Jak zmírnit následky přívalových dešťů?

18.07.2017 11:36:25 | Autor: Iva Michalíčková | Rubrika: Krimi | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Jablonecko

Jak zmírnit následky přívalových dešťů?

V posledních letech se průběh léta v České republice mění. Stále častěji se setkáváme s prudkým střídáním teplot i charakteru počasí. Četným jevem jsou přívalové deště, které mají za následek bleskové povodně v různém rozsahu. Jak se proti nim bránit nebo alespoň zmírnit jejich následky?

Velmi často dochází k lokálním záplavám nejen v níže položených místech nebo v místech s hustou zástavbou, kde kanalizace není schopna najednou odvést pryč velké množství vody. Masa vody pak odtéká i místy, kde se za normálních okolností neobjevuje. Průvodním jevem přívalových dešťů bývají zatopené sklepy domů, místnosti v suterénech, podzemní garáže, podchody, podjezdy, jámy, dále také popadané stromy, utržené větve, stržené střechy, ucpaná kanalizace, poškozené části budov, poškozené venkovní rozvody elektrické energie atd.

Jak se připravit na přívalové deště?

Na přívalové deště se samozřejmě úplně připravit nelze. Hasiči řeší už jen likvidaci následků - čerpají vodu ze zaplavených prostor, odstraňují spadlé stromy nebo uvolněné plechy střech a jiné části budov. O svůj majetek se musí starat především sami občané a svým chováním předcházet zbytečným škodám.

Jak zmírnit následky škod?

Pokud máme nemovitost v místě, kde se po přívalovém dešti pravidelně zaplavují sklepní prostory, tvoří se laguny nebo voda teče ve velkém množství po komunikaci měli bychom:

  • sledovat informace a výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu o hrozících přívalových deštích v rádiích, televizním zpravodajství nebo na internetu.
  • připravit si pytle s pískem případně jiné zábrany a v případě hrozících přívalových dešťů zahradit vchody, sklepní okna domů, guly v suterénech atd., aby škody způsobené vodou byly co nejnižší. Všichni starostové obcí Libereckého kraje dostali informaci o možnosti pořízení si jutových pytlů pro občany ze skladu HZS LK.
  • upozornit správce komunikace nebo jiné majitele pozemků pokud jsou v blízkosti naší nemovitosti ucpané kanály, odtokové žlaby nebo propustky, případně je vyčistit sami.
  • parkovat auta na vyvýšených místech, mimo podzemní garáže.
  • neskladovat ve sklepech a nízko položených objektech potraviny, chemikálie a další nebezpečné látky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hasiči po bouřce opět odstraňovali popadané stromy
Česko–polský projekt posílí hasiče na obou stranách hranice
Hasičští lezci cvičili ve skalních a jeskynních terénech

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky ulic v Kokoníně a Vrkoslavicích

Do 30. srpna bude uzavřená kokonínská ulice V Úvoze a na Vrkoslavicích bude uzavřený úsek od křižovatky s ulicí U Pískovny po křižovatku s ulicí Sokolskou. Důvodem je úprava komunikace ulice V Úvoze.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Cena Karla Hubáčka putuje do České Lípy za rekonstrukci divadla
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v dubnu klesla na 4,1 procenta
Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky
Atletická družstva LIAZU Jablonec B bojovala v Jičíně
Leteckého meteorologa Miloslava Štěpánka připomene pamětní deska

Nejčtenější články

13.05.: Ředitelům škol skončilo funkční období. Z 27 bude pět nových
14.05.: Policie hledá svědky nehody v Tanvaldě
13.05.: Ohlédnutí za dřevosochařským sympoziem Desná 2024

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace