Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák

12.06.2021 11:51:27 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák

Letos se již po dvacáté konalo předávání výročních cen literatury Magnesia Litera. Slavnostní večer spojený s předáváním cen proběh v úterý 8. června na Nové scéně Národního divadla. Mezi oceněnými je i liberecký autor knih pro děti a mládež a vysokoškolský profesor Václav Dvořák, jehož kniha Já, Finis získala Kosmas cenu čtenářů vybíranou samotnými čtenáři. V kategorii poezie zvítězil liberecký rodák Pavel Novotný se svojí básnickou sbírkou Zápisky z garsonky.

„Velice mě těší, že obě knihy, které soutěžily v anketě Magnesia Litera, jsou zároveň přihlášeny i do soutěže Kniha roku Libereckého kraje, jejíž vítěze poznáme na slavnostním vyhlášení 29. června v Krajské vědecké knihovně v Liberci," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Václav Dvořák není libereckým čtenářům zcela neznámý. Jeho prvním románem pro děti a mládež byli ve vesmíru se odehrávající Písečníci a bludný asteroid. Příběh vydaný v roce 2018, který byl oceněný Knihou roku Libereckého kraje a zařazený do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, zná více než deset tisíc dětí po celé republice.

Také ve své čerstvě oceněné knize Já, Finis zavádí autor své čtenáře mimo naši planetu. Ze Země totiž mizí kluci a dvanáctiletý Petr, jeden z mála těch, kteří zůstali, se vydává zachránit svého mladšího brášku. Čeká ho cesta do temného světa plného monster a nestvůr, postupné odhalování identity tajemného Nepřítele a jeho děsivého plánu, ale také zjištění, že cesta zpátky nebude bez obětí.

Při převzetí ceny autor poděkoval nejen spolupracovníkům - redaktorce Šárce Krejčové, ilustrátorovi Jakubu Cenklovi a grafičce Nay Mi - ale zmínil i svého „nakladatele", kterým jsou samotní čtenáři: „Dnes tady stojím nejen díky jejich hlasům, ale hlavně proto, že svým dětem moje knížky kupují. A nejen kupují, maminky a tatínkové moje knížky rovněž čtou. Ať už se svými dětmi společně, nebo sami nebo si o nich nechávají od svých dětí vyprávět a potom mi o tom vše píší. Z jejich ohlasů vím, že dětem se moje příběhy líbí, že je prožívají a že je baví, ale co je nejdůležitější, děti moje knihy čtou. Což mě naplňuje nadějí, že moje knihy snad fungují přesně tak, jak by literatura pro děti a mládež fungovat měla, totiž - přivádět děti ke čtení."

Kosmas cena čtenářů není jediným oceněním, které kniha Já, Finis získala. Už loni byla krátce po vydání zařazena do prestižního výběru Nejlepší knihy dětem, v lednu 2021 byla vybrána do celostátní soutěže základních škol Souboj čtenářů a nově získala dvě nominace (za literární a výtvarnou část) v kategorii Beletrie pro mládež ve výročních cenách Zlatá stuha. Na její vydání přispělo v loňském covidovém roce Ministerstvo kultury.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace