Kraj spouští podporu regionálních výrobců s názvem Liberecký kraj sobě
19.11.2020 15:22:03 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj
Liberecký kraj připravil pro regionální producenty dlouhodobou a systematickou podporu. Nový internetový portál www.lksobe.cz, který byl spuštěn ve čtvrtek 19. listopadu, přehledně a dle kategorií představuje všechny certifikované výrobce, tj. ty, kteří jsou držitelem jedné ze čtyř regionálních značek působících v regionu.
Portál chce propagovat typicky české výrobky, místní potraviny, služby a tradiční akce. Proto uvítá i další výrobce z kraje, kteří certifikaci zatím nemají, ale rádi by ji získali. Kraj je připraven pomoci regionálním producentům také v podnikatelské ambulanci krajského inkubátoru. Tradičně rovněž uděluje titul Mistr tradiční rukodělné výroby či zviditelňuje výrobce soutěžemi o výrobek roku a regionální potravinu. Zveřejnění a registrace na webových stránkách, i další služby, které portál nabízí, jsou bezplatné.
„Kraj chce ještě více a dlouhodobě zviditelňovat práci regionálních výrobců, které u nás máme. A to zvláště nyní, kdy všichni zažíváme opatření v souvislosti s koronavirem, kdy není možné navštěvovat obchody a dílny, je důležité, abychom podali pomocnou ruku a podpořili všechny, kteří tvoří ze dřeva, kovu, textilu, skla, přírodních materiálů nebo vyrábí skvělé a chutné potraviny," řekl Jiří Ulvr, radní pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova.
„I v našem úspěšném projektu Křišťálové údolí spolupracujeme s regionálními výrobci ze sklářských, bižuterních a kamenářských oborů. Snažíme se k nim nalákat turisty a ukazuje se, že často ani ti tuzemští nevědí, že u nás tato tradiční výroba stále existuje. Obdivují mistrovství místních výrobců a do regionu přináší peníze. A my samozřejmě stojíme o to, abychom měli pestrou nabídku. Aby se po návštěvě sklárny zastavili v místní pekárně, u vyhlášeného uzenáře nebo si koupili místní med. Teď je doba, kdy k nám zahraniční návštěvníci nemohou. To se ale změní a my chceme být připraveni," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči.
Každý region na území Libereckého kraje má svoji značku. Každá značka má své logo a správce. K výrobkům v posledních letech přibyly také služby a zážitky. Produkty se značkou jsou rozděleny do čtyř kategorií: „Dům a zahrada", kam patří autorská keramika, hračky, historický a současný nábytek nebo doplňky do domácnosti a dekorace z různých materiálů, „Na sebe", kde najdete originální oblečení, doplňky, šperky, ale třeba i historický kostým. Nejobsáhlejší je „Jídlo a pití" se zákazníky oblíbenými mléčnými výrobky, masem, medem, domácími zavařeninami, pečivem a nápoji. Pro někoho je nejlepším dárkem „Zážitek", který také na stránkách www.lksobe.cz naleznete. Můžete si vyrobit vlastní ruční papír nebo vykovat nůž, na kruhu vytočit hrneček, upéct chleba nebo vyrobit skleněnou květinu.
„V současné složité době by místním výrobcům pomohlo i to, kdybychom si řekli, že vánoční dárky nakoupíme právě u nich. V obchodních řetězcích nakupujeme například dřevěné hračky z Asie, přitom tu máme skvělé výrobce. Podpořme je! Věřím, že si lidé najdou cestu na nový web a překvapí je, co všechno tu máme," doplnila Květa Vinklátová.
Na území Libereckého kraje působí čtyři regionální značky - Regionální produkt Jizerské hory, Krkonoše originální produkt, Regionální produkt Český ráj a Regionální produkt Lužické hory a Máchův kraj. Všechny regionální značky novou podporu kraje vítají a na webových stránkách spolupracovaly.
„Tato nová krajská služba rozhodně neusne a neskončí jako nějaká pouhá databáze. Máme ambice ji dál rozvíjet a posouvat. Chceme, aby byla místem, kde si pohodlně vyberete originální produkty a služby a kde současně noví i stávající výrobci najdou podporu a prostor pro vlastní prezentaci," uzavřel radní Jiří Ulvr.
Související články
Tradici výroby mýdel v kraji založil sedlák Schicht z Rynoltic
Regionální řemeslníci vyrábějí nože z šeříku i z parohů
Regionálním produktem jsou i květiny z Jindřichovic a Stráže
Mistr košíkář nesmí postrádat zručnost ani fantazii
Brusič drahokamů navazuje na odkaz středověkých mistrů
Mistryně perníkářka zvládne zvíře i husara na koni
Mistři řezbáři tvoří dřevěné šperky s příběhem i sochy na orloji
Liberecký kraj je regionem zasvěceným sklářskému umění
Mistr tesař ctí ducha historie i při stavbě nových domů
Mistr kamenosochař zvládne kašnu i kopii barokní sochy
Barvířství: kdysi slavné řemeslo upadlo téměř v zapomnění
Řemesla v kraji: Podmalby, lidové obrázky, které potěší i dnes
Houslař Kohout pracuje pro Pavla Šporcla i Josefa Suka
Po stopách řemesel v kraji: kvalita z kůže vydrží po generace
Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Po stopách řemesel: za březovými metlami do Krkonoš
Vydejte se po stopách řemesel v kraji, tentokrát na ovčí vlně
Vydejte se po stopách řemesel v regionu, tentokrát za krásami krajek
Diskutujte s námi
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Dvouletý program pro registrované sociální služby je vyhlášený
Jablonečtí zastupitelé projednali a schválili Dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Jedná se o finanční podporu poskytovanou z rozpočtu města na období let 2026-2027 ve výši 17 milionů korun ročně. Město poskytuje dotace registrovaným poskytovatelům sociálních služeb pravidelně již od roku 2010 a prostřednictvím vyhlašovaného dotačního programu od roku 2015. Předpokládaný celkový objem finančních prostředků vyčleněných v rozpočtu města 2026 činí 16,61 milionu korun ročně.„Stabilní podpora sociálních služeb je jedním z pilířů, na kterých stojí zdravé a funkční město. Dlouhodobě posilujeme služby, které pomáhají rodinám, seniorům, osobám se zdravotním postižením i lidem v obtížných životních situacích. Nový dotační program poskytovatelům garantuje předvídatelnost a možnost plánovat služby tak, aby zůstaly dostupné a kvalitní pro všechny, kdo je potřebují," uvádí jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy
Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.
Nejnovější články
První novoroční dítě v kraji je Klaudie z České Lípy
Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Obrazem: Novoroční ponor 2026
Školení záchranářů GOPR a Horské služby probíhalo na ledovci Stubai
Novoroční výstup zavede turisty znovu na Nisanku
Nejčtenější články
31.12.: Z Lučan se půjde na Nový rok na rozhlednu Bramberk
31.12.: Turisté zahájí nový rok tradičním výstupem na Štěpánku
02.01.: Už je to tady! Jarda Hrabák slaví Osmdesátku!
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.