Co bude nového v jízdním řádu od 12. prosince?

11.12.2021 22:25:25 | Autor: TZ Korid LK | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Co bude nového v jízdním řádu od 12. prosince?

Od neděle 12. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny a Liberecký kraj připravil ve veřejné dopravě mnoho novinek. Co tyto změny přinesou cestujícím?

Zlepšení mezikrajského spojení mezi Libereckým, Středočeským krajem a Prahou a navazující přesahy integrovaných dopravních systémů IDOL do Mladé Boleslavi a PID do Turnova. Nový dopravce a obnova vozového parku v regionální linkové dopravě na Českolipsku. Nový dopravce a obnova vozového parku na železniční lince Mladá Boleslav - Česká Lípa - Rumburk. Pilotní provoz mobilní aplikace Idolka. To jsou stěžejní témata a hlavní změny ve veřejné dopravy v rámci Libereckého kraje.

„V letošním roce se podařilo dokončit několik stěžejních projektů, jejichž cílem je zvýšení kvality veřejné dopravy v Libereckém kraji. Jedná se zejména o propojení mezikrajskými linkami se Středočeským krajem a Prahou, obnovu vozového parku v linkové dopravě i na železnici a zavedení mobilní aplikace Idolka, která cestujícím v první fázi umožní nákup jednotlivých a jednodenních síťových jízdenek," řekl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.

Mezikrajské linky propojí Prahu a dva kraje

Mezikrajské linky propojí Prahu, Středočeský a Liberecký kraj. Mezi Prahou, Mladou Boleslaví a Turnovem budou ve vzájemném prokladu linky 700, 720, 730 a dohromady nabízí spojení zhruba každou hodinu celodenně a celotýdenně. Z Turnova pak spoje budou pokračovat dále do Tanvaldu, nebo Semil a dále do horských středisek (Harrachov, Horní Mísečky, Rokytnice nad Jizerou).

Dle nových jízdních řádů bude pro toto spojení možné využít linky:

  • 700 Harrachov - Turnov - Mladá Boleslav - Praha
  • 720 Rokytnice n. Jiz. - Semily - Turnov - Mladá Boleslav - Praha
  • 730 Horní Mísečky - Semily - Turnov - Mladá Boleslav - Praha

 

Kromě navýšení rozsahu spojení dochází také ke zkrácení jízdní doby na 1 hodinu a 10 minut pro spoje přes Mladou Boleslav, resp. na 50-55 minut u expresních spojů. Zkrácení bylo možné dosáhnout úpravou tras linek a vynecháním zajížďky do Mnichova Hradiště. Pro spojení Turnov - Mnichovo Hradiště KORID doporučujeme využít vlakových linek R21 a S30 nebo nové autobusové linky 717 (nahrazující a rozšiřující spojení místo linky 361). V relaci Turnov - Svijany - Mnichovo Hradiště / Sobotka čekají změny i další linky 364 a 365.

Linky 345, 700, 720 a 730 budou v úseku mezi Turnovem a Prahou integrovány do systému Pražské integrované dopravy (PID) a v úsecích z Libereckého kraje až po Mladou Boleslav také systému Integrované dopravy Libereckého kraje (IDOL). Ve spolupráci se Středočeským krajem a dopravci se připravuje též integrace železničních linek mezi Turnovem a Mladou Boleslaví. Linka 900 součástí PID nebude. Pro spojení z Turnova do Prahy budou cestující odbaveni dle tarifu dopravce.


Kombinace linek 700, 720 a 730 vytváří cca hodinový interval v průběhu dne a týdne. Tento koncept dále doplňují vybrané spoje linek.

  • 345 Praha - Mladá Boleslav - Liberec: pouze okrajové spoje v 0:25 z Prahy a ve 3:57 v pracovní dny, resp. v 5:08 o víkendu do Prahy
  • 900 Rokytnice n.Jiz. - Harrachov - Jablonec n.Nis. - Praha: okrajové spoje v ranních a večerních hodinách

 

I nadále mohou cestující samozřejmě využít i železniční rychlíkové linky R21, pohodlně a přímo do centra Prahy. Celkový rozsah dopravy spojení mezi Turnovem a Prahou naleznete v souhrnném jízdním řádu pod článkem.

Z Jablonce do Prahy každou hodinu

Mezi Prahou a Jabloncem nad Nisou bude v provozu linka 900 každou hodinu. Zhruba každé dvě hodiny pak bude linka pokračovat do Harrachova a Rokytnice nad Jizerou. „Linka 900 pomůže stabilizovat spojení Jablonecka s Prahou, které bylo z důvodu pandemie COVID-19 ochromeno. Zároveň nabídne nejrychlejší spojení Prahy a horských středisek Harrachov a Rokytnice," vysvětlil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK.

Navíc bude linka 900 navazovat v Tanvaldu na rychlíky R21 od Prahy, Mladé Boleslavi a Turnova. Součástí koncepce budou i zcela komerční linky integrované do IDOL dopravce Enjoy Europe, linka 190 z Bedřichova do Prahy a nová mezinárodní linka 905 z Prahy do polské Karpacze. „Jsme velmi rádi, že s dopravcem Enjoy Europe jsme nalezli cestu, jak vhodně začlenit komerční linku do integrované dopravy. Nová linka do Karpacze může být zejména v turistické sezoně velmi zajímavá, protože doposud propojení s touto částí Krkonoš neexistovalo," doplnil Pospíšil.

K nejvýznamnější změně na železnici v Libereckém kraji dojde na celé trati č. 041 z Turnova přes Jičín do Hradce Králové. Bude zde zaveden dlouho připravovaný nový dopravní koncept s úpravou všech vlaků přibližně o hodinu. Důvodem je s Královéhradeckým krajem koordinované urychlení dopravy nebo zlepšení přestupních vazeb v provázané oblasti širokého okolí Jičína. Dnešní přípoje v Jičíně budou zachovány. V Turnově se zlepší přestupy tím, že denně jedoucí spoje od Jičína budou nově navazovat na rychlíky do Liberce. V opačném směru bude návaznost obdobná. Dále bude mezi Turnovem a Jičínem rozšířen provoz vlaků v letní sezóně, kdy téměř dvojnásobný počet spojů utvoří hodinový interval odpovídající zde převažující turistické poptávce.

Novinkou je mobilní aplikace Idolka

Dlouho očekávanou novinkou je pak spuštění mobilní aplikace Idolka. Ta bude ve druhé polovině prosince ještě podrobena testování v ostrém provozu. „Aplikaci jsme testovali od července, ale to lze vnímat jako laboratorní provoz. Teprve po nahrání na ostrou platební bránu zjistíme, zda se aplikace chová v provozu tak, jak má," upřesnil Pospíšil. Bližší informace k aplikaci Idolka pak představí Liberecký kraj v lednu 2022 po jejím otestování v reálném provozu. Již v rámci tohoto testování však cestující mohou aplikaci využít k tomu, aby si v ní pořídili jízdenky. „V rámci modernizace systému IDOL je mobilní aplikace pouze začátek. V průběhu roku 2022 chceme modernizovat odbavovací systémy a postupně zavést přestupní papírové jízdenky s 2D kódem a zavést platby kartou," představil vizi náměstek Sviták. Modernizace se pak dočká také čipová karta Opuscard. 

Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit v knižní podobě. I v letošním roce bude vydán jízdní řád pro celou oblast kraje. Prodejní cena je 30,- Kč a k zakoupení jsou v Zákaznickém centru IDOL, v informačních centrech dopravců a vybraných měst či u některých prodejců knih.

Závěrem informujeme, že připomínky k jízdním řádům je i nadále možné zasílat na info@korid.cz nebo prostřednictvím webového formuláře na webu www.iidol.cz. V roce 2022 jsou vyhlášeny tyto celostátní termíny změn jízdních řádů: 6. března, 12. června, 28. srpna a 11. prosince.

Pokud budou cestující potřebovat poradit, mohou se obrátit na Zákaznické centrum IDOL na tel. 488 588 788, nebo na Centrální dispečink IDOL na tel. 704 702 000.

Ke stažení

Změny v jízdních řádech od 12. prosince | Jízdní řád Turnov - Praha

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dopravce ČSAD Liberec je připraven na zajištění dopravy na Českolipsku
Komerční dopravce Enjoy Europe vstoupí do krajského systému IDOL
Od 12. prosince budou upravené jízdní řády některých linek MHD
Spojení z Libereckého do Středočeského kraje a Prahy dozná změn
Pokřtili Křišťálový vlak. Bude spojovat Liberec, Turnov a Železný Brod
V Železném Brodě zastaví Křišťálový vlak
Vlaky Arrivy se postupně mění z červených na modré
O Jizerskohorskou železnici budou znovu soutěžit dopravci
Dopravci v Libereckém kraji ocenili příkladné zaměstnance
Ohlédnutí za rokem 2020 v dopravě
FOTO: Po osobních vlacích z Pardubic do Liberce přebírá Arriva i rychlíky
ČSAD Liberec pořídila více nízkopodlažních a velkokapacitních autobusů
Liberecký kraj poosmnácté hodnotí stav dopravy na svém území
Na trase z Liberce do Pardubic mají vyjet od prosince rychlíky Arrivy
V Libereckém kraji budou jezdit nové autobusy ČSAD Liberec
Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu
Kraje vyzvaly stát ke zrychlení vlaků mezi Libercem a Hradcem Králové
Rada kraje odvolala jednatele společnosti Korid LK
Tarif IDOL uznají všichni dopravci, ale kartu si všude nezakoupíte
Arriva zaplatí Libereckému kraji na sankcích 815 tisíc korun
Arriva už prý zlepšuje své služby, kraj přesto na sankcích trvá
Dopravce Arriva neplní podmínky smlouvy, kraj chce vymáhat sankce
Arriva má od nástupu problémy, zajímá se o ni už i drážní úřad
VIDEO: Poslední jízda rychlíku z Prahy do Harrachova
Dopravce Arriva přidává po problémech na trať další Siemens Desiro
Ohlédnutí za rokem 2019 v dopravě
Co se mění v jízdním řádu od 15. prosince 2019?
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
Otevřeli opravenou železniční trať z Železného Brodu do Tanvaldu
Obrazem: Vlak Siemens Desiro projížděl Libereckým krajem
Kraj vybral pro železniční trasu z Liberce do Staré Paky vlaky Arriva

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.

Jablonecké uzavírky v září

Kvůli opravě zemních smyček se od 11. září na pět dnů úplně uzavře část ulice Mincovní, a to před křižovatkou s ulicí Turnovská. Projet budou moci pouze autobusy. Od 18. září do 20. října se bude rekonstruovat plynovod v ulicích V Aleji a v Pivovarské. Je třeba zde počítat s částečnými uzavírkami. Částečnou uzavírku v ulici Pražská od křižovatky s ulicí Střelecká po objekt s č.p. 86 si vyžádá rekonstrukce plynovodu včetně přípojky. Práce začnou 18. září a potrvají do 20. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Josef Šourek v bronzovém týmu na Red Bull Dolomitenmann 2023
Výlet z Brodu na Frýdštejn ukáže Zrcadlovou kozu i Bartošovu pec
Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod
Na ledě jsme si všichni rovni, říká hokejová medailistka z Ameriky
Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023

Nejčtenější články

19.09.: 61. derby: Ten bod je docela zlatý
20.09.: Ohlédnutí za během Přes desenské kopce 2023
21.09.: Béčko Jablonce uhrálo v Hradci cenný bod

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace