Tobruk a Václav Marhoul v krajské knihovně

16.10.2021 22:32:29 | Autor: Jan Hnělička, historik KVKLI | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Tobruk a Václav Marhoul v krajské knihovně

U příležitosti 80. výročí bojů o libyjský přístav Tobruk pořádá Krajská vědecká knihovna v Liberci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou Jednotou Liberec výstavu Hrdinové od Tobruku. Výstava bude zahájená vernisáží v pondělí 18. října v 18 hodin za účasti autorů výstavy, historika Jana Hněličky a fotografa Jiřího Zahradníka i režiséra snímku Tobruk Václava Marhoula.

Výstava formou informačních panelů s velkoformátovými snímky, z nichž řada doposud nebyla publikována, připomene nasazení Československého pěšího praporu 11 - Východního pod vedením legendárního velitele Karla Klapálka při obraně strategického libyjského přístavu.

Tobruk obléhal německý Afrikakorps a italská armáda od dubna do prosince 1941. Díky odvaze jeho obránců, mezi něž patřili i českoslovenští vojáci, se přístav podařilo uhájit, a zabránit tak zkrácení zásobovacích tras Rommelových vojsk, která by jinak postupovala dále do Egypta a k Suezskému průplavu. Součástí výstavy bude také prezentace válečné techniky obou znepřátelených stran od libereckého modelářského Spolku přátel letectví.

„Návštěvníci výstavy se kromě faktografických údajů a dobových snímků seznámí mimo jiné s osudy pěti vybraných Liberečanů, kteří se v roce 1941 vyznamenali při obraně Tobruku. Jedná se například o Josefa Mládka, Karla Benáka nebo Stanislava Hněličku. Jejich příběhy pracovníci knihovny zpracovali v rámci Databáze regionálních osobností Libereckého kraje," dodal Jan Hnělička, autor výstavy.

Vernisáž výstavy se koná v pondělí 18. října 2021 od 18.00 ve Velkém sále knihovny. Při této příležitosti se uskuteční beseda s režisérem filmu Tobruk Václavem Marhoulem, který zároveň představí svůj nedávno vydaný Deník tvrdohlavého režiséra. Publikace zachycuje den po dni jeho prožitky při tvorbě válečného snímku oceněného třemi Českými lvi a dalšími mezinárodními oceněními.

„Dalším doprovodným programem k výstavě bude stejnojmenná přednáška Hrdinové od Tobruku autora výstavy Jana Hněličky, která se v knihovně uskuteční v pondělí 25. října také v 18.00 hod. a zaměří se na samotný průběh bojů o přístav Tobruk v letech 1941-1942," doplnila ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská vědecká knihovna v Liberci se zúčastní Týdne knihoven 2021
Výstavu Vladimíra Kysely zahájí v krajské knihovně
Program Krajské knihovny v Liberci o prázdninách
Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka
Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky
Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák
Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků
Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Sociální organizace v regionu dostanou pověření k poskytování služeb

Pro roky 2022 a 2023 musí mít sociální služby v regionu tzv. Pověření k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu (dále Pověření SGEI). Tento dokument upravuje práva a povinnosti kraje a organizací včetně financování. „Pověření SGEI je nutné vystavit všem sociálním službám zařazeným do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje. Ta se nyní rozšiřuje o další tři subjekty - a to o turnovský FOKUS, Rodinu v centru a liberecké centrum pro seniory," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Další krok přiblížil stavbu nové stanice HZS Jilemnice

V pátek 26. listopadu 2021 podepsal starosta města Jilemnice David Hlaváč a ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec smlouvu o prodeji pozemku v Jilemnici, místní části Hrabačov. Pozemek je určen pro výstavbu nové stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Jilemnici. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Prosincové kulturní a společenské akce ve Smržovce
Pivní stezka představí legendární i skryté půvaby Lužických hor
Horská služba bude cvičit lavinové záchranáře v Bosně
Neoznačení chodci a cyklisté se vystavují velkému nebezpečí
V Jablonci vypraví unikátní mobilní očkovací tým

Nejčtenější články

01.12.: Dvě auta se srazila na sněhu v Bratříkově
03.12.: U Kauflandu v Turnovské ulici v Jablonci se rozsvítily semafory
01.12.: Youtubeři dobývají Liberecký kraj. Kluci z Prahy vyrazili do Krkonoš

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace