Krajští policisté převzali Záslužnou medaili IZS I. a II. stupně

12.11.2022 22:57:39 | Autor: Jana Světlá, pjs | Rubrika: Krimi | Obce: Liberecký kraj

Krajští policisté převzali Záslužnou medaili IZS I. a II. stupně

V pátek 11. listopadu z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty převzali čtyři policisté z Libereckého kraje Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje, která se uděluje ve dvou stupních zlatá - 1. stupeň a stříbrná - 2. stupeň.

Záslužné medaile Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje:

a) zlatá - 1. stupeň, za mimořádně záslužný nebo hrdinský čin, za záchranu života nebo velkých materiálních, kulturních a jiných hodnot a držitelům medaile 2. stupně za mimořádné zásluhy.

b) stříbrná - 2. stupeň, za přípravu na mimořádné události na záchranné a likvidační práce a pro ochranu obyvatelstva a za jejich realizaci, při zajišťování a zlepšování podmínek Integrovaného záchranného systému a krizové připravenosti Libereckého kraje, za dlouhodobé a vynikající působení v těchto oblastech při příležitostech životních nebo pracovních jubileí a jiných významných výročích.

Zlatou medaili I. stupně převzali prap. Jiří Lánský a pprap. Petr Matouš za záchranu lidského života. V neděli 7. srpna se krátce před 19. hodinou vracela policejní hlídka z výjezdu. Cestou na služebnu však policisté uvízli v koloně vozidel. Policisté si velmi dobře uvědomovali, že dlouhodobější problém s dopravou právě zde, v ulici Londýnská v Liberci, by mohl způsobit vážné komplikace. Rozhodli se tedy situaci prověřit. Jakmile se policejní vůz prodral kolonou, všimla si jeho posádka na silnici bezvládně ležícího muže. Nejevil známky života a navíc mu hrozilo další bezprostřední nebezpečí. Některý z nepozorných řidičů by mohl snadno přehlédnout, co se před ním děje a nechtěně tak způsobit tragédii.

Předávání Záslužných medailí Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje Praporčík Jiří Lánský a podpraporčík Petr Matouš z Obvodního oddělení Liberec - Vápenka neváhali ani na okamžik. Odstavili vůz tak, aby vytvořil překážku mezi zraněným a případnou hrozbou ze strany některého nezodpovědného řidiče a okamžitě mu přispěchali na pomoc. Muž nereagoval na žádný z podnětů, nedýchal, měl fialové rty a krvácel z tržné rány na hlavě. Policisté nezaváhali ani na okamžik a usilovně prováděli nepřímou masáž srdce zraněného muže. Pod taktovkou operátorky tísňové linky se několik minut trvající resuscitace vyplatila. Pohotová reakce policistů Jiřího Lánského a Petra Matouše z Obvodního oddělení Liberec - Vápenka, ale i profesionální přístup operátorky tísňové linky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Jarmily Spierhanzlové, výrazně dopomohly k záchraně lidského života. Více podrobností o tomto případu zde

Stříbrnou medaili II. stupně převzala Jana Blažková z Oddělení psychologických služeb, KŘP LK za dlouhodobé a příkladné osobní úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při plnění služebních povinností i nad rámec pracovní doby, a to zejména při mimořádných opatření, která byla v době Covid-19, kdy dobrovolně a nad rámec svých povinností pomáhala jako intervent na státních hranicích, a to nejen policistům, ale i vojákům, celníkům. Dále v době ukrajinské krize pracovala jako hlavní koordinátor psychologické pomoci na KACPU v Liberci. 1

Jana Blažková nastoupila k policii v roce 2010. Celou svou profesní kariéru zasvětila této službě. Právě ona je ta, se kterou se potká mezi prvními budoucí policista coby uchazeč o tuto práci, a to v rámci psychologického vyšetření při zjišťování osobní způsobilosti k výkonu služby. Dále spolupracuje se členy antikonfliktního týmu, s dalšími psychologickými pracovišti složek Integrovaného záchranného systému, a to při pomoci obětem mimořádných událostí většího rozsahu a s institucemi mimo policii při zajištění návazné psychologické služby.

Stříbrnou medaili II. stupně převzal Martin Bartoš z Oddělení mezinárodních vztahů KŘP LK, za dlouhodobé a příkladné osobní úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při plnění služebních povinností i nad rámec pracovní doby. Díky jeho iniciativě a svědomitému přístupu došlo k objasnění mnoha závažných trestných činů, které měly přesah za hranice Česka.

Martin Bartoš nastoupil k polici v roce 1998, a to na oddělení hlídkové služby v Liberci, v roce 2015 vyhrál výběrové řízení a nastoupil na odbor mezinárodních vztahů jako tlumočník polského jazyka. Na tomto místě využil své předchozí znalosti z přímého výkonu služby. Jako tlumočník zajišťuje výměnu informací za účelem plnění úkolů policie v oblasti přeshraniční spolupráce, zejména při odvracení ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti a rovněž při objasňování trestné činnosti a ochraně státních hranic, včetně boje proti nelegální migraci.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pátrání po ženě z Jablonecka mělo dobrý konec
Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Policisté úspěšně poskytli první pomoc starší ženě v Železném Brodě
Liberečtí policisté zachránili lidský život
Hejtman předal Záslužné medaile Integrovaného záchranného systému
Vybraní krajští hasiči obdrželi medaile Za věrnost
Na zámku Zbiroh předávali hasiči medaile a plakety
Obrazem: Slavnostní ocenění policistů se konalo na tanvaldské radnici
Hrdina Ivo Raisr převzal od hejtmana Záslužnou medaili I. stupně

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."

Na Záborčí v Malé Skále vzpomínali na rodáka armádního generála Aloise Lišku

V neděli 20. listopadu 2022 uplynulo 127 let od narození armádního generála Aloise Lišky. „Každý kámen, každý strom na Záborčí bych políbil, kdybych se tam mohl vrátit." Tuto tesklivou větu napsal armádní generál Alois Liška v dopise tři roky před svou smrtí svému příteli Ing. Vlčkovi. Dvakrát opustil svoji zemi, aby pomohl bojovat za vlast, za svobodu a za demokracii. Potřetí musel emigrovat, aby zachránil svůj život. Vzpomínky na rodáka Z Malé Skály - Záborčí armádního generála Aloise Lišku se zúčastnil hejtman Libereckého kraje pan Martin Půta. Poděkování patří i členům Roty Nazdar za přípravu i čestnou stráž u obelisku, příbuzným pana generála za občerstvení a každoroční možnost uskutečnění vzpomínkové akce. A samozřejmě všem, kteří přišli vzdát hold významnému rodákovi.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Smetanovo trio uchvátilo publikum
FOTO: Pomerančový mítink mládeže se vydařil
Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
V Harrachově ocenili sportovce do 21 let. Králem sezony Jiří Konvalinka
Modlitba za demokracii aneb Koncert sestavený z hudby Karla Kryla

Nejčtenější články

03.12.: V Nové Vsi nad Nisou se přetočil přes střechu a skončil s autem v potoce
04.12.: Obrazem: Smržovská Mikulajda 2022
02.12.: Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace