Po stopách skleněného korálku: okolo přehrady až k Liščí boudě

03.10.2020 19:11:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Příchovice,Janov nad Nisou,Josefův Důl,Kořenov,Jablonec nad Nisou,Jizerské hory

Po stopách skleněného korálku: okolo přehrady až k Liščí boudě

Kudy vede cesta po stopách sklářského umění v Jizerských horách? Zní to trochu jako pohádka: okolo přehrady a rozhledny přes několik kopců. Putování za historií skleněného korálku startuje v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, secesní budově se skleněnou přístavbou ve tvaru skleněného krystalu, kde lze obdivovat jedinečné sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí nebo vánočních ozdob.

„Výroba skleněné bižuterie a sklářských výrobků z historického hlediska doslova definuje tvář Libereckého kraje. Doporučuji všem se s touto částí naší historie seznámit. Kde jinde začít, než právě v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Je to takzvané národní muzeum, což znamená, že nikde jinde v republice nenajdete tak komplexní informace, sbírky a špičkové odborníky, jako právě tady," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kdo by rád měl nějaký skleněný kousek doma, může se vydat do jablonecké prodejní galerie Palace Plus, kde lze také okusit šperkařské řemeslo v rámci korálkové tvůrčí dílny. Nabízí se také možnost navštívit některého z výrobců skleněné bižuterie; kontakty se nalézají na webu www.crystalvalley.cz.

Skleněný výlet pokračuje cestou z Jablonce autobusem do Janova nad Nisou, odkud vede modrá značka přes kapličku v Hraběticích a po cyklostezce číslo 3021 až k vodní nádrži Josefův Důl. Pohled na tak velké vodní dílo je nezapomenutelný. Cesta vede přímo po 700 metrů dlouhé hrázi největší a zároveň nejmladší jizerskohorské přehrady a napojí se na žlutou turistickou značku. Ta dovede až do bývalé sklářské osady Kristiánov, kde se nalézá Liščí bouda s muzeem. Kdo jde na výlet s dětmi, může tu spolu s nimi hledat ztracený poklad černokněžníka Tamanna. Cesta za pokladem provede nejen muzeem, ale také po zbytcích bývalé osady - sklárně, škole, Panském domě či hřbitovu.

Odsud trasa pokračuje po modré na křižovatku u Blatenského rybníka a dál po neznačených zpevněných cestách až k Prezidentské chatě a po žluté zpátky z kopce do cíle. Trasa v délce 15,4 kilometrů je vhodná pro rodiny s většími dětmi, seniory a zvídavé turisty. Mapa trasy je na odkazu www.mapy.cz/s/razusalera.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

S libverdským kohoutem na Kočičí kameny
Výlet z Hodkovic na Javorník: oběd v sudu, svačina u kamenného stolu
Jízda Pojizerským pacifikem provede malebnými Krkonošemi
Skály v Českém ráji: Želva, Foukané díry i České Dolomity
Za skalními vyhlídkami a výhledy na Liberec vyveze tramvaj
Přírodní památka Swamp je domovem pro řasy, motáky i ledňáčky
Skryté skvosty: Kotel plný překvapení
Hrad Milštejn se postupně proměnil v mlýnské kameny
Kam za krásným výhledem? K železnobrodskému kostelíku Na Poušti
Sloni nejsou jen v liberecké zoo. Pasou se i v Lužických horách
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Skryté skvosty: Kraví roklí přes Jelení vrch až do Psího kostela
Ralsko: výšlap na český Mount Everest
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Odpočinek, koupání i výhled do dálky. Takové je Polesí u Rynoltic
Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup
Zřícenina hradu Kumburk přináší krásný výhled na krajinu Českého ráje
Skryté skvosty kraje: Se spící pannou do Braniborské jeskyně
Braniborská jeskyně láká k prozkoumání
Skryté skvosty Libereckého kraje 1: Skalní reliéfy Lužických hor
Tip na výlet v našem kraji, tentokrát na Čertovy kameny u Josefova Dolu
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Frýdlant opět láká návštěvníky
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Kotelní jámy: kouzelné výhledy i chráněné rostliny
Léto na hradech a zámcích
Na zákupském zámku se vedení ujímá nový kastelán
Kam vyrazit naboso? Do Pěnčína, Harrachova i za hranice
Liberecký kraj bude lákat turisty na Skryté skvosty
Čertova zeď: kterak sedlák sázku vyhrál a svou duši zachránil
Pramen kyselky u Nového Města pod Smrkem prý objevil kovář
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
Krkonošský vrch Strážník kdysi hlídal bezpečí kraje
O víkendu se mnoho lidí vydalo na výlety, třeba alespoň Riegrovkou

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Od soboty 14. června je dočasně zrušená zastávka Pražská

Od soboty 14. června platí dočasné dopravní opatření pro linky MHD č. 101, 105, 107, 108, 113 a 133. Zastávka Pražská je zrušená, důvodem jsou stavební práce. Jako náhradní dočasně poslouží zastávka U gymnázia.

Lešení se stěhuje kolem turnovské knihovny, pracuje se na fasádě

Mezi řadou pracovních činností, které probíhají na stavbě nové knihovny ve Skálově ulici v Turnově, jsou teď nejvíce viditelné práce na vnějším obalu budovy - fasádě. Nejprve bylo lešení na místě promítacího plátna letního kina, kde probíhala montáž zateplovacího systému, nyní je již promítací plocha připravená a práce na fasádě postupují na dalších stěnách. Z venku se dodělávají ještě potřebné zemní práce. Více podrobností a fotografie na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jubilejní 20. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Devět kachňátek se vylíhlo na terase krajského úřadu
Harrachov zná již program na léto 2025
Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
Opravy v polovině června omezí kapacitu parkovacího domu v Liberci

Nejčtenější články

10.06.: Střípky městské policie: Záchrana pacientky a bitka kamarádů
10.06.: Natrhej si kytici lupiny, pomůžeš přírodě
11.06.: Opravy v polovině června omezí kapacitu parkovacího domu v Liberci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace