Předsevzetí do roku 2022: Na Střelnici by si měli ujasnit směr

24.12.2021 12:12:21 | Autor: Jaroslav Hrabák, lj, pjs | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Předsevzetí do roku 2022: Na Střelnici by si měli ujasnit směr

Skončila podzimní část fotbalových soutěží, tedy Fortuna ligy a Evropské konferenční ligy, a hodnocení fotbalového Jablonce je rozporuplné.

Nejprve Evropa: velmi slušný výsledek, skvělý ekonomický profit, žádný fotbalový propadák. Jedním slovem úspěch! Tento úspěch, mám dojem, i mezi jabloneckou veřejností velmi nedoceněný, je zřejmě na pár let tím evropsky posledním. Koeficient českého fotbalu je slabý, do Evropy budou mít šanci tak čtyři české týmy, a to včetně toho, který vyhraje Mol Cup. Pohár tak při současném trendu bude jedinou možností, jak za určitěho postavení nebes se do Evropy dostat. Léta, kdy Jablonec skvěle využil toho, že mnohé české týmy byly jaksi mimo konkurenci, jsou, zdá se, pryč. Takže Evropo, děkujeme!

Na Střelnici však v euforii z postupu do Evropy podcenili složení kádru, jeho četnost, a to všechno ještě podtrhl mnohdy hodně do sebe zahleděný trenér. Který vsadil, řekl bych po „dukelsku" či „brücknerovsku", na svých dvanáct oblíbenců a ostatní hráče kádru poslal z hlavní tratě na vlečku. To se krutě vymstilo v lize, hráči byli viditelně zatavení, na motivaci nezbývaly síly a když přišly karty či zranění, tak se to v plné nahotě projevilo. Každý trenér má svoje zkušenosti, svůj způsob, a když není v jakémkoli klubu obklopen odbornou oponenturou, většinou se stane to, co v Jablonci.

Útoky trenéra proti všem kritikům ať už v ochozech či v novinářské obci, silné žití s tím, že třetí místo je jeho úspěch a oni to ti pisálkové neoceňují, tam to všechno začalo. A tak se mi zdá, že Rada zůstal na Střelnici jako ten kůl v plotě, bránil svoji bublinu a přes nesporný úspěch v Evropě nechtěl vidět, že je cosi shnilého ve státě dánském, tedy Střelničním. Teď bude důležité, jak toto dilema klubový prezident ve své nezáviděníhodné situaci pořeší. Vyhodit trenéra co mu zachránil krk a přinesl do klubové pokladnice přes sto miliónů? To se kromě Rady nepovedlo v Jablonci nikomu. A nebo se dívat na to largo desolato v lize a vsadit na novou trenérskou krev? Nezávidím. Klubové struktury na čele s Peltou by si měli v klidu sednout a o jabloneckém fotbalu si popovídat. Ne pouze o ekonomice, ale hlavně o fotbale. Klubová struktura je založena dobře, od žáků až po áčko, ale funguje?

Odpověď je jasná, trenéři spolu nekomunikují, týmy jsou takové republiky v republice a vše postrádá to hlavní: smysl! Klub dobře zajišťuje chod mládeže, ale když chci hrát Evropu, tak bych přece měl chtít hrát dorosteneckou ligu ! Provázanost béčka s ligovým áčkem je slabá ne-li žádná. Samozřejmě Jablonec je příliš malý, aby mohl hrát ligu jenom s odchovanci, ale taky dost velký na to, než aby nejlepší mládežníci končili na lavičce náhradníků ve Varnsdorfu. Klubu prostě chybí jasná vize, jasná provázanost, jasný systém. A do toho systému zasazovat trenéry. Rada rád pracuje se zkušenými, nerad se piplá s neumětely, kteří potřebují pomoc v cestě do fotbalového světa. Ale to by si v Jablonci dovolit neměl, respektive to by mu nemělo být dovoleno.

Dva roky se v Jablonci pohybuje Ghaňan Torfiq Ali Abu Bakar. Toho měl Rada vyždímat a za tři měsíce zjistit, zda ten kluk je či není pro Jablonec dobrý. Takhle se tu plácá dva roky, v létě mu končí smlouva, není to vůči tomu mladému Afričanovi hodně, ale hodně kruté? Ale podívejte Čvančara, o něm jdou z klubových střev zprávy veskrze negativní. Ne o fotbale, kde z minima příležitostí vyrostl v nejlepšího klubového střelce podzimu, ale o tom, jakou má povahu a další povídačky. Staří praktici vědí, že zlobivé fotbalové dítě, co vám jde po většinu týdne na nervy, pak na hřišti odvede daleko víc, než hodný kluk, co ani necekne. Je to prostě o práci s hráči. Radův jablonecký podzim by se měl dát do učebnic fotbalu a mělo by to mít nadpis „školení o tom, jak se to dělat nemá." Ale to není o Radovi, to je o klubu a jeho řízení.

V jablonecké ligové historii nás čeká jaro, které tu ještě nebylo. Doufám, že klub nebude spoléhat na sparťanské béčko, které může „zrušit" pro 14. příčku v tabulce baráž. Snad to historicky nejhorší ligové umístění vrátí do mozků těch, co mají jablonecký fotbal na starosti více pokory, méně megalomanství, více vstřícnosti k fandům, méně pohledu „z Petřína." Jablonecká ligová historie, to je řetěz neuvěřitelných úspěchů, radostí i starostí, což zavazuje. Nikdo nereprezentoval Jablonec v Evropě tak, jak se to v posledních letech dařilo hochům ze Střelnice. Tohle zahodit, to by byl obrovský hřích.

Radovi přeji jen dobré, protože ani on nemůže při pohledu na tabulku neustále vzpomínat na to třetí místo, kterého si tu nikdo nevážil! Připomenul bych mu heslo jiné trenérské jablonecké legendy, Vlasty Chobota a jeho náhled na práci v Jablonci: „Chci hledat hráče neznámé a dělat z nich hráče známé!" Jeden Klucký, druhý Klucký, Míla Šebek, Míla Denk, Luboš Urban a třeba i Honza Bambusz z Desné. A co třeba takové borci jako Jirka Tupec, Jirka Šidák, Pepa Latislav? Nebylo by od věci, kdyby si na to na Střelnici vzpomněli, zvláště když i současný klubový prezident byl v tehdejší době té éry součástí.

Závěrem? Klid, klid, klid a vyhrnout rukávy. Nejsme a nebudeme Sparta, jsme a budeme Jablonec. Tak se podle toho chovejme a dejme té jablonecké kocábce ten správný směr!

Fortuna liga po podzimu:

1. SK Slavia Praha                19  15  3   1   51:14   48
2. FC Viktoria Plzeň              19  15  2   2   36:13   47
3. AC Sparta Praha               19  14  3   2   46:22   45
4. 1.FC Slovácko                  19  12  3   4   38:22   39
5. FC Baník Ostrava             19  10  6   3   41:25   36
6. FK Mladá Boleslav             19   8  2   9   29:28   26
7. FC Hradec Králové            19   6  7   6   24:26   25
8. SK Dynamo Č. Budějovice  19   7  4   8   26:30   25
9. FC Slovan Liberec             19   7  3   9   17:25   24
10. SK Sigma Olomouc          19   5  7   7   31:28   22
11. FC Fastav Zlín                19   5  4  10   23:37   19
12. Bohemians Praha 1905    19   5  3  11   27:44   18
13. FK Pardubice                  19   4  5  10   24:41   17
14. FK Jablonec                   19   3  7   9    14:34   16
15. FK Teplice                      19   3  2  14   19:37   11
16. MFK Karviná                  19   0  5  14   16:36     5

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na Slovácku od Jablonce příjemné překvapení
Podzimní kalich hořkosti vypitý až do dna
Asi nejhorší evropský výkon neumožnil postup do jara
Radův tým dohrával na Bohemce o devíti, přesto bral cennou výhru
Rada čeká, až se to zlomí
Za tenhle bod zaslouží Jablonec uznání
Trenére, chtělo by to trochu sebereflexe…
Ve čtvrtek Alkmaar a pak už jen o záchranu
V MOL Cupu postup Jablonce do čtvrtfinále
Ve Zlíně bez branek, ale tři tyče
Další bod Jablonce v Konferenční lize
S hrou Jablonce je to pořád stejné = špatné
Rada sklízel, co zasel
Zajímavá podívaná na Střelnici v Konferenční lize
Do Jablonce zavítají Dánové. Na pořádek budou dohlížet policisté
Odešel Jaroslav Dočkal…
Vajnerova těžká ligová premiéra
Fotbalová divočina Jablonce v Boleslavi s Hradcem
Na výhru Alkmaaru opět střílel Gudmundsson
Slovan Liberec tři body v Jablonci ubránil
Do Jablonce přijede Slovan Liberec, připraveni budou i policisté
FOTO: V MOL Cupu pouze splněna povinnost
Ve středu čeká Jablonec MOL Cup v Přepeřích
Krobova levačka + Čvančarova hlava = bod ze Sparty
Kolektivní paráda! Hrdinové Pilař a Hanuš
Asi již mysleli na rumunskou Kluž
Martin Nešpor novou posilou fotbalového Jablonce
Olomouc Radovým hochům vyprášila kožich
Po výborném výkonu zasloužené miliony
Trenér Petr Rada myslel na Žilinu
Obávaní žilinští mladíci dostali na Střelnici bůra
Porážka FK Jablonec v pochodovém tempu
Celtic byl nad síly, na řadě Žilina
Zasloužená remíza Jablonce s Klokany
Slavný skotský Celtic na jablonecké Střelnici!

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021
Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky
FK Jablonec sahal proti Lokomotivu Moskva po vítězství
Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace