Vzpomínky pamětníků nejen z Liberce ožijí díky Paměti národa

23.01.2023 07:16:00 | Autor: Jana Trojanová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Vzpomínky pamětníků nejen z Liberce ožijí díky Paměti národa

Ve středu 25. ledna od 17 hodin se v Krajské vědecké knihovně v Liberci a jejím bezprostředním okolí odehraje představení Divadla Paměti národa: Vzpomínat na hvězdy, které formou site specific zpracovává vzpomínky pamětníků druhé světové války z řad židovského obyvatelstva.

Vystoupení se koná u příležitosti připomínky Dne památky obětí holocaustu a navazuje na ně i vernisáž v Krajské vědecké knihovně věnovaná některým rodinám, které žily před válkou v Liberci a s válkou z našeho města nenávratně zmizely.

Projekt Divadlo Paměti národa probíhá v letošním školním roce poprvé také v Liberci díky podpoře Libereckého kraje, statutárního města Liberec a Spolku Němců v severních Čechách. Zapojili se do něj studenti z libereckých základních a středních škol. Pod lektorským vedením Niny Doubkové vytvořili divadelní hru, jež v sobě snoubí příběhy dvou pamětníků, kteří prožili druhou světovou válku jako děti, a to děti židovského původu. Skrze jejich životy měli studenti šanci nahlédnout téma holocaustu nejen daty a fakty, ale i prožitky. S oběma pamětníky se studenti osobně setkali a mohli na základě těchto propojení vnímat jejich pocity a přemýšlet nad tím, jak prožívá válku dítě.

Představení Vzpomínat na hvězdy<br />Autor: Archiv Paměti národa Z příběhů a archivních materiálů sestavili studenti obrazový příběh, který provede diváka druhoválečným konfliktem dětskýma očima.

Výstavní panely v prostorách knihovny představí blíže životní příběhy pamětníků, na jejichž základě studenti hru svou vystavěli a také obyvatele Liberce, kteří s válkou z našeho města bez návratu zmizeli.

Divadelní hra stojí na příběhu pana Pavla Jelínka, který v letech 1999 až 2004 vedl Židovskou obec v Liberci, poté byl do roku 2019 jejím místopředsedou. Za jeho vedení byla ve spolupráci s ředitelkou liberecké knihovny Věrou Vohlídalovou obnovena synagoga vypálená nacisty během tzv. křišťálové noci. Velkou měrou se také podílel na obnově židovského hřbitova, vybudování Pomníku obětem šoa a v Liberci založil tradici pokládání Kamenů zmizelých.

Druhým předobrazem studentského divadla se stal příběh paní Michaely Vidlákové, která vykonává už mnoho let různé funkce na židovské obci, je členkou reprezentace Židovské obce v Praze, vedení Terezínské iniciativy a dalších organizací. Přednáší na školách a za svou dlouholetou činnost ve věci česko-německých vztahů byla v srpnu 2016 oceněna vyznamenáním německého prezidenta.

O projektu:

Divadlo Paměti národa je místem pro setkávání generací a společnou tvorbu. Na divadelních kroužcích mladí lidé společně hledají a vypráví příběhy, jež zachycují důležité momenty moderní historie a jsou uchovány ve sbírce Paměť národa. Kroužky probíhají pod vedením lektora jednou týdně na hodinu a půl v devíti městech České republiky (školní rok 2022/23). Trvají od konce září do začátku června. V každém semestru se uskuteční vždy 15 setkání.

Anotace libereckého kroužku:

„Je těžké být dítětem ve válce. Ještě těžší bylo být židovským dítětem během druhé světové války."

Jaké vzpomínky na dětství a dospívání si v sobě nesou ti, kteří měli to štěstí, že dnes mohou být prarodiči a vyprávět svůj příběh? Jak jejich životní zkušenosti vnímají studenti, kteří jsou dnes v podobném věku? Co se jich z vyschlechnutých příběhů dotýká nejvýrazněji a jak jim tyto příběhy pomáhají blíže vnímat a pochopit druhou světovou válku? Je-li to vůbec možné. Jak vidí studenti cestu za nadějí? Lze nalézt světlo v temnotě?

V Liberci jsme se i prostřednictvím osobních setkání s pamětníky Michaelou Vidlákovou a Pavlem Jelínkem seznamovali právě blíže s jejich rodinnými příběhy.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Prachy došly! Zachrání nás vláda odborníků!
Liberecký kraj a Post Bellum podepsaly memorandum o spolupráci
Mladí dokumentaristé z Jablonecka zachycují potřetí osudy pamětníků
Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky
FOTO: I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř
Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Středověká romantika aneb rytíř na nádvoří Severočeského muzea
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jenom poločas na Slavii nestačil

Nejčtenější články

29.01.: Policie hledá svědky dopravní nehody ve Smržovce
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
28.01.: Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace