Jablonec zahřeje teplo z pěti nových kogeneračních jednotek

31.07.2021 20:15:52 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec zahřeje teplo z pěti nových kogeneračních jednotek

Teplo z pěti nových kogeneračních jednotek, které zároveň dodávají do sítě elektřinu, proudí od čtvrtka 29. července do jabloneckých domů a bytů. České teplárenství prochází velkou transformací a město v údolí řeky Nisy se tak stává dalším v republice, která využívají (nebo teprve budou využívat) výhod kogenerace.

Jednotky, z nichž bude dodáváno teplo pro městskou společnost Jablonecká energetická postavila a provozuje společnost ČEZ Energo z holdingu ČEZ ESCO. Moderní zařízení vyrábí zároveň elektřinu i teplo, a tím dosahuje účinnosti využití energie až 90 %. Celou investici ve výši 80 milionů korun hradí společnost ČEZ Energo, která je největším provozovatelem malé kogenerace v Česku.

Zástupci města Jablonec nad Nisou a společnosti ČEZ ve čtvrtek 29. července pět nových kogeneračních jednotek slavnostně uvedli do provozu. Zařízení mají elektrickým výkon 2,6 MW a nacházejí se ve čtyřech plynových kotelnách v ulicích Liberecká, Březová, Josefa Hory a Boženy Němcové.

Slavnostní uvedení pěti nových kogeneračních jednotek do provozu<br />Autor: Archiv ČEZ „Slíbili jsme občanům zajistit stabilní a ekologickou dodávku tepla za výhodných cen v nejbližších letech i dále do budoucna a tento závazek teď plníme. Spuštění nových kogeneračních jednotek je důležitým krokem pro modernizaci naší teplárenské sítě," hodnotil dopady modernizace primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský. Jeho slova doplnil Milan Kouřil, předseda představenstva Jablonecké energetické a náměstek pro ekonomiku města: „Výhodou je, že jsme nemuseli z rozpočtu města investovat žádné prostředky, o výstavbu i financování se postarala společnost ČEZ Energo, která se ve spolupráci s Jabloneckou energetickou navíc postará i o provoz a údržbu."

Slovo kogenerace pochází z anglického co-generation a znamená společnou výrobu elektřiny a tepla, což má ekonomické i environmentální výhody. Kogenerační jednotku tvoří spalovací motor uzpůsobený pro spalování plynu. Motor je napojen na generátor vyrábějící elektrickou energii, která je dodávána ke spotřebě v místě výroby nebo je dodávána do sítě. Motor i generátor produkují teplo, které je systémem chlazení odváděno přes výměník do topného systému nebo využito pro ohřev vody. Zdroj energie je tak využit oproti klasickým elektrárnám efektivněji a s maximální účinností a nižším dopadem na životní prostředí.

Co je kogenerační jednotka<br />Autor: Archiv ČEZ „České teplárenství projde velkou transformací od spalování uhlí a ropných produktů směrem k ekologičtějším zdrojům. Kogenerace budou hrát při odchodu od uhlí důležitou úlohu. Jejich výhodou je, že je lze jednoduše integrovat do systémů centrálního zásobování teplem. Jablonec jde v modernizaci teplárenství ostatním příkladem: se spalováním mazutu už skončil před časem a revitalizovanou soustavu CZT teď doplňuje o moderní kogeneraci. Těší nás, že můžeme vedení měst a obcí nabídnout kompletní řešení, a to bez vstupní investice, rizik při výstavbě a starostí s obsluhou nového zařízení," vysvětlil Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

Instalace kogeneračních jednotek není jedinou spoluprací města v srdci Jizerský hor s holdingem ČEZ ESCO. Již pátým rokem tu funguje projekt energetických úspor ve 12 školních budovách, městské sportovní hale, knihovně a plaveckém bazénu Jen loni úspora energie dosáhla 5,3 milionu korun. Projekt realizovala další dcera ČEZ ESCO, společnost ENESA.

O společnosti Jablonecká energetická:

Jablonecká energetická je teplárenskou společností, jejímž 100% vlastníkem je Statutární město Jablonec nad Nisou. Společnost je největším dodavatelem tepla a teplé vody do jabloneckých domácností, průmyslových podniků, vzdělávacích institucí i městských objektů. Svým zákazníkům dodává teplo a teplou vodu z moderních decentralizovaných plynových kotelen v blízkosti vytápěných objektů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

ESCO zdarma poskytne záložní zdroje nemocnicím v případě výpadku
Teplo, teplo, teplíčko
Kogenerační jednotky od ČEZ ESCO stabilizují v Jablonci cenu tepla
V Jablonci ušetří za energie 4,6 milionu korun ročně
Jablonecká energetická hodnotí hospodaření i první zimu v novém
Symbolické loučení s párou v Jablonci proběhlo s lokomotivou Litovel
Jablonecká energetická může dotací ušetřit náklady za revitalizaci
Jablonecká energetická hodnotí své hospodaření

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Hasiči vyjížděli v noci kvůli bouřce hlavně v Pojizeří

V průběhu první poloviny noci ze středy na čtvrtek 30. června zasahovali hasiči v souvislosti s počasím hlavně v Pojizeří. V devíti případech zde byly jednotky povolány k popadaným stromům a jednou k odčerpání vody ze sklepa. Více podrobností

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zubačka slaví 120 let, přijedou i speciální vlaky
Startuje 24. ročník Letní dílny pohybu, tance a rytmu Léto tančí
Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
Cyklo, voda, lezení, brusle. Prostě pohyb na tanvaldské sportovce
Podpořte restaurování kazatelny v Bozkově v památkářské soutěži

Nejčtenější články

28.06.: Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
01.07.: Na přejezdu v Plavech vlak srazil osobu
30.06.: Červnové střípky z městské policie: rvačka psů i vážně zraněná žena

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace