Adventní koncert Vrabčáků oslaví zároveň třicetileté výročí sboru

09.12.2022 11:59:26 | Autor: Irena Malá Svatá | Rubrika: Kultura | Obce: Jablonec nad Nisou

Adventní koncert Vrabčáků oslaví zároveň třicetileté výročí sboru

V pořadí již XXVIII. Adventní koncert připravil pro své příznivce DPS Vrabčáci, působící při ZŠ Mozartova Jablonec nad Nisou. Společně s mladšími zpěváčky z Vrabčat a za přispění letošních prvňáčků, kteří si říkají Písklata, vystoupí v pátek 9. prosince na prknech Městského divadla Jablonec.

Pro pravidelné návštěvníky této oblíbené vánoční akce mají připraven pestrý výběr z jejich repertoáru, přibudou i nově nastudované skladby a chybět samozřejmě nebudou oblíbené Vánoční písně.

Pořadem již tradičně provází Lucie Peterková, která letos na pódiu přivítá i hosty, kterými budou: tenorista Dušan Růžička, DPS Skřivánek a skupina Bohemia Voice. Adventní koncert Vrabčáků, Vrabčat a Písklat se koná za finanční podpory Statutárního města Jablonec nad Nisou a ve spolupráci s Městským divadlem Jablonec nad Nisou. Klavírní doprovod zajišťují Romana Halamová a Dagmar Vajdíková.

Dětský pěvecký sbor Vrabčáci<br />Autor: Martin Kubišta Jak již bylo uvedeno, v průběhu koncertu zazní Vánoční písně a koledy a jako obvykle si budou moci přítomní s hlavními aktéry večera společně zanotovat. Nejkrásnější svátky roku jsou k tomu jako stvořené a krásné prostory místního secesního kulturního stánku jsou k podobným akcím jšity přímo na míru.

A jelikož se tentokrát jedná i o třicetileté výročí dětského pěveckého sboru, připomeňme si jeho činnost trochu blíže. Sbor vznikl v roce 1992 při ZŠ Mozartova a dlouhá léta ho vedl Mgr. Pavel Žur sám. Dnes mu s menšími dětmi pomáhá Dagmar Vajdíková a klavírní doprovod má na bedrech Romana Halamová.

Za třicet let svého působení zrealizoval sbor řadu koncertů doma i v zahraničí. Vrabčata a Vrabčáci navázali přátelství, a to nejen hudební s dětmi z Plzně, Opavy, Českých Budějovic, Prahy, Příbrami, Mohelnice a Ostravy Orlové - to jsou ti nejbližší.

Vrabčáci i Vrabčata nezískávají první místa jen v regionálních soutěžích a na krajských přehlídkách, ale i na Celostátních soutěžích. Účastnili se se řady festivalů. Nejvíce si ale cení vítězství na celostátní soutěži dětských pěveckých sborů v Novém Jičíně, a to v roce 1998 a v roce 2002, kdy se se stali absolutními vítěziV rámci festivalů a koncertů procestoval sbor řadu evropských zemí, např. Francii, Itálii, Rakousko, SRN, Španělsko, Polsko. Litvu, podíval se i za moře , konkrétně do Mexika a USA.

V posledních letech se sbor podílí na mezinárodní spolupráci s Německem a Polskem - Dolnoslezskou filharmonií Jelení Hora, se kterou již zrealizovali řadu projektů, Jubilejní koncert mládeže k 30. letům Euroregionu Nisa a poslední letos v září Karkonoski operní festival, kde zpívali v opeře Carmen z doprovodu Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora s dirigentem Szymonem MakovskýmSbor je členem Unie dětských pěveckých sborů.

Dětský pěvecký sbor VrabčáciDPS Vrabčáci dlouhodobě spolupracuje s těmi nejmenšími dětmi - DPS Skřivánek z MŠ Mšeňáček pod vedením vynikající pedagožky Věry PokornéVrabčáci spolupracují s předními osobnostmi kulturního života, např. Eva Urbanová, Peter Dvorský, Hristina Vasileva, Magdaléna Kožená, Dušan Růžička a z popového žánru to jsou umělci Lucie Bílá a Petr Malásek - dlouholetá spolupráce, Petra Janů, Bára Basiková, Daniela Šinkorová, Davide Mattioli, Radka Fišarová , Iveta Bartošová, Petr Bende, Marián Vojtko, David Deyl, Magda Malá, Zlatka Bartošková a dalšísbor navázal také spolupráci s naším předním houslistou panem Jaroslavem Svěceným a hobojistou Vilémem VeverkouDPS Vrabčáci propagují českou tvorbu a kulturu.

DPS Vrabčáci a jejich koncerty se těší velké oblibě a b jejich produkce tak bývají hojně navštěvovány. Nejinak tomu zcela jistě bude i letos, kdy mají vlastně dvojnásobný důvod. Těšime se na viděnou v pátek 9. prosince 2022 od 19 hodin v Městském divadle Jablonec nad Nisou. A sváteční náladu s sebou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Program Městského divadla Jablonec nad Nisou v prosinci
Společně nejen na jevišti letos podevatenácté otevřelo srdce divákům
Bílá, Malásek a Vrabčáci nabídli nezapomenutelný hudební zážitek
Rarášci s Vrabčáky rozjařili divadlo
Jablonecký sbor Vrabčáci slaví 30 let své existence
Vrabčáci oslavili 30. výročí prestižním vystoupením v polské Jelení Hoře
Jablonecký hudební festival letos dvacetiletý
Vrabčáci vybojovali Zlaté pásmo
Svěcený oslnil Vivaldim, přišli i Vrabčáci s Růžičkou
Adventní koncert Vrabčáků opět nabídl skvostný zážitek

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace