Medaile Marty Kubišové rozšířila kolekci Slavíci ve zlatě

07.10.2017 21:19:17 | Autor: Monika Bačová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Medaile Marty Kubišové rozšířila kolekci Slavíci ve zlatě

Marta Kubišová si ve čtvrtek slavnostně v Jablonecké mincovně vyrazila medaili se svým portrétem. Stává se tak po Lucii Bílé a Haně Zagorové další ženou hvězdné série Slavíci ve zlatě, kterou razí Česká mincovna. Kromě zlaté uncové medaile budou k dostání i zlaté půluncové a stříbrné uncové medaile.

„Jsme rádi, že jsme mohli v Jablonecké mincovně přivítat českou trojnásobnou slavici Martu Kubišovou, která se svou hudbou zapsala do dějin České republiky mimo jiné jako bojovnice za svobodu a odpůrce komunistického režimu. I proto si své místo v sérii Slavíků ve zlatě nepochybně zaslouží," uvedl Jaroslav Černý, PR manažer České mincovny.

Zlatá slavice si při příležitosti slavnostní ražby své medaile také prohlédla výrobní prostory České mincovny. „Nahlédnout do výrobních prostor České mincovny, kde se razí i české oběživo je ohromující zážitek. Je nesmírně zajímavé vidět precizní práci, která za výrobou všech mincí a medailí stojí," uvedla nadšená Marta Kubišová. 

Ražba první mince s portrétem Marty Kubišové v jablonecké mincovně<br />Autor: Archiv Česká mincovna Na závěr slavnostní ražby byl Českou mincovnou zpěvačce předán šek na 5 000 Kč z prodeje jejích medailí pro jablonecký útulek Dášenka. „Bylo to pro mě obrovské a milé překvapení. Jsem ráda, že koupí mé medaile také usnadníme život opuštěným zvířátkům," dodala Kubišová.

Zlatou slavici na medailích ztvárnil nejen jako zpěvačku, ale také jako bojovnici proti útlaku nadějný mladý medailér Roman Shamilyan. Jedna strana medaile nese zpěvaččinu tvář ve zjednodušených obrysech, přičemž její ústa překrývá pěticípá sovětská hvězda. Druhá strana medaile pak nese text Modlitby pro Martu překrytý čtyřmi letopočty. První tři „66, 68 a 69"připomínají trojici vítězství v anketě Zlatý slavík. Rok „70" je hvězdou překrytý jen částečně kvůli tomu, že slavíka sice vyhrála, ale byl jí předán neoficiálně.

„Paní Kubišová si tento avantgardní motiv vybrala sama a my jsme se pokusili připomenout zejména ty hluboké a silné myšlenky, které paní Martu charakterizují, a jsou tak reflektovány do obou stran mince," uvedl Roman Shamilyan.

Prvních 100 kusů z omezeného emisního nákladu 300 půluncových medailí je ručně číslováno na hraně. Zlaté medaile budou k zakoupení o váze jedné trojské unce za 55 000 Kč, nebo o poloviční váze za 29 950 Kč. „Pro zájemce, kteří se k omezené zlaté sérii medailí už nedostanou, připravila Česká mincovna tisíc kusů medailí stříbrných o váze jedné trojské unce za 2 000 Kč," dodal Černý.

K zakoupení je i originální tematické album, do kterého lze medaile ze série Slavíci ve zlatě elegantně a bezpečně ukládat. V sérii Slavíci ve zlatě Česká mincovna již vydala, a některé jsou ještě k dispozici, medaile Karla Gotta, Waldemara Matušky, Mekiho Žbirky a na jaře vyjde k završení celé kolekce poslední medaile Dalibora Jandy.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

První pamětní mince pro Jablonec nad Nisou
Česká mincovna podpoří jablonecký SKI klub
Olympionici z Ria Petráček a Krpálek jsou na nových mincích z Jablonce
Lucie Bílá už má také svou vlastní medaili z jablonecké mincovny
Medaile s číslem 1 patří městu Jablonec
Nejtěžší zlatou medaili v Česku ozdobí portrét Karla IV.
Obrazem: Kardinál Duka žehnal v jablonecké mincovně
Helena Vondráčková slaví jubileum na scéně vlastní medailí
Obrazem: Karel Gott razil vlastní medaili

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
09.04.: Volejbalistky TJ Bižuterie ovládly Krajský přebor juniorek ve volejbalu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace