Helena Vondráčková slaví jubileum na scéně vlastní medailí

27.08.2014 13:31:57 | Autor: pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Helena Vondráčková slaví jubileum na scéně vlastní medailí

Vzácnou návštěvu hostila v úterý jablonecká Česká mincovna. Populární česká zpěvačka Helena Vondráčková si totiž sama vyzkoušela, jaké je to vyrazit si svůj vlastní portrét do drahého kovu. Pamětní medaile s podobiznou zpěvačky vznikají k příležitosti jubilea padesáti let jejího působení na scéně populární hudby.

Svou kariéru nastartovala Helena Vondráčková v pražské Lucerně vítězstvím v soutěži Hledáme nové zpěváky. Za týden - 3. září - pak uplyne padesát let ode dne, kdy Vondráčková v legendárním rozhlasovém Studiu A nahrála svůj první hit, americký zlidovělý tradicionál Červená řeka. Tři roky poté, v roce 1967, pak jako vůbec první československá zpěvačka zazářila na tehdy nejvýznamnějším světovém festivalu Zlatý kohout v brazilském Rio de Janeiro, a je tak od samého počátku své kariéry až do dneška stálicí české ale i světové populární hudby.

Vyjádřením úcty a respektu k její tvorbě, se kterou sklízí úspěch doma i v zahraničí je kromě různých hudebních cen nyní i trojice pamětních medailí vydaná Českou mincovnou a iniciovaná agenturou VIP osobnosti. „Bylo pro mě potěšením, že tak úžasný člověk a profesionálka, jakým je Helena, můj návrh přijala," řekla majitelka agentury Alena Hájková.

Medaili s Helenou navrhl Jaroslav Bejvl

Kresebný návrh medaile připravil špičkový český medailér Jaroslav Bejvl, který opakovaně vítězí ve výtvarných soutěžích České národní banky na návrhy českých pamětních mincí. „Písně Heleny Vondráčkové ze šedesátých let mám v živé paměti. Její tvorbu jsem vždy obdivoval, a proto jsem ani minutu neváhal, když mě Česká mincovna s touto zakázkou oslovila," řekl ke svému dílu Bejvl.

Helena Vondráčková při ražbě vlastní mince v jablonecké mincovně<br />Autor: Karel Nováček Pamětní medaili dominuje portrét Heleny Vondráčkové ve dvojím provedení - na lícní straně je civilní portrét zpěvačky, na rubové pak její podobizna z legendární české pohádky Šíleně smutná princezna. „Vyrazit si vlastnoručně svou první medaili byl pro mě opravdu zážitek. Potěšilo mě, že má medaile je v něčem unikát, a to že jako jediná nese portrét z obou stran, výsledku práce autora si velmi cením," řekla po ražbě Vondráčková.

Medaile budou zlaté i stříbrné

Nejvzácnější zlaté uncové medaile (31,1 g) vycházejí v limitovaném nákladu 100 kusů a zájemce za ně zaplatí 49 000 Kč. Mincovna dále vydává zlaté půluncové (15,56 g) a stříbrné uncové medaile, jejich cena je stanovena na 25 000 Kč respektive 2 000 Kč. „Předpokládáme, že největší zájem bude tradičně o stovku zlatých uncovek. V loňském roce nám zákazníci po slavnostní ražbě s Karlem Gottem zlaté medaile vykoupili během několika dní. Vzápětí se jejich cena na Aukru vyšplhala na neuvěřitelných 80 000 Kč," uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

„Pro zpestření doplníme ve spolupráci se Supraphonem část nákladu, konkrétně 20 zlatých a 250 stříbrných uncových medailí, originálním bookletem s 2CD největších hitů. Křest této sběratelské rarity proběhne v Praze 3. září v den výročí vzniku Červené řeky poté se dostane na pulty našich prodejen," doplnil Brix.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zlatá mince s Jizerským mostem na ozubnici je na světě
Obrazem: Karel Gott razil vlastní medaili
Unikátních medailí s motivem kláštera Zlatá Koruna vyrobí pouze 50 kusů

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Bobři se vracejí i do českých Krkonoš

Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem. Hlodavec byl nalezen na kraji hlavní silnice č. 14 - přímo naproti jezu na Jizeře v Horní Sytové (součást obce Víchová nad Jizerou). Více podrobností

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě

Nejčtenější články

11.04.: Muže v Jablonci nad Nisou srazil vlak
11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
09.04.: Volejbalistky TJ Bižuterie ovládly Krajský přebor juniorek ve volejbalu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace