Leteckého meteorologa Miloslava Štěpánka připomene pamětní deska

15.05.2024 21:54:55 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Zlatá Olešnice

Leteckého meteorologa Miloslava Štěpánka připomene pamětní deska

V sobotu 18. května se od 11 hodin uskuteční slavnostní odhalení pamětní desky plukovníku Miloslavu Štěpánkovi, leteckému meteorologovi sloužícímu během druhé světové války. Pietní akt začne ve Zlaté Olešnici u domu č. p. 40, kde Štěpánek strávil většinu svého života.

Na ceremonii naváže od 13 hodin ve Stanovém - již neformální - setkání s příležitostí položit květinu před pamětní kámen připomínající dalšího hrdinu českého národa - letce RAF Otakara Žantu. Hlavním iniciátorem vyhotovení a umístění pamětní desky plk. Miloslava Štěpánka je ve spolupráci s několika dalšími aktivními jedinci z regionu Liberecký kraj, jenž celou akci pořádá.

Při odhalování pamětní desky ve Zlaté Olešnici budou čestnou stráž tvořit zástupci aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Liberec, o osudech plk. Štěpánka pohovoří historik Jan Hnělička, pamětní desce požehná vojenský kaplan 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec Petr Šabaka a hymnu formou a cappella přednese Věra Poláchová, stálá sólistka opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Rozezvučí se rovněž zvony od nedalekého kostela sv. Martina.

Pietního aktu se zúčastní syn a pravnuk plk. Miloslava Štěpánka (Jaroslav a David), hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starostové obcí a další význační hosté. Pamětní tabuli vyhotovil Karel Havlíček, jenž minulý rok v Rovensku pod Troskami inicioval vybudování desky dalšímu letci RAF - Václavu Leitensdorferovi.

Pro zájemce je od 10 hodin připraven odvoz autobusem z Liberce, a to ze zastávky v křižovatce mezi zastávkou Na Rybníčku a U Nisy (místo, kde pravidelně odjíždí vozidla na zájezdy). Ten bude také převážet účastníky mezi Zlatou Olešnicí a Stanovým. Jeho kapacita je však omezena na zhruba 50 osob. Kdo by tedy měl o svoz zájem, nechť se ozve na filip.trdla@kraj-lbc.cz či 770 134 419. Mezi Zlatou Olešnicí a Stanovým bude autobus pendlovat a poté se vracet do Liberce (po domluvě bude s nejvyšší pravděpodobností možné zastavovat i na vybraných zastávkách při zpáteční cestě). Drobné občerstvení bude zajištěno v prostorách základní školy ve Zlaté Olešnici, kde kraj přichystá také několik vytištěných kopií fotografií plk. Miloslava Štěpánka.

Kdo vůbec byl plk. Miloslav Štěpánek? (* 18. 6. 1911, Rokytnice nad Jizerou, † 24. 9. 1979, Haratice)

V roce 1938 působil jako velitel Hlavní polní povětrnostní ústředny 91 velitelství letectva Hlavního velitelství ve Vyškově. Kvůli zraněním, která utrpěl během služby u polského letectva na počátku 2. světové války, se později v řadách RAF věnoval letecké meteorologii. V roce 1945 se stal hlavním meteorologem na základně Czech Air Force Transport Pool v Harrow.

Počátkem roku 1949 byl zatčen, odsouzen k šestiměsíčnímu výkonu trestu odnětí svobody ve věznici Plzeň-Bory a degradován. Za své válečné zásluhy obdržel polský Válečný kříž, Československou medaili Za chrabrost před nepřítelem a Československou vojenskou medaili Za zásluhy I. stupně. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.

Štěpánek také v roce 2022 obdržel Poctu hejtmana Libereckého kraje in memoriam za celoživotní přínos v oblasti letecké meteorologie.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace