Dny evropského dědictví zavedou do sušárny chmele i na zvonici

08.09.2022 22:56:22 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Železný Brod,Liberecký kraj

Dny evropského dědictví zavedou do sušárny chmele i na zvonici

Brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou obvykle zčásti nebo zcela nepřístupné, se každý rok otevírají v rámci Dnů evropského dědictví alias European Heritage Days, známých též pod zkratkou EHD.

V letošním roce se oslavy uskuteční od soboty 10. září do neděle 18. září. V Libereckém kraji se do akce zapojilo přes 30 památek. „Památky nám ukazují, jak daleko naši předkové došli ve stavitelství, technice, řemeslu a také v té které době v kulturnosti. A také pozorný návštěvník pozná, jak bohatá či chudá byla společnost nebo konkrétní majitel nemovitosti. A jejich současný stav nám ukazuje, jak se k dědictví po předcích stavíme my. Doporučuji všem, aby se vydali poznávat památky našeho kraje. Dozví se mnoho zajímavého," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V sobotu 10. září budou moci návštěvníci zavítat například do bývalého pivovaru v Jilemnici, nebo do sušárny chmele v Dubé, kde je připravena odborná přednáška a komentovaná prohlídka sušárny. Neděle 11. září láká k návštěvě fary v Pěnčíně u Jablonce nad Nisou, kde bude připravena farská kuchyně, dobové stánky s místními výrobky a specialitami, dílničky pro děti, hudební produkce. Hned vedle pak bude přístupný i Kittelův dům.

O víkendu 17. září pak bude například v Jablonci nad Nisou přístupné kino Radnice nebo Schneiderova vila, ve které se nachází nový mobiliář ve stylu art deco. V Železném Brodě ve zvonici v areálu kostela sv. Jakuba Většího se ve 12 hodin se ve zvonici rozezní zvony. Každý zájemce si bude moci zkusit zazvonit.

Přesný program a přehled všech památek se nalézá na odkazu https://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/. Vstup je zdarma.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonecký primátor přivítá ve městě vílu Nisu
V Tanvaldě se hrálo České nebe
Červnový svoz bioodpadu v Jablonci
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice
Když najdete uhynulého divočáka, hlaste to!

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
11.06.: Z Tajvanu zmizí nebezpečné stromy, většinu jich město ošetří

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace