Co se mění v jízdním řádu od 15. prosince 2019?
14.12.2019 21:51:20 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

Od neděle 15. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Co tyto změny přinesou cestujícím?
V neděli 15. prosince 2019 vyjede na koleje další dopravce ARRIVA vlaky s.r.o. V Libereckém kraji se jedná o státem objednávané rychlíkové R21 (Praha - Turnov - Tanvald) a R22 (Kolín - Mladá Boleslav - Česká Lípa - Nový Bor) a o regionální osobní a spěšné vlaky linek L3 (Liberec - Stará Paka), L31 (Tanvald - Železný Brod) a L5 (Stará Paka - Lomnice nad Popelkou).
Další dopravce Liberecký kraj oslovil po té, co nebyl spokojený s předloženou nabídkou Českých drah, a.s., se kterými jednání zahájil přednostně. „Měli jsme zájem o zachování stávajících smluvních podmínek na další dva roky, protože v roce 2021 skončí stará smlouva i v sousedním Královéhradeckém kraji a mnoho linek plánujeme společně. Nabídka, kterou nám České dráhy, a.s. se zpožděním původně doručily, znamenala asi třetinové zdražení bez jakéhokoli dopadu do kvality. Proto jsme se rozhodli oslovit další dopravce. U nejdůležitějších linek jsme do víceleté smlouvy poptávali lepší vozidla," objasnil náhlý obrat v postupu Libereckého kraje Jan Sviták, náměstek hejtmana pověřený řízením rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.
Z pohledu cestujících v rámci kraje se mnoho nemění. Ve všech vlacích bude po území kraje i nadále platit integrovaný tarif IDOL. Ten zahrnuje více železničních dopravců již od roku 2010. „Ve vlacích všech tří dopravců neplánujeme omezení jejich vlastních tarifních nabídek," řekl Pavel Blažek, jednatel KORID LK, spol. s r. o., která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji.
Nejvýznamnější změnou z pohledu jízdních řádů je však rozšíření nabídky spojení mezi Českolipskem a Rumburkem. Ve spolupráci Libereckého a Ústeckého kraje budou objednány rychlíky také mezi Novým Borem a Rumburkem, a navíc v prokladu s nimi i vlaky regionální linky L4. Ve výsledku tak bude spojení obou regionů zajištěno každou hodinu téměř po celý den celkem 13-ti páry spojů, tj. o 3 páry v pracovní dny a o 5 párů o víkendu více oproti současnému stavu. K rozšíření nabídky spojení dojde také mezi Libercem, Turnovem a Starou Pakou.
V regionální linkové dopravě dochází v oblastech Jablonecka a Semilska k dalšímu rozšíření garantovaných bezbariérových spojů. „Ostatní změny jízdních řádů lze zhodnotit jako větší množství menších změn, kde reagujeme na podněty obcí a cestujících, nebo kde dochází k úpravám s cílem zlepšení návazností," vysvětlil Otto Pospíšil, zástupce ředitele spol. KORID LK. Nejvíce změn nastane na linkách mezi Českou Kamenicí, Kamenickým Šenovem, Novým Borem a Českou Lípou, v menším rozsahu se pak týkají oblasti celého kraje od Novoborska přes Liberecko až po Jilemnicko. „Novinkou v roce 2020 bude například nová turistická linka z České Lípy do Jetřichovic, nebo nová koncepce víkendového spojení mezi Libercem, Chrastavou a Hrádkem nad Nisou," doplnil Pospíšil.
Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit v knižní podobě. V letošním roce bude vydán jízdní řád pro celou oblast kraje. Prodejní cena je 30 Kč a k zakoupení jsou v informačních centrech dopravců a vybraných měst či u některých prodejců knih.
Připomínky k jízdním řádům je i nadále možné zasílat na info@korid.cz nebo prostřednictvím webového formuláře na webu www.iidol.cz. V roce 2020 mohou proběhnout změny v rámci celostátních termínů v březnu, červnu, na konci srpna a prosinci.
Upřesňující doplnění pro cestující:
Jízdenky dle tarifu jednoho dopravce (ARRIVA) neplatí u druhého dopravce (ČD). Cestující na trasách převážně mimo Liberecký kraj si tak bude muset zvolit, s jakým dopravcem pojede. Tento problém by měl vyřešit takzvaný jednotný státní tarif, který připravuje ministerstvo dopravy.
Pakliže cestující jede po síti IDOL (území vymezené Libereckým krajem s přesahem do vybraných zastávek v sousedním kraji), platí jízdenka IDOL nahraná na Opuscard pro oba dopravce i další smluvní dopravce zapojené v IDOL. Cestující může využít i papírovou jízdenku EURO-NISA-Ticket, která platí v Libereckém kraji a v částech Polska a Německa v rámci Euroregionu Nisa.
Cestující, který jede mimo IDOL nebo přijíždí či přestupuje a využívá více dopravců, si může jízdenku IDOL zakoupit přímo ve vlaku u průvodčího, a to bez přirážky.
Související články
Za rok 2019 ocenili šest řidičů a průvodčích
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
Otevřeli opravenou železniční trať z Železného Brodu do Tanvaldu
Autobusové zastávky v Libereckém kraji mají nové označníky
Adventní vlaky budou opět jezdit z Liberce až do Drážďan
Turistické autobusy v Českém ráji přepravily o tisíce turistů víc než loni
Podepsali prohlášení ke zlepšení dopravního spojení v Trojzemí
Video: O prohlídku depa úzkokolejky v Žitavě byl velký zájem
Jízdné mezi Libercem a areálem v Bedřichově od listopadu zlevní
Jaké jsou změny jízdních řádů od 1. září 2019
Od 2. září bude v regionu několik vlakových výluk
Obrazem: Vlak Siemens Desiro projížděl Libereckým krajem
Vlaky Arriva se v pátek a sobotu představí v Libereckém kraji
Kraj vybral pro železniční trasu z Liberce do Staré Paky vlaky Arriva
Liberecký kraj chce na trati Liberec – Stará Paka nasadit moderní vlaky
Železniční trať Horka u Staré Paky – Turnov slavila 160 let
Kraj trvá na napojení na evropskou železnici. Mluví se o dvou variantách
VIDEO: Jízda vlakem z Harrachova ve sněhové vánici
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Firmy v regionu Tanvald
SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů
Harrachov ožije ve dnech 23. až 25. května 2025 krásnými veterány!
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.