Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky

25.11.2020 16:50:43 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky

Do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, jehož realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, se již druhým rokem zapojilo finančně i organizačně město Jablonec nad Nisou. Letošní ročník vyvrcholil 23. listopadu za účasti zástupců města, partnerů a odborné poroty slavnostní závěrečnou prezentací žákovských reportážních výstupů. Stalo se tak po několika nutných odkladech a zvolena musela být netradičně forma online přenosu

Projekt je určen pro žáky 7. - 9. tříd základních škol, popřípadě pro studenty škol středních. Ti se v projektu setkávají s pamětníky ze svého okolí a snaží se formou reportáží zaznamenat, převyprávět a předat dál jejich životní osudy. Poznávají tak dějiny 20. století pomocí životních příběhů svých skutečných sousedů.

Práce devíti školních týmů hodnotila tříčlenná porota, v níž zasedli Petra Laurin (novinářka a programová dramaturgyně Domu česko-německého porozumění), Zdeněk Zoubek (učitel a zastupitel Lučan) a Michal Šmíd (historik za Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů). Ta v kategorii audio vyhodnotila jako letošního vítěze tým Gymnázia U Balvanu s příběhem Jiřího Pošepného, v kategorii video pak tým ZŠ Pivovarská s příběhem Karla Musila.

Náměstek primátora Jablonce nad Nisou pro oblast humanitní David Mánek vysvětlil, proč město tento projekt finančně podporuje, letos částkou bezmála 69 tisíc korun pro tři žákovské týmy: „Jako učitel vidím velké pozitivum projektu v tom, že děti objevují aktivně historii regionu na příbězích skutečných a dosud žijících lidí. Mohou si události, o kterých dosud jen četly, takříkajíc osahat. To jim výrazně pomáhá chápat historii v jejích souvislostech. Z pozice politika majícího v agendě humanitní oblast oceňuji pozitivní dopad projektu na mezigenerační vztahy, na poznání vlastní historie skrze příběhy pozoruhodných lidí žijících v našem městě."

Koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů pro Jablonecko, Lada Halounová připojila pohled ze strany realizátora: „Projekt je celorepublikově velmi úspěšný, svoji podporu si musí ale v každém městě a regionu vybudovat. Jsem moc ráda, že v Jablonci jsme nyní u zástupců města dosáhli velkého pochopení a podpory. Nemám na mysli jen podporu finanční, bez níž by byl projekt jen těžko realizovatelný, ale vnímáme i morální podporu a nadšení konkrétních lidí, kteří nám za město pomáhají s propagací, se zajištěním prostor, kontakty apod. Věřím, že tahle skvělá spolupráce nám pomůže rozšířit projekt i do oblasti Liberce."

Projekt Příběhy našich sousedů na celostátní úrovni dlouhodobě podporuje Český rozhlas, Ministerstvo školství a Ministerstvo kultury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř
Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovskou ulici se Střelnicí v Jablonci spojí nové schodiště
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie o prázdninách
František Hošic oslavil pětadevadesátku!
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Prázdninový program akcí Kultury Jablonec

Nejčtenější články

03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
02.07.: Vzpomínka na známé kutuzovské pravidlo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace