Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky

25.11.2020 16:50:43 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky

Do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, jehož realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, se již druhým rokem zapojilo finančně i organizačně město Jablonec nad Nisou. Letošní ročník vyvrcholil 23. listopadu za účasti zástupců města, partnerů a odborné poroty slavnostní závěrečnou prezentací žákovských reportážních výstupů. Stalo se tak po několika nutných odkladech a zvolena musela být netradičně forma online přenosu

Projekt je určen pro žáky 7. - 9. tříd základních škol, popřípadě pro studenty škol středních. Ti se v projektu setkávají s pamětníky ze svého okolí a snaží se formou reportáží zaznamenat, převyprávět a předat dál jejich životní osudy. Poznávají tak dějiny 20. století pomocí životních příběhů svých skutečných sousedů.

Práce devíti školních týmů hodnotila tříčlenná porota, v níž zasedli Petra Laurin (novinářka a programová dramaturgyně Domu česko-německého porozumění), Zdeněk Zoubek (učitel a zastupitel Lučan) a Michal Šmíd (historik za Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů). Ta v kategorii audio vyhodnotila jako letošního vítěze tým Gymnázia U Balvanu s příběhem Jiřího Pošepného, v kategorii video pak tým ZŠ Pivovarská s příběhem Karla Musila.

Náměstek primátora Jablonce nad Nisou pro oblast humanitní David Mánek vysvětlil, proč město tento projekt finančně podporuje, letos částkou bezmála 69 tisíc korun pro tři žákovské týmy: „Jako učitel vidím velké pozitivum projektu v tom, že děti objevují aktivně historii regionu na příbězích skutečných a dosud žijících lidí. Mohou si události, o kterých dosud jen četly, takříkajíc osahat. To jim výrazně pomáhá chápat historii v jejích souvislostech. Z pozice politika majícího v agendě humanitní oblast oceňuji pozitivní dopad projektu na mezigenerační vztahy, na poznání vlastní historie skrze příběhy pozoruhodných lidí žijících v našem městě."

Koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů pro Jablonecko, Lada Halounová připojila pohled ze strany realizátora: „Projekt je celorepublikově velmi úspěšný, svoji podporu si musí ale v každém městě a regionu vybudovat. Jsem moc ráda, že v Jablonci jsme nyní u zástupců města dosáhli velkého pochopení a podpory. Nemám na mysli jen podporu finanční, bez níž by byl projekt jen těžko realizovatelný, ale vnímáme i morální podporu a nadšení konkrétních lidí, kteří nám za město pomáhají s propagací, se zajištěním prostor, kontakty apod. Věřím, že tahle skvělá spolupráce nám pomůže rozšířit projekt i do oblasti Liberce."

Projekt Příběhy našich sousedů na celostátní úrovni dlouhodobě podporuje Český rozhlas, Ministerstvo školství a Ministerstvo kultury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř
Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

HZS Libereckého kraje obdrží dotaci na nákup vysoušečů

Celkem 100 kondenzačních vysoušečů v hodnotě 1 500 000 korun má v plánu nakoupit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje. Dotaci mu poskytne Liberecký kraj ze svého krizového fondu. „Hasiči využijí vysoušeče zejména v případech, kdy je nutné zlikvidovat následky mimořádných událostí na území Libereckého kraje, jakými jsou například povodně. Finanční prostředky na nákup vysoušečů jsme poskytli ze svého krizového fondu," uvedl hejtman Martin Půta. Kondenzační vysoušeče jsou potřeba na řešení následků živelných mimořádných událostí a z důvodu nedostatku odvlhčovacích zařízení v Libereckém kraji.

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Jablonecká hala 2022 splnila očekávání
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
Jizerskou 50 zahájí v Jablonci Tata Bojs
Kokonín bude mít cyklostezku
Kraj vyhlašuje soutěž Památka roku Libereckého kraje za rok 2021

Nejčtenější články

21.01.: Na Jablonecku se objevil vlk
22.01.: Od pondělí 24. ledna se změní trasa některých jabloneckých autobusů
23.01.: Horská služba resucitovala lyžaře na běžecké trati u Štěpánky

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace