Skryté skvosty: Kraví roklí přes Jelení vrch až do Psího kostela

14.08.2020 17:46:57 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Skryté skvosty: Kraví roklí přes Jelení vrch až do Psího kostela

Skryté skvosty Libereckého kraje. Místa, o nichž se tolik neví, ale přesto mají čím zaujmout. Jedním z takových je oblast v okolí Ralska, která láká na zvířecí motivy, ať už to je Havraní skála, Kraví rokle, Psí kostel nebo Jelení vrch.

„Tento výlet, který opět umožní poznat kus našeho kraje v místech, která nejsou masivně navštěvovaná, je nenáročnou vycházkou, na které mohou rodiče využít právě zvířecích názvů jednotlivých míst, pátrat se svými dětmi po jejich původu a umocnit tak jejich prázdninový zážitek," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dobrodružství tentokrát začne na parkovišti před sezonním infocentrem Vojenských lesů v Hradčanech u rybníka. Směr cesty ukáže majestátní Havraní skála, která se tyčí na západě nad korunami borovic.

Modrá značka a Naučná stezka Jeřáb zavede až na vrchol Hradčanské vyhlídky, ze které je možné vidět meandry řeky Ploučnice, bývalé vojenské letiště a zříceninu hradu Ralsko, podle které se jmenuje druhá největší obec v České republice.

Pak se trasa po modré vrací zpět až na křižovatku, z níž se jde po zelené. Zde čeká příjemná procházka ve stínu pískovcových skal, které vytvářejí Kraví rokli. Říká se, že jméno jí dali podle pozoruhodně tvarovaných skalisek turisté.

Z rozcestí nad Kraví roklí cesta pokračuje po zelené přes Jelení vrch až k 35 metrů dlouhému pískovcovému převisu, který přechází do obrovské členité jeskyně. Celý tento útvar se nazývá Psí kostel, někdy také Husův. Jedná se o dlouhou chodbu na skalní terase, která je místy otevřena do údolí a místy přechází do kamenných komor podepřenými přirozenými sloupy.

Kousek od jeskyně je pak k vidění čtyři metry široká a dva a půl metru vysoká Skalní brána. Z rozcestí na Jelením vrchu pak míří trasa po žluté až na Starou lipskou silnici, která dovede podél řeky Ploučnice zpět do Hradčan.

Trasa v délce 9,5 kilometru je určena rodinám s malými i většími dětmi, aktivním seniorům i turistům pohodářům. Mapa trasy je na odkazu www.mapy.cz/s/fopoborope.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Ralsko: výšlap na český Mount Everest
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Odpočinek, koupání i výhled do dálky. Takové je Polesí u Rynoltic
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Zřícenina hradu Kumburk přináší krásný výhled na krajinu Českého ráje
Skryté skvosty kraje: Se spící pannou do Braniborské jeskyně
Braniborská jeskyně láká k prozkoumání
Skryté skvosty Libereckého kraje 1: Skalní reliéfy Lužických hor
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Frýdlant opět láká návštěvníky
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Kotelní jámy: kouzelné výhledy i chráněné rostliny
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Kam vyrazit naboso? Do Pěnčína, Harrachova i za hranice
Liberecký kraj bude lákat turisty na Skryté skvosty
Čertova zeď: kterak sedlák sázku vyhrál a svou duši zachránil
Pramen kyselky u Nového Města pod Smrkem prý objevil kovář
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Krkonošský vrch Strážník kdysi hlídal bezpečí kraje
O víkendu se mnoho lidí vydalo na výlety, třeba alespoň Riegrovkou
Vydejte se za poznáním historie hradu Děvín
Borecké skály lákají na Knihu i na Želvu
Kam na výlet s dětmi? Se Čtyřlístkem kolem blaťáku či za hastrmany
Hradčanské stěny s přírodními útvary jsou lákavým cílem pro rodiny
Kaskáda vodopádů na Bílém Labi láká na Lavinovou peřej i Velký skok
Kam na výlet s dětmi? Na naučné stezky s veverkou či liškami
Boží hrob Velenice: Baroko vytesané do skály
Kam na výlet? K Maloskalské Drábovně
Zlatý vrch v Lužických horách je dvojčetem Panské skály
Blíží se jaro, čas výletů. Třeba na Mužské kameny
Tip na výlet: Průrva Ploučnice zvaná též Pekelný jícen či Hromová rána
Polevsko — sklářská obec v Lužických horách

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec bude hrát v Edenu bez diváků

Nadstavbová skupina O titul pokračuje třetím kolem. Jablonec se ve středu vydá na hřiště do Edenu, kde už v sobotu Slavia sahala po jistotě titulu. Po kontumaci derby je ovšem vše stále otevřené, stejně jako jablonecký boj o čtvrté místo. Disciplinární komise LFA totiž Slavii kromě kontumace a vysoké finanční pokuty potrestala i uzavřením domácího stadionu na čtyři zápasy. To znamená, že ve středu se ve Fortuna Areně bude hrát ve zcela komorních kulisách. „Když to vezmu z pohledu hráče, vždycky radši hrajete před plnými tribunami. Na Slavii byla vždy bouřlivá atmosféra, vybičuje vás to k lepším výkonům - a to jak domácí, tak i hostující tým," přiznal jablonecký asistent trenéra Tomáš Čížek pro klubuvý web FK Jablonec.

Zájezd z Jablonce do Budyšína

V sobotu 30. května pořádá statutární město Jablonec nad Nisou tradiční jednodenní zájezd do partnerského města Budyšín na tamní městské slavnosti. Vstupenky se prodávají od 5. května.„Budyšínské jaro nabídne bohatý kulturní program a oblíbené trhy, na nichž je k dostání kromě jiného nejvyhlášenější hořčice a další místní speciality," zve Kateřina Hujerová z kanceláře primátora jabloneckého magistrátu, která dodávám, že bude-li zájem, zajede autobus s výletníky i k venkovnímu rodinnému Dinoparku v Kleinwelce. Autobus do Budyšína odjíždí 30. 5. v 8.30 h z Horního náměstí od letního kina, návrat se očekává mezi 18. a 20. hodinou. Jízdenku za 400 Kč lze zakoupit od úterý 5. 5. v pokladně Eurocentra v pracovní dny v čase 7.00-19.00 hodin. Na stejném místě je třeba nahlásit vstupenky do Kleinwelky, které je třeba si zakoupit na konkrétní datum předem online.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZŠ Pasířská má nejlepší školní časopis Libereckého kraje
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Regionální potravina 2026
Před prázdným hledištěm debakl
FOTO: Hořelo v objektu bývalé pily v Krásné
Nezaměstnanost v Libereckém kraji činila v dubnu 5,7 procenta

Nejčtenější články

14.05.: Liberecký kraj zná vítěze soutěže Regionální potravina 2026
13.05.: FOTO: Hořelo v objektu bývalé pily v Krásné
14.05.: Před prázdným hledištěm debakl

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace