Arriva má od nástupu problémy, zajímá se o ni už i drážní úřad

29.12.2019 15:43:35 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Tanvald

Arriva má od nástupu problémy, zajímá se o ni už i drážní úřad

V prvním týdnu po změně v železniční dopravě v Libereckém kraji od 15. prosince nasadil nový dopravce Arriva jak moderní soupravy Siemens Desiro, tak starší soupravy Arriva 628.277 - jednotky řady 845, ale dokonce také půlstoletí starou soupravu - lehátkový vůz, kterou si nouzově zapůjčila od Klubu přátel železnice, který ho udržoval jako historický!

Když se tato historická souprava s lokomotivou T478 objevila na turnovském nádraží, tak se možná mnozí lekli, že „přijeli Rusové", protože tento vůz má nápisy v mnoha jazycích, včetně cyrilice. „Když doslouží motorové jednotky řada 845, které bere Arriva a tudíž i Liberecký kraj jako přínos a zvětšení komfortu cestování, pak je Arriva schopná na linku Praha - Liberec R21 nasadit 50 let staré soupravy, které netopí a cestující mrznou. Cestování je nekomfortní a věčně opožděné," uvedl cestující Martin Galbavý.


Poslední výtka se potvrdila i ve druhém týdnu provozu, kdy na lince Praha - Tanvald bylo přes 80 minut zpoždění a další zpoždění byla i na dalších linkách. „My jako cestující si nemůžeme dovolit čekat na to, jestli se to někdy uráčí zlepšit. Vlak je náš jediný možný dopravní prostředek a myslím, že by se měly vrátit České dráhy, které nám nabízely moderní vozy a hlavně nízkopodlažní Regioshark a Regiospider, tak vůbec nechápu, jak kraj mohl tomuto dopravci dat licenci na provozování, když není vůbec na provoz připravený - zpoždění, zrušení spoje bez náhrady, nevýkonné jednotky které mají problémy na sklonově náročné trati, do některých jednotek zatéká voda a po voze jsou rozmístěny kbelíky," pokračoval Martin Galbavý.

Vlaky jezdící pod značkou Arrivy od 15. do 22. prosince 2019<br />Autor: Rudolf Kožený Problémy už uznala i sama Arriva 

„Plně uznáváme, že tato kritika byla a je oprávněná. Cestující, který čeká na vlak, potřebuje, aby přijel včas, na palubě byl příjemný a dobře proškolený personál a ve vlaku fungovalo vše, co má, aby byla cesta příjemná. Start našich vlakových linek jsme nezvládli na sto procent a všem, kteří to při své cestě pocítili, bychom se rádi omluvili. Všichni pracujeme 24 hodin denně na tom, abychom dali vše do pořádku. Vážíme si také pomoci všech našich strojvedoucích, stevardů, ale i technického personálu, kteří nám aktivně pomáhají nad rámec svých povinností," uvedl v otevřeném dopise ředitel Arriva vlaky Jiří Nálevka.

Další výtkou je zdražení spojů, protože nejdou uplatnit zpáteční jízdenky ani jízdenky Českých drah neplatí u Arrivy a obráceně. Argumentem krajského úřadu bylo to, že přece každý má kartu IDOL a placení přes ni bude stejné, ale to zdaleka mimo Liberec neplatí - tuto kartu rozhodně nemá každý cestující. „Personál Arrivy ani neumí nebo jejich zařízení není schopno pracovat z IDS Idol a cestujícím je pak personál schopný vyúčtovat cenu dražší, což je absurdní! Žádám o odebrání licence nebo najit nějaké řešení pro to abychom mohli pohodlně a bezstarostně dal cestovat, tak jak tomu bylo pod vedením Českých drah. Další věc je nízká znalost  drážních předpisů, které porušují zaměstnanci Arrivy a tím dochází k ohrožení cestujících!," pokračoval Galbavý.

Vlaky jezdící pod značkou Arrivy od 15. do 22. prosince 2019<br />Autor: Martin Galbavý Cestující nepotěší ani zdražení

Jen na trase ze Semil do Turnova se jedná o zdražení o 21%, pokud jste dosud používali slevu Inkarta25 ČD, tak jste platili 57 korun, ale nově zaplatíte za cestu tam a zpátky 82 korun! „Pouze"72 korun to bude, když jednu cestu pojedete s ČD a uplatíte slevu Inkarty. Protože už nemají platit zpáteční jízdenky Českých drah, tak i to znamená zdražení, a to z 57 na 64 korun, což je 11%.

„Jednou ze slabin, která se projevila ve špatném předávání informací cestujícím, bylo zpočátku i naše operativní řízení. Dispečink posilujeme a nastavujeme lépe jeho komunikaci nejen s kontaktním centrem Arrivy, ale i dispečerským aparátem jednotlivých koordinátorů IDS tak, aby naši cestující byli neprodleně o všech mimořádnostech informováni. Prvotní problémy s prodejem jízdenek v našich pokladnách i ve vlacích se podařilo z větší části vyřešit, a jízdenky v pokladnách i ve vlacích už prodáváme. Tady si musíme bohužel posypat hlavu popelem nad výběrem nevhodného dodavatele celé technologie. Společnost Telmax zcela selhala v přípravě odbavovacích systémů pro Arrivu, odpovědnost vůči cestujícím i objednavatelům však máme samozřejmě za tyto nedostatky my," sdělil ředitel Arriva vlaky.

Nejde o nějaký ojedinělý výkřik, cestujících si stěžuje mnoho, a proto se situací po deseti dnech provozu začal zabývat i drážní úřad. Prošetřování Arrivy si podle Drážního úřadu vymínila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Má být vydán pokyn, aby dispečeři namátkově prověřovali, zda strojvedoucí zvládají základní komunikaci v českém jazyce, protože k dalším problém přibyla i špatná domluva bulharských strojvůdců s pracovníky SŽDC, když jeden ze strojvůdců dokonce projel návěstidlo.

Závady jsou odstraňovány, ale vychytány nejsou 

Vlaky jezdící pod značkou Arrivy od 15. do 22. prosince 2019<br />Autor: Rudolf Kožený „Závady jsou neprodleně odstraňovány a vozidla jsou opětovně navracena do provozu. Jsme přesvědčeni, že jednotky řady 845 potvrdí svoji pověst z předchozího nasazení v Německu, že se jedná o jednu z nejspolehlivějších řad vozidel. Bohužel se nám ani nevyhnula ani nehoda na přejezdu, kdy jsme na delší dobu přišli o jednu jednotku po střetnutí s vozidlem v pražských Čakovicích. Bylo by sympatické, kdybychom teď mohli říct, že jsme všechny technické mouchy už vychytali, ale realita provozu taková bohužel není," dodal Jiří Nálevka. celé znění omluvy Arriva vlaky najdete v příloze.

Arriva je dceřinou firmou německých drah Deutsche Bahn, od nového jízdního řádu provozuje dopravu také na některých regionálních linkách v Zlínském a Libereckém kraji, zde na trasách Praha - Tanvald, Železný Brod - Tanvald a Lomnice nad Popelkou - Stará Paka - Liberec.

Odezva krajského úřadu je zatím laxní a neodpovídá ani na dotazy novinářů, přestože sami lidé se na něj obrací se žádostí o nápravu. Na možné problémy s vlaky i nepřenosností jízdenek a tím zdražení byl kraj dlouhou dobu předem upozorňován odborníky, veřejností i médii, a to včetně naší redakce.

Objevily se dokonce i dvě petice, a to za návrat zpátečních jízdenek na Českých drahách, kterou najdete zde a petice za navrácení na trať 035 Tanvald - Železný Brod a zpět Českých drah a jejich nízkopodlažních moderních jednotek Regionova a Regiospider.

Další zpoždění v Tanvaldě 28. 12. 2019:

******

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Poslední jízda rychlíku z Prahy do Harrachova
Veřejná soutěž rozhodne o provozovateli autobusů na Jablonecku
Dopravce Arriva přidává po problémech na trať další Siemens Desiro
Ohlédnutí za rokem 2019 v dopravě
Na Liberecku vyjel v neděli vůbec poprvé krajský dopravce
Co se mění v jízdním řádu od 15. prosince 2019?
Z Liberce do Lomnice a z Tanvaldu do Brodu bude jezdit nový dopravce
Mikulášský parní vlak dojel z Jilemnice do Rokytnice i Martinic
Otevřeli opravenou železniční trať z Železného Brodu do Tanvaldu
Obrazem: Vlak Siemens Desiro projížděl Libereckým krajem
Kraj vybral pro železniční trasu z Liberce do Staré Paky vlaky Arriva

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 

Firmy v regionu Tanvald

SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
V Kokoníně se bude diskutovat o Janu Žižkovi
Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině

Nejčtenější články

23.05.: Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
24.05.: Jabloneckým tónům je deset let
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace