erorr
06.05.2020 11:04:06 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Postavičky ze Čtyřlístku, Vodní chrám, dřevěný xylofon či hastrmana. To a mnoho dalšího lze spatřit během výletů po naučných stezkách v regionu. Pobaví a zaujmou zejména děti, ani jejich rodiče se však nudit nebudou a dozvědí se řadu informací o rostlinách a živočiších, kteří ve zdejší přírodě žijí.
„Pro rodiny jsou poslední týdny velkou zkouškou. Rodiče jsou nuceně doma, děti také a ještě k tomu musí společně zvládnout domácí výuku. Výlety do přírody na zajímavá místa jsou pak vítaným způsobem odreagování, jakýmsi ventilem pro všechny členy rodiny. Budeme rádi, když naše tipy na výlety rodinám pomohou při rozhodování kam vyrazit," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Vydat se lze společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, který je ve skutečnosti Máchovým jezerem. Turisté navštíví zajímavé skalní útvary, dozví se nejeden zajímavý příběh, a jak už to bývá - to nejlepší čeká na konec. Celá trasa naučné stezky vede po žluté turistické trase kolem Blaťáku čili Máchova jezera. První zastavení se nachází těsně před vstupem do lesa v Kuřivodské ulici v Třeskoprskách neboli Doksech. Druhé zastavení je pod vrchem Borný u odbočky na vyhlídku. U posledního zastavení naučné stezky ve Starých Splavech žlutou turistickou trasu nahradí červená a po Jarmilině stezce vede cesta do Doks, v nichž se na zámku nalézá Muzeum Čtyřlístku.
Naučná stezka pro malé i velké návštěvníky, na níž je na každém zastavení nějaký úkol či hádanka. Děti si zde mohou například zahrát na dřevěný xylofon či na zvířátka, obkreslit si listy stromů a další. Okružní trasa vede po turisticky značených cestách, lesních cestách a místních komunikacích okolím kempu Sedmihorky, podél přírodních rezervací Bažantník a Hruboskalsko. Trasu doplňuje dětský průvodce naučnou stezkou, do kterého si děti píší a kreslí, co cestou viděly a dělaly. Zakoupit ho lze v recepci kempu Sedmihorky, v některých informačních centrech, případně v budově Správy CHKO Český ráj.
Jedná se o nenáročnou cestu, která vhodně doplňuje lesní vyhlídkové okruhy Sloupským skalním městem. Naučná lesní stezka má 5 zastavení, které tvoří dřevěné stojany s pohyblivými prvky. Děti hravou formou seznámí s životem v lese. Jednotlivá zastavení jsou orientována na rostliny, dřeviny a živočichy. Součástí stezky je dřevěný altán Vodní chrám s obnovenou lesní studánkou.
Stezka hastrmanů je naučná stezka s jedenácti tematickými zastávkami, která přiblíží život kolem vody, připomene některé druhy rostlin, stromů a živočichů svázaných s tímto prostředím v blízkosti Panenského potoka. Nastíní význam mokřadů, lužních lesů, i nutnost ochrany vody a vodních ploch. Dětem jsou v rámci stezky na některých zastaveních k dispozici hrací prvky, dále jim slouží 4 dětská mini hřiště a hrací plocha, na které můžou malí i velcí poměřit svou šikovnost v hraní kuliček. Starší děti si mohou na zastaveních prověřit své vědomosti, mladší děti zvou pohádkové bytosti ke splnění nejrůznějších úkolů.
Pohybová stezka dostala jméno po místním kronikáři a učiteli. Jde o krátkou procházku pro děti i dospělé s herními a cvičebními prvky; cestou provedou originální dřevěné ukazatele od místního řezbáře Jelínka. Od obecního úřadu se nejprve dojde k hřbitovu na kraji lesa a pak už začíná lesní dobrodružství. Po cestě je mnoho příležitostí vyzkoušet sílu a hbitost, zacvičit si na posilovacích strojích či si jen protáhnout tělo na některém cvičebním prvku. Existuje taktéž takzvaná bosonohá varianta, tedy možnost projít nedlouhou stezkou bez bot. Stezka končí v Horním Prysku nad koupalištěm na místě původního historického altánu s výhledy na zrekonstruovaný kostel sv. Petra a Pavla, do údolí zařízlou malebnou ves a opravený areál koupaliště. V areálu koupaliště se pak nalézají prolézačky, houpačky a hobití domečky pro děti.
Hradčanské stěny s přírodními útvary jsou lákavým cílem pro rodiny
Kaskáda vodopádů na Bílém Labi láká na Lavinovou peřej i Velký skok
Kam na výlet s dětmi? Na naučné stezky s veverkou či liškami
Boží hrob Velenice: Baroko vytesané do skály
Kam na výlet? K Maloskalské Drábovně
Zlatý vrch v Lužických horách je dvojčetem Panské skály
Blíží se jaro, čas výletů. Třeba na Mužské kameny
Tip na výlet: Průrva Ploučnice zvaná též Pekelný jícen či Hromová rána
Polevsko — sklářská obec v Lužických horách
Muzeum v Poniklé zve na místnost faráře i módu první republiky
Hrad Vítkovec u Milčanského rybníka zničila třicetiletá válka
Křížová cesta na Vysokém hřebeni vznikla díky léčivé vodě
Nejkratší tunel v republice? Pekařova brána v Českém ráji
Za skalními reliéfy do Třídomí v Lužických horách
Za rozhledy do Krkonoš. Třeba na vyhlídku na Čertově hoře
Méně známé místo kraje: Juliina vyhlídka u Mimoně
Oldřichovský Špičák láká na pomníček dřevorubce i skalní vyhlídky
Kamenického stezka provede Českým rájem
Švýcarská vyhlídka stojí na základech zaniklého hostince
Semilské turistické slavnosti připomněly 110 let Riegrovy stezky
Krkavčí skála, další z málo známých míst Libereckého kraje
Letos stoupl zájem o hrady Grabštejn a Trosky či zámek Hrubý Rohozec
Malá Skála láká za tajemstvím Pantheonu
Liberecký kraj neznámý: Z hradu Štěpanice zůstaly zbytky paláce a věže
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Méně známé místo v kraji je i skalní hrad Stohánek
Za adrenalinem do jizerských i krkonošských bikeparků
Vyhlídka Terezínka, další méně známé místo Libereckého kraje
Na agroturistiku v Libereckém kraji zve i Statek Zakšín na Kokořínsku
Českým rájem skrz naskrz na koloběžce i na lodi
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
Méně známé, ale zajímavé místo kraje: Dutý kámen
Méně známá místa kraje: Harrachovská hrobka v Horní Branné
Zřícenina hradu Bradlec u Lomnice: místo, které stojí za návštěvu
Liberecký kraj představuje méně známá místa: Sirný pramen
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT qwqw