Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř

17.04.2019 19:47:52 | Autor: Jana Hajná | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř

V pondělí 15. dubna od 16 hodin se v sále základní umělecké školy uskutečnila slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Projekt, do něhož se zapojilo šest týmů ze tří jabloneckých škol a fotokroužku DDM Vikýř, ocenil také náměstek primátora David Mánek, který předal společně se zástupci České mincovny a Jablotronu ceny nejlepším z nich.

V rámci slavnostního podvečera odborná porota složená z historika Jana Kašpara, novinářky a programové dramaturgyně Domu česko-německého porozumění Petry Laurin a vlastivědného badatele, spisovatele a publicisty Marka Řeháčka posuzovala zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem, a nakonec z nich vybrala tři vítězné projekty.

Na třetím místě se umístily děti ZŠ Antonína Bratršovského s příběhem o slavné jablonecké sportovkyni, mistryni v běhu na lyžích a olympioničce Aleně Bartošové. Druhé místo obsadila ZŠ Na Šumavě, s příběhem zdejšího vodního skauta Iva Raaba, který po stopách své židovské guvernantky Anny Hönigové pátrá dodnes a chystá se jí v Praze zřídit Kámen zmizelých. Vítězství si odnesly děti z DDM Vikýř, které zpovídaly místní pamětnici a publicistku Christu Petráskovou, která pravidelně přispívá články o historii města před sto lety do Jabloneckého měsíčníku a má na kontě už několik knih o zdejším kraji.

Příběhy našich sousedů v Jablonci nad Nisou 2019<br />Autor: Archiv magistrátu města Jablonec nad Nisou

Veřejnou prezentaci v koncertním sále jablonecké ZUŠ moderoval herec Ladislav Hampl.

„Je důležité znát historii země, ze které pocházím, a projekt organizace Post Bellum nenásilnou a zajímavou formou dětem pomáhá podstatné události přiblížit," konstatoval náměstek pro školství David Mánek, jenž týmu na druhém místě předal dárek od statutárního města Jablonec, jímž byly vstupenky do kina. O odměnu vítězům se postarala Česká mincovna, jež věnovala soubor pamětních mincí a třetí místo bylo odměněno dárky od společnosti Jablotron.

Projekt Příběhy našich sousedů, který se v Jablonci konal letos poprvé, dětem přibližuje vzpomínky šesti proslulých i méně známých jabloneckých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století v České republice. „Zapojilo se celkem šest žákovských týmů ze čtyř vzdělávacích institucí. Pod vedením učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze škol na Šumavě, Pasířská, Antonína Bratršovského a fotokroužku DDM Vikýř," řekla regionální koordinátorka projektu Lada Halounová z pořádající společnosti Post Bellum.

V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění a dohledávali materiály. „Z nich pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představili právě na slavnostní prezentaci," dodala Halounová. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle Halounové zajímavý mix Čechů utíkajících za války ze Sudet do protektorátu, ale i původních antifašistických německých obyvatel, kteří museli čelit nebezpečí odsunu.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum, statutárního města Jablonec nad Nisou a za finančního přispění České mincovny. Od roku 2012 do března 2019 se do projektu v celé České republice zapojilo už 661 škol s 4274 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých dětí.

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz a Jablonec nad Nisou (2018/2019) - Příběhy našich sousedů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj Den otevřených dveří se konal v sobotu 14. května v nové robotické stáji v Bělé u Staré Paky. Akce probíhala od 9 do 17 hodin a navštívilo ji mnoho zájemců nejen z okolí obce. Byla zde také výstava zemědělské techniky i stavební techniky a probíhala exkurze bioplynové stanice. Podrobnosti, video a fotografie na Našem Pojizeří

Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks

V sedmém ročníku ankety o Cenu Adolfa Heyduka obdržel nejvíce hlasů v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Hospitál Kuks - a to za haptickou „knížku" doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků - s počtem 78 hlasů. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
Béčko Jablonce přišlo o bod v Živanicích v poslední minutě
FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
Kraj věnuje statisíce na opravu střechy kostela v Raspenavě

Nejčtenější články

21.05.: Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
21.05.: Krajští hasiči zasahovali po bouřce, většinou šlo o popadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace