Mladí dokumentaristé z Jablonecka zachycují potřetí osudy pamětníků

28.06.2021 18:07:28 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Jablonecko

Mladí dokumentaristé z Jablonecka zachycují potřetí osudy pamětníků

Ani náročný školní rok 2020/21 v době pandemie, zavřené školy, distanční výuka, či online nahrávání nezabránilo mladým dokumentaristům z Jablonce nad Nisou a tří okolních obcí v zaznamenávání neobyčejných vyprávění pamětníků 20. století.

Díky žákovským a studentským reportážím zpracovaným v projektu Příběhy našich sousedů se tak už nezapomene ani na deset jedinečných životních osudů zdejšího kraje. Stanou se tak součástí jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných online pamětnických sbírek v Evropě s názvem Paměť národa (www.pametnaroda.cz).

Závěrečná prezentace reportáží mladých dokumentaristů proběhne na Letní scéně před Muzeem skla a bižuterie 29. června 2021 od 16 hodin.

Letos se do dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů zapojilo na deset týmů z jabloneckých škol a gymnázia, a nyní i nově ze tří dalších okolních obcí: z Rychnova u Jablonce nad Nisou, Janova nad Nisou a Pěnčína. V této době komplikovaných studijních i nahrávacích podmínek se projektu zúčastnilo celkem 38 dětí a 7 učitelů ze ZŠ Antonína Bratršovského, ZŠ Pivovarská, ZŠ Na Šumavě, ZŠ Janov, ZŠ Rychnov u Jablonce n/N, ZŠ Pěnčín a z Gymnázia Dr. Antona Randy.

Podařilo se oslovit deset pamětníků z Jablonce, Liberce, Sněhova nebo Horního Maxova. Děti se jich vyptávaly na jejich vzpomínky na dětství, válku, dobu kolem odsunu německého obyvatelstva, poválečné pohraničí, na možnosti studia za dob komunismu, srpen 1968 nebo na sametovou revoluci a v mnoha případech i na současný společensko-politický vývoj. Jejich úkolem bylo nejen natočit rozhovor celoživotního vyprávění, ale následně nahrávku zpracovat a zpřístupnit publiku. V projektu vzniklo sedm rozhlasových reportáží a tři videoreportáže.

Školy se programu mohly zúčastnit díky podpoře města Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou, Rychnov u Jablonce nad Nisou a Pěnčín, libereckého Kraje a v neposlední řadě také díky našim sponzorům, kterými už tradičně jsou Nadace JABLOTRON a Česká mincovna.

Studenti a žáci zpovídali například známého fotografa a autora krásných publikací o Jizerských horách pana Sigfrieda Weisse, jenž má německé kořeny, ovšem odsun se mu naštěstí vyhnul, paní Margitu Hanischovou, taktéž německého původu, jejíž matka měla už připravené bedny, kdyby je někdo chtěl do odsunu nahnat, pana Františka Vízka, který místo svého učitelského postu za komunismu skončil v kamenolomu, ovšem po sametové revoluci byl rehabilitován a dostal se až do vrcholné politiky, či pana Petra Karmazína, který byl v den okupace sovětskými vojsky na náměstí v Liberci svědkem, jak tanky najely do podloubí.

Letošní Příběhy našich sousedů v sobě spojují skutečně silné osudy našich místních obyvatel, o kterých většinou ani nejbližší okolí netuší, čím si během bouřlivých událostí 20. století prošli. Více o těchto příbězích

V rámci slavnostního odpoledne zasedne odborná porota ve složení Marek Řeháček (historik), Lucie Fürstová (novinářka), Zdeněk Zoubek (pedagog), kteří posoudí zpracovaní dokumentárních reportáží žáků a studentů a současně i jednotlivé prezentace před publikem. Následně je čeká nelehký úkol vybrat tři vítězné týmy. Celé odpoledne bude moderovat herec Ladislav Hampl.

Připojte se k nám v úterý 29. června a vyslechněte si jedinečné reportáže mladých dokumentaristů i bezprostřední dojmy žáků a učitelů z natáčení. Více o formátu závěrečné prezentace na FB stránkách Příběhy našich sousedů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky
FOTO: I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř
Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonecko

Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj Den otevřených dveří se konal v sobotu 14. května v nové robotické stáji v Bělé u Staré Paky. Akce probíhala od 9 do 17 hodin a navštívilo ji mnoho zájemců nejen z okolí obce. Byla zde také výstava zemědělské techniky i stavební techniky a probíhala exkurze bioplynové stanice. Podrobnosti, video a fotografie na Našem Pojizeří

Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks

V sedmém ročníku ankety o Cenu Adolfa Heyduka obdržel nejvíce hlasů v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Hospitál Kuks - a to za haptickou „knížku" doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků - s počtem 78 hlasů. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
Béčko Jablonce přišlo o bod v Živanicích v poslední minutě
FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
Kraj věnuje statisíce na opravu střechy kostela v Raspenavě

Nejčtenější články

23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
21.05.: Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze
21.05.: Krajští hasiči zasahovali po bouřce, většinou šlo o popadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Aktuální zpravodajství z Pojizeří.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace