Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka

29.06.2021 19:07:49 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka

Požár města Česká Lípa v roce 1820, Zápisky z garsonky, Doktor Kittel a Jakob Schmeissner - Z mého života a tvorby. To jsou tituly publikací, které získaly ocenění v letošním, již čtvrtém ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Jeho slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v úterý 29. června od 15 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Soutěžilo se v několika skupinách. V kategorii Odborná a populárně naučná literatura vyhrála kniha Požár města Česká Lípa v roce 1820, kterou do soutěže přihlásil nakladatel Vlastivědný spolek Českolipska. Kategorii Beletrie a poezie ovládla kniha Zápisky z garsonky; cenu obdržel nakladatel Pavel Novotný.

V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice za publikaci o známém ranhojiči Doktor Kittel cenu převzala Eva Koudelková. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je titul Jakob Schmeissner - Z mého života a tvorby, za nějž si pro cenu přišla paní Petra Šternová.

Vyhlášení ankety Kniha roku Libereckého kraje<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Blahopřeji všem oceněným a věřím, že i v dalších letech budou nakladatelé a autoři posílat do soutěže své knihy," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vítězná publikace v kategorii Cena čtenářů získala celkem 3121 hlasů a stala se jí kniha s názvem Heřmanice v čase - Tady jsme doma! Porota se v letošním roce rozhodla udělit i dvě Zvláštní ceny poroty, které získaly knihy Lieberec a Humor Němců Jizerských hor. Další nově vyhlášenou Cenu za knihu o obci získala kniha Pěnčín, život mezi Ještědem a Jizerou.

Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury dostala Věra Vohlídalová. „Věra Vohlídalová stála u vybudování současné budovy Krajské vědecké knihovny a zcela zásadně udala směr, kterým se knihovna stále ubírá. Byl a stále je to obdivuhodný, vizionářský a nadčasový čin a přístup," dodala Květa Vinklátová.

Květa Vinklátová zasedala spolu s dalšími v porotě, která knihy hodnotila. Dalšími členy byli Petr Beitl, předseda výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Dana Petrýdesová, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, uznávaný spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, dále Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, knihkupec Martin Fryč a vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Libereckého kraje Martin Féna.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky
Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Knihou roku Libereckého kraje Jizerky i příběh cestovatele Paclta
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Nejčtenější články

01.12.: Obrazem: Tanvaldský pavouk 2023
02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: Semafory v Hasičské ulici v Jablonci zůstanou ještě týden

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace