Nejtěžší zlatou medaili v Česku ozdobí portrét Karla IV.

27.02.2015 08:49:36 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Nejtěžší zlatou medaili v Česku ozdobí portrét Karla IV.

V jablonecké České Mincovně ve čtvrtek 26. února představili svou vlajkovou loď, zlatou kilogramovou medaili s portrétem Karla IV. na motivy české stokoruny za 1,47 milionu korun.

Kromě pokračování v úspěšné sérii medailí s portréty z českých bankovek jde i o připomínku dnešních nedožitých 75. narozenin výtvarníka Oldřicha Kulhánka, podle mnohých autora celosvětově nejkrásnějších papírových platidel.

Návrh pamětní medaile připravila již podruhé dcera Oldřicha Kulhánka, grafička Klára Melichová. Ta pracuje s reprodukcemi bankovek, které vkládá do kruhové výseče, samotné zpracování plastiky pak má na starosti Vladimír Oppl, akademický sochař a mimo jiné autor české oběžné dvacetikoruny. Společná práce grafičky a sochaře dala vzniknout medaili, na jejíž lícní straně najdeme portrét Karla IV. a na druhé historickou pečeť Karlovy univerzity, na které klečí Karel IV. s korunou na hlavě před stojící postavou svatého Václava.

„Právě na zobrazení pečeti vynikla až filigránsky jemná a precizní práce obou výtvarníků, já osobně z tohoto důvodu řadím aktuální medaili mezi nejkrásnější ze série," uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České Mincovny. „Oldřich měl vždy vše dokonale prokreslené do nejmenšího detailu. Na jeho návrzích se mi vždy pracovalo dobře, i když to mnohdy stálo opravdu hodně práce," přiznal sochař Vladimír Oppl.

Autoři medaile Vladimír Oppl a Klára Melichová Česká Mincovna vydává již pravidelně kromě padesátky kilogramových medailí, také zlatý čtyřicetidukát o hmotnosti 139,5 g za 229 000 Kč a pro sběratelskou veřejnost dvě miniatury - zlatý dukát za 5 950 Kč a stříbrnou medaili za 1 250 Kč. Obchodní ředitel mincovny poukazuje především na zmiňovaný čtyřicetidukát.

„V minulém roce jsme tuto variantu s portrétem J. A. Komenského vydali poprvé v souvislosti se soutěží Nejchytřejší Čech. Vítěz Jiří Šafka vyhrál prvních pět a zbytek nákladu si investoři velice rychle rozebrali. V současnosti jsou volné již jen tři kusy a podobný zájem očekáváme i u čtyřicetidukátu s portrétem Karla IV. Ze zkušenosti víme, že tento panovník na medaile prostě patří a emise s jeho podobiznou patří společně se svatým Václavem k těm nejžádanějším," doplnil Brix.

Poslední pamětní medaile, která má spojitost s Oldřichem Kulhánkem, zůstane veřejnosti skryta do 26. března, kdy se chystá v Poštovním muzeu v Praze slavnostní zahájení velké výstavy věnované tvorbě tohoto světově proslulého autora. „S rodinou pana Kulhánka jsme se domluvili, že jeho nedožité výročí uctíme omezenou sérií 75 kusů zlatých uncových medailí, které ovšem nebudou na prodej. Získají je pouze noví držitelé kilogramových medailí a ti je budou mít v ceně," uzavřel Brix.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Kardinál Duka žehnal v jablonecké mincovně
Helena Vondráčková slaví jubileum na scéně vlastní medailí
Zlatá mince s Jizerským mostem na ozubnici je na světě
Obrazem: Karel Gott razil vlastní medaili

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
09.04.: Volejbalistky TJ Bižuterie ovládly Krajský přebor juniorek ve volejbalu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace