Květnová nabídka na hradech a zámcích v kraji

15.05.2022 07:23:37 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Květnová nabídka na hradech a zámcích v kraji

Co nás čeká v květnu na hradech a zámcích v Libereckém kraji i okolí? Hrad Bezděz nabízí dětským návštěvníkům novou hru - pátrání po truhličkách. Zavedení rozšířeného on-line prodeje vstupenek na Bezdězu a Troskách urychlí odbavování návštěvníků.

Významným počinem v rámci probíhající sezony na hraech a zámcích je také rozšíření on-line prodeje vstupenek na hradě Bezděz a Trosky. V současné době se on-line vstupenky prodávají na základní okruhy všech památek ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově, na Troskách a Bezdězu je ale novinkou možnost nákupu on-line vstupenky, která umožní příchod do objektu během celé návštěvní doby, nikoliv na přesně stanovený čas.

„Tímto krokem doufáme v rychlejší odbavení návštěvníků, nechceme, aby se před hradem tvořila fronta. Proto umístíme informace o této novince i na parkovišti pod hradem, třeba návštěvníci využijí tuto možnost i takříkajíc na poslední chvíli," doufá ve větší komfort návštěvníků Trosek jejich kastelánka Pavlína Suchomelová.

Po stopách Albrechta z Valdštejna 

Historická hra Po stopách Albrechta z Valdštejna<br />Autor: Archiv Sdružení Český ráj

Liberecké objekty kromě zákupského zámku - tedy již zmiňovaný hrad Bezděz, Grabštejn a Trosky a zámky Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk a Sychrov - jsou nově zapojeny do regionálního projektu Vydejte se s námi po stopách Albrechta z Valdštejna. Motivační hra láká k návštěvě někdejšího Frýdlantského vévodství Albrechta z Valdštejna. Turisté poznají kouzlo hradů, zámků a měst, kde Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna zanechal významné stopy. Jako průvodce jim poslouží mapa a brožura.

Při návštěvě každého z objektů, který je na mapě uveden, obdrží razítko a po získání tří razítek ze tří různých objektů dostanou odměnu - pamětní minci putování. Po získání šesti razítek obdrží Valdštejnův blok a tužku. Odměny si mohou vyzvednout na razítkovacích místech v regionech označených na mapě logem Albrechta z Valdštejna. Další informace o projektu

Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky Poklad kralevice Václava na Bezdězu

 

Na hradě Bezděz čeká dětské návštěvníky novinka - hra Poklad kralevice Václava. Rodiče mohou dětem na začátku prohlídky zakoupit za symbolickou cenu hrací kartu s mapou vedoucí k pokladu. V komnatách vyznačených na plánku budou děti hledat osm ukrytých truhliček s děrovačkami se symboly zvířat. Samostatný článek

Liberecký kraj

• 14. - 15. 5.: státní hrad Bezděz - Vystoupení šermířské skupiny Reliquia. Kovářská dílna na nádvoří. (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 21. 5.: státní hrad Grabštejn - Komorní hradní bál. Ples s historickými tanci v dobových kostýmech pořádá soubor Fragium 16 pod vedením Pavla Jiráska. Tance a jejich výuku povede Hana Tillmanová. Předchozí znalost tanců není nutná k tomu, abyste se mohli zúčastnit, mnohé jsou tak jednoduché a příjemné, že se je rychle naučíte přímo na místě. Oblečení vybírejte jako na bál napříč staletími, ze svých oblíbených období od konce 15. do 19. století. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 21. - 22. 5.: státní hrad Grabštejn - Prohlídky Veterinárního muzea. Navštivte jediné muzeum vojenských polních veterinárních souprav v České republice a objevte dějiny nejen československé vojenské kynologie. Prohlídky vždy v 11 a 14 hodin. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 21. - 22. 5.: státní zámek Zákupy - Tvoříme duší. Tradiční prezentační setkání umělců se zdravotním postižením. (www.zamek-zakupy.cz; www.facebook.com/statnizamekzakupy; www.instagram.com/zamek_zakupy)

• 26. 5.: státní hrad Grabštejn - Přednáška: Odkrytá tajemství hradu Grabštejn. Přijďte si poslechnout povídání kastelánky hradu Grabštejn o tom, co vše přinesla nedávná pátrání pod zemí a v depozitáři. Hrad Grabštejn vzniknul někdy v 2. pol. 13. století a jeho historie je velmi bohatá. Ukrývá v sobě mnoho stále skrytých příběhů. Některé se nám daří odkrývat a některá zůstávají zatím skrytá. Zatímco některá tajemství se ukrývají v zemi pod našima nohama, některá máme přímo před sebou v hradním depozitáři. Povídání o Grabštejně se tak tentokrát zaměří na to, co za nové poznatky nám přinesl archeologický průzkum malého nádvoří z léta roku 2021, a co pracovníci hradu objevili ve fotografickém depozitáři. Přednáška se uskuteční v Krajské vědecké knihovně v Liberci, v rámci cyklu Památky kolem nás. Velký sál, od 17 hodin. (www.hrad-grabstejn.cz; www.facebook.com/shgrabstejn; www.instagram.com/hradgrabstejn/)

• 28. 5.: státní hrad Bezděz - Noc hradních kaplí, aneb keltský večer. Večerní výstup na Hrad Bezděz s hudebním doprovodem. Hudba Malem Irish a ohnivá skupina ZLO. Gotická kaple bude nasvícena jen svíčkami. Otevřená Velká věž pro večerní a noční rozhledy! Baterky s sebou. Nutná vhodná turistická obuv a ústroj! Více informací: (www.hrad-bezdez.cz; www.facebook.com/HradBezdez; www.instagram.com/hradbezdez)

• 28. a 29. 5.: státní zámek Lemberk - Zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům + zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou po okolí zámku. Mimořádné zpřístupnění Zdislaviny světničky poutníkům bez návaznosti na prohlídky s možností modlitby a rozjímání. Světnička bude zdarma otevřena po oba dny od 9.00 do 16.00 hodin. (www.zamek-lemberk.cz; www.facebook.com/ZamekLemberk; www.instagram.com/zamek_lemberk)

• 28. a 29. 5.: státní zámek Sychrov - Pohádkový park. Poslední květnový víkend se zámecký park opět promění v místo, kde si děti zasoutěží na různých stanovištích a setkají se spoustou pohádkových postav. (www.zamek-sychrov.cz; www.facebook.com/szsychrov; www.instagram.com/sychrov_zamek)

Pardubický kraj

• 15. 5. a 29. 5.: státní zámek Slatiňany - Hrané prohlídky na zámku. Zažijete vstřícnou atmosféru knížecí rodiny Auerspergů s pěti dětmi, která Vás nejen ráda obeznámí s rodovou tradicí, ale rovněž vás nechá nahlédnout do svého soukromí, do svých životních příběhů, do každodenních radostí i starostí svého pobytu na slatiňanském letním sídle, a to v provedení slatiňanského divadelního spolku Acord, z.s. Online prodej vstupenek bude spuštěn v dubnu. Více informací zde: https://www.zamek-slatinany.cz/cs/akce/78823-hrane-prohlidky-na-zamku-slatinany

• 21. 5.: státní zámek Slatiňany - Slatiňanské pozastavení. Bližší informace budou doplněny. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

• do 10. 7.: státní zámek Slatiňany - Vzpomínky na černobílý svět: Afričané v habsburské monarchii. Putovní panelová výstava, umístěná v exteriérech státního zámku Slatiňany připomíná osudy Afričanů, kteří ve službách habsburské aristokracie působili od časů baroka na našem území. Důraz bude kladen především na osobnost Angela Solimana, učeného Afričana knížat z Liechtensteinu, který se díky svým schopnostem dostal až na vrchol vídeňské osvícenské společnosti. Africkou společnici měla v 19. století i kněžna z Auerspergu, manželka majitele zámku ve Slatiňanech. Výstava se snaží připomenout, že právě v časech osvícenství vznikla zdánlivě moderní témata jako svoboda, občanská práva a rasismus, ovlivňující zásadním způsobem naši společnost do současnosti. (www.zamek-slatinany.cz; www.facebook.com/zamek.slatinany; www.instagram.com/zamekslatinany)

Královéhradecký kraj

• 1. - 31. 5.: státní zámek Opočno - Výstava fotoobrazů a jejich ztvárnění - Petr Smejkal. Výstava fotoobrazů regionálního fotografa Petra Smejkala především s přírodní tématikou, konaná v části prostor bývalé zámecké kuchyně (vstup volný z II. nádvoří). Možnost zakoupení vystavovaného obrazu. (Výtěžek poputuje do dětských domovů.) (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 7. - 8. 5.: státní zámek Opočno - Opočno opačně... (co obvykle uzamčeno, odemkneme). Repríza veřejností oblíbených mimořádných prohlídek běžně nepřístupných prostor opočenského zámku. Na jaké prostory se můžete těšit: stříbrnice, prostory bývalé zámecké kuchyně a "přípravny jídel", ve které se dochovala část původního technického vybavení - například mycí pult nebo ledem chlazená historická lednička (pozornost bude věnována zejména vzácně dochovanému jídelnímu výtahu z počátku 20. století, včetně jeho nedávno objevené strojovny), Francouzská knihovna, spojovací chodba propojující zámeckou budovu s letohrádkem zamýšlená nepochybně i jako chodba úniková. Zastávkou bude oratoř kostela Nejsvětější Trojice, letohrádek v zámeckém parku. (www.zamek-opocno.cz; www.facebook.com/zamekopocno; www.instagram.com/zamekopocno)

• 29. 5.: státní zámek Opočno - V opočenské zbrojnici "za provázky". Prohlídka běžně nepřístupné části opočenského rytířského sálu ukrytá "za provázky" a prohlídka zbraní vstupního schodiště s komentářem správce depozitáře. Délka cca 50 min. Maximální počet návštěvníků ve skupině: 10.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Připravili novou hru Po stopách Albrechta z Valdštejna
Hrad Bezděz přináší od května novou nabídku pro dětské návštěvníky
Turistická sezona 2022 v Českém ráji zahájena
Hrad Trosky má novou kastelánku Pavlínu Suchomelovou
Hrady a zámky v kraji zvou na nové prohlídkové trasy
Novinky z jarního Valdštejna
Velikonoce přichází i na hrady a zámky
Na hradech a zámcích finišuje příprava na novou sezonu
Hrad a zámek Frýdlant má nového kastelána. Návštěvníky čekají změny

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonec uzavře strategii MA21

Statutární město Jablonec nad Nisou podepíše Deklaraci k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21. V procesu byl postupně schválený odpovědný politik, kterým je náměstkyně pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská, koordinátor, skupiny, nyní následuje deklarace. Postup při zavádění MA21 jako metody kvality je striktně definovaný kritérii a ukazateli schválenými pracovní skupinou MA21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj v dokumentu Kritéria MA21 a Pravidla hodnocení. „Během termínu realizace se zavazujeme dosáhnout úrovně kategorie D, a to dle předpokladu do září 2023, a následně kategorie C. Za tuto dobu musíme splnit 11 kritérií," vysvětlila náměstkyně Opočenská.

Od 3. dubna budou pokračovat práce na silnici z Výpřeže do Světlé

Od 3. dubna 2023 budou po zimní pauze pokračovat stavební práce na silnici vedoucí z Výpřeže do Světlé pod Ještědem. Rekonstrukce úseku bude pokračovat s částečným omezením provozu, a to až do 30. června letošního roku. Na místě nebudou primárně řídit dopravu semafory, ale řidiči se budou orientovat zejména díky svislému dopravnímu značení. Světelné signalizační zařízení použijí stavaři pouze výjimečně v místě některých zatáček, a to po ukončení prací ve dne. Poslední fází bude pokládání asfaltu, vytváření krajnic a dopravního značení, a to od 1. do 16. července letošního roku. V té době bude silnice zcela uzavřena.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
V Železném Brodě se srazila dvě auta
Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka
Primátor Vele předal městskou medaili lyžaři Pavlu Linkovi
Desná zve na divadlo

Nejčtenější články

27.03.: Kvůli spadlému stromu byla uzavřena silnice ze Smržovky do Tanvaldu
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka
28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace