Houslař Kohout pracuje pro Pavla Šporcla i Josefa Suka
25.08.2020 10:18:05 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Řemesla v kraji 6: Řečeno s klasikem: houslař, ten tvrdý chleba má. Musí znát trup, krk, kobylku, struník, kolíčník, šnek i hmatník. Všechny tyto termíny má v malíčku Jaroslav Kohout, jemuž se v Libereckém kraji dostalo ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby. Ne nadarmo: pracuje pro výběr těch nejlepších českých hudebníků.
K jeho klientům patří například Pavel Šporcl, Josef Suk, profesor Ivan Ženatý a další muzikusové. Vedle každoroční účasti na Mezinárodních houslových kurzech v Turnově prezentuje řemeslník své umění například na stejnojmenných kurzech pořádaných ostravskou konzervatoří nebo na Mezinárodní houslařské soutěži Věnceslava Metelky v Náchodě.
„Možná jen málokdo ví, že v našem kraji působí mezi jinými řemeslníky i houslař. A ještě k tomu opravdový Pan houslař, který vyrábí špičkové nástroje pro naše nejlepší houslisty," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Kohout ve své dílně pracuje podle tradičních modelů; ze dřeva upřednostňuje javor z Bosny a smrk z italských Dolomit, jejichž stáří nesmí klesnout pod pět let. To je zárukou dostatečného vyzrání dřeva, které vyloučí případné pozdější deformace.
První housle vznikly před rokem 1550 v severní Itálii. Nejstarší známý nástroj postavil Andrea Amati. Až do konce 18. století byly ceněné housle s užší horní částí těla z dílny rakouského houslaře Jakoba Stainera. Od konce 18. století se pak začaly objevovat a více využívat stradivariovské housle se silnějším zvukem.
Související články
Po stopách řemesel v kraji: kvalita z kůže vydrží po generace
Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Po stopách řemesel: za březovými metlami do Krkonoš
Vydejte se po stopách řemesel v kraji, tentokrát na ovčí vlně
Vydejte se po stopách řemesel v regionu, tentokrát za krásami krajek
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium
Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.
Výkopy na Šumavě
Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.
Nejnovější články
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!
Nejčtenější články
25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.