Malíř Gustav Klimt už je na zlaté pamětní minci

23.02.2018 17:13:30 | Autor: Adéla Hansen | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Malíř Gustav Klimt už je na zlaté pamětní minci

Malíř, jehož díla se staly světovým unikátem nejen mezi umělci, je od 22. února 2018 zvěčněn na zlaté minci jablonecké České mincovny. V cyklu věnovaném slavným umělcům se dříve objevil například Giuseppe Verdi, Wolfgang Amadeus Mozart nebo William Shakespeare.

Česká mincovna vydává půluncovou zlatou pamětní minci u příležitosti 100. výročí smrti Gustava Klimta a 110. výročí vzniku jeho nejznámějšího obrazu zvaného Polibek.

Zlaté pamětní mince mají kromě své umělecké a sběratelské hodnoty, dané renomovanými medailéry a omezeným nákladem, také atraktivní hodnotu investiční. Jde totiž o plnohodnotná platidla a jejich nominální hodnota je udávána v měně konkrétního státu. „Tyto zlaté mince si i v časech výkyvů cen zlata na burze uchovávají svou hodnotu. Jsou navíc osvobozeny od DPH a blíží se tak ceně investičních slitků," uvádí Jaroslav Černý z České mincovny.

Na přední straně je dokonale zachycen umělec v zamyšlené póze, kterého tak vyobrazila nadaná mladá medailérka Irena Hradecká. Portrét je obklopen avantgardními dekorativními prvky a secesním opisem GUSTAV KLIMT. Druhé straně pak vévodí ústřední výjev z obrazu Polibek. Do něj jsou zakomponovány atributy emitenta s nominální hodnotu mince 25 DOLLARS (NZD).

Půluncová zlatá mince o průměru 28 mm je emitována v limitovaném počtu 200 kusů a je k zakoupení za 21 950 Kč. Součástí balení je výpravný certifikát pravosti, který připomíná osobnost Gustava Klimta i jeho nejznámější díla.

Gustav Klimt byl rakouský všestranně nadaný malíř žijící převážně ve Vídni. Hlavním motivem jeho avantgardních obrazů plných dekadentních pocitů, erotična, mystiky a extáze se stala žena. Tak vznikla mistrovská díla Judita, Tři období života ženy, Danaë, Adéla, Panna a především nedostižný Polibek dvou milenců na rozkvetlé louce. Měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Patří mu klíčové postavení v rakouských dějinách umění. V únoru roku 1918 zemřel na zápal plic.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Příběh Hanče a Vrbaty ožívá na zlaté a stříbrné medaili
Jablonec je už 25 let mincovním městem
První minci Ivana Hlinky vyrazili manželka Liběna a Martin Procházka
Mincovna vydala dukátovou řadu k 25. výročí vzniku České republiky
Medaile Marty Kubišové rozšířila kolekci Slavíci ve zlatě
První pamětní mince pro Jablonec nad Nisou
Česká mincovna podpoří jablonecký SKI klub
Olympionici z Ria Petráček a Krpálek jsou na nových mincích z Jablonce
Lucie Bílá už má také svou vlastní medaili z jablonecké mincovny
Medaile s číslem 1 patří městu Jablonec
Nejtěžší zlatou medaili v Česku ozdobí portrét Karla IV.
Obrazem: Kardinál Duka žehnal v jablonecké mincovně
Helena Vondráčková slaví jubileum na scéně vlastní medailí
Obrazem: Karel Gott razil vlastní medaili

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Malé Podještědské derby pro Slovan
Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy
Tak co vlastně ten tým umí?
Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo

Nejčtenější články

19.04.: Jirka Zemler oslavil 85!!!
19.04.: A bude zase skupina o záchranu
21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace