Sázka na energetické úspory vychází, Jablonec ušetřil 20 milionů

21.11.2021 07:02:26 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Sázka na energetické úspory vychází, Jablonec ušetřil 20 milionů

Energeticky úsporný projekt v 15 objektech v majetku města Jablonec nad Nisou funguje už pátým rokem. Loňská skutečná úspora energie se vyšplhala na 5,3 milionu korun, což je o 30 % více, než má město garantováno. Projekt realizovala a za výši úspor smluvně ručí společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Kvůli pandemickým opatřením byla spotřeba energie ve veřejných objektech obecně nižší. Jablonecké radnici přinesla další snížení spotřeby energie předchozí investice do vytápění a osvětlení, loni tedy ušetřila hned dvakrát. Sčítání ušetřených nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo předcházela v roce 2016 modernizace energetického hospodářství ve 12 školských objektech, městské sportovní hale, knihovně a plaveckém bazénu za celkem 32 milionů Kč. Rekonstrukcí prošla většina kotelen, dosluhující plynové kotle byly nahrazeny novými. ENESA rovněž optimalizovala provoz tepelných čerpadel. Řada osvětlovacích těles byla vyměněna za úsporné kompaktní zářivky nebo LED svítidla. Projekt se realizoval formou energetických služeb se zárukou úspor (angl. EPC), městský rozpočet tak investice nijak nezatížila, protože částka je postupně splácena z budoucích úspor provozních nákladů.

„Bylo rozumné, že jsme v době před pandemií přemýšleli strategicky a pustili se do tohoto úsporného projektu. Dnes se nám snížení nákladů o 5 milionů korun velmi hodí. Energetické úspory formou EPC bych rozhodně doporučil i ostatním městům, která o tom třeba teď přemýšlejí," řekl náměstek pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil.

Důležitou roli ve výši úspor hraje také systém individuální regulace teplot v jednotlivých místnostech, který umožňuje udržovat teplotu podle účelu a času využití. Na chodbách, toaletách a v tělocvičnách je tak nastavena teplota o poznání nižší než v kabinetech, kancelářích a učebnách.

„Správci a uživatelé objektů velmi oceňují fakt, že řídicí systém je z jejich strany bezzásahový, funguje samostatně bez nutnosti každý den cokoli nastavovat, upravovat nebo kontrolovat, veškeré další potřebné činnosti zastává náš energetický management," vysvětlil Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Jablonecký projekt je jedním z téměř čtyř desítek městských energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC na území ČR. Co se týče výše úspor, patří jablonecký k těm nejefektivnějším. Kromě již zmíněného, ČEZ Energo dokončila instalaci pěti kogeneračních jednotek pro Jabloneckou energetickou. Investice do jablonecké soustavy zásobování teplem dosáhla téměř 80 milionů korun. Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Zdroj energie je při kogeneraci využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec zahřeje teplo z pěti nových kogeneračních jednotek
ESCO zdarma poskytne záložní zdroje nemocnicím v případě výpadku
Teplo, teplo, teplíčko
Kogenerační jednotky od ČEZ ESCO stabilizují v Jablonci cenu tepla
V Jablonci ušetří za energie 4,6 milionu korun ročně
Jablonecká energetická hodnotí hospodaření i první zimu v novém
Symbolické loučení s párou v Jablonci proběhlo s lokomotivou Litovel
Jablonecká energetická může dotací ušetřit náklady za revitalizaci
Jablonecká energetická hodnotí své hospodaření

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Koncert Harlej v Bozkově přeložen na jaro 2022

Koncert kapely Harlej, který měl v bozkovské sokolovně proběhnout 27. listopadu od 20 hodin, byl přeložen na 16. dubna 2022. Předkapelou měla být kapela Loco Loco. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na jarní termín.

Komise vybrala firmu, která postaví nový domov pro postižené v Nové Vsi

Radní Libereckého kraje schválili výběr firmy, která postaví nové domácnosti pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi u Chrastavy. Jejich provozovatelem je krajská příspěvková organizace APOSS Liberec. Ze sedmi nabídek přihlášených do veřejné zakázky byla hodnotící komisí vybrána nabídka společnosti CL-EVANS Česká Lípa, která byla ekonomicky nejvýhodnější. „Základním hodnotícím kritériem pro zadání veřejné zakázky byla ekonomická výhodnost nabídek, tedy nejnižší nabídková cena. Tu nabídla společnost CL-EVANS," potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu
Plné kapsy šutrů nabídly famózní herecké výkony
Prosincový program ve Vikýři
Eva Samková zahájila vítězně Světový pohár ve snowboardcrossu
Nejlepším místem pro život je Zlínský kraj. Liberecký kraj je osmý

Nejčtenější články

26.11.: Nemocnice v kraji kvůli covidu odkládají plánované operace
26.11.: V Palackého ulici je nutná zvýšená opatrnost
26.11.: Za tenhle bod zaslouží Jablonec uznání

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace