
Tůně, rašeliniště i zázemí fotbalistů. Soutěž Karla Hubáčka je pestrá
Kdo získá skleněnou vodováhu? Uzávěrka soutěže Karla Hubáčka se blíží
Osmnáctý ročník architektonické Soutěže Karla Hubáčka začíná
Podpořte projekty z Libereckého kraje v soutěži Stavba roku 2021
Vítězství v Soutěži Karla Hubáčka vybojovala stavba DOK Nordbeans
Do Soutěže Karla Hubáčka přihlásili 30 projektů. Hlasování od 1. dubna
Soutěž Karla Hubáčka začíná dřív, propojí se s celostátní Stavbou roku
Muzejní krystal je Stavbou roku 2020
Dvě jablonecké stavby získaly ocenění
Bude jablonecký krystal Stavbou roku 2020?
Cenu Karla Hubáčka o krajskou stavbu získalo sídlo společnosti Lasvit
V Soutěži Karla Hubáčka zvítězila Stolínova školka ve Vratislavicích
Krajskou stavbou roku 2018 je LakePark Residence Staré Splavy
Stavba roku 2017 je bez hlavní ceny, porota udělila pouze dílčí ocenění
Stavbou roku Libereckého kraje je turnovský areál Maškova zahrada
Stavbou roku Libereckého kraje se stala rekonstrukce domu U Páva
Krajskou stavbou roku se stala Revitalizace městských lázní v Liberci
Stavbou roku Libereckého kraje je Hotel Port od Máchova jezera

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace