Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda

09.03.2023 07:20:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Kulatiny letos v kraji slaví sportovci, rozhledny, radnice i hospoda

Řadu významných jubileí, která se pojí s historicky významnými místy a událostmi a stala se nedílnou součástí historie Libereckého kraje, s sebou nese rok 2023. Kromě těch výrazných, jakým je třeba otevření hotelu na Ještědu roku 1973, jsou to i méně známá a netradiční jubilea.

„Představujeme výročí, která z pohledu takzvané velké historie nemusí mít zásadní význam. Historie se však skládá z významných, ale také drobných událostí, které ovlivnily životy obcí a měst. A také mnoha lidí, jejichž jména ani neznáme. Proto je chceme připomenout. Třeba si někdo toto výročí spojí s nějakou osobní vzpomínkou," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sto třicet let slaví letos restaurace Radniční sklípek v Liberci a před 120 lety byl položen základní kámen hráze Liberecké přehrady.  Před 25 lety bylo otevřeno obchodní centrum Nisa. Třicet let uběhne také od prvního ročníku festivalu Benátská noc, jenž se původně konal v malebném prostředí Malé Skály.

 Liberečtí fotbalisté budou letos také slavit. Od založení klubu FC Slovan Liberec je tomu už 65 let. Sté výročí slaví TJ Doksy, pětapadesát let od svého vzniku si připomene FK Stráž pod Ralskem. Futsalová liga FTZS Liberec bude mít své první desetileté výročí a svou první desítku oslaví také FK  Přepeře. Pětasedmdesát let je tomu od založení plaveckého klubu v Jablonci nad Nisou a volejbalového klubu Dukla Liberec.

Nová radnice v Jablonci nad Nisou už na Mírovém náměstí stojí 90 let. Radnice v Rokytnici nad Jizerou bude zase slavit 120 let od jejího otevření. Frýdlantské Městské muzeum Radnice oslaví o deset let více - tedy 130. výročí vzniku.

I příroda slaví: od založení NP Krkonoše uběhlo už 60 let. Krkonošský národní park byl vyhlášen 17. května 1963, a to čtyři roky po jeho polské obdobě. V Harrachově uplynulo 20 let od otevření štoly a Hornického muzea.

CHKO Jizerské hory bude slavit 55. výročí. O dost mladší je Geopark Ralsko - letos si připomíná desetileté jubileum. Maják a muzeum Járy Cimrmana, nejmladší dřevěná rozhledna v Jizerských horách, letos oslaví 20 let. Od vybudování nejstarší vyhlídkové věže v Českém ráji, jíž je Milohlídka, uběhlo už 180 let. A skalní vyhlídka Terezínka letos slaví 170 let. Základní kámen vyhlídky Kopanina byl položen před 130 lety.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rok kulatých výročí. V kraji slaví muzea, galerie, sklářské firmy i Ještěd

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace