Psovodem roku 2021 se stal Josef Cabrnoch z Jablonce

10.04.2022 21:35:34 | Autor: Adéla Fialová, KŘP Libereckého kraje | Rubrika: Krimi | Obce: Jablonec nad Nisou,Liberecký kraj

Psovodem roku 2021 se stal Josef Cabrnoch z Jablonce

Krajské ředitelství policie Libereckého kraje pořádalo ve čtvrtek 7. dubna slavnostní vyhlášení 12. ročníku soutěže Psovod roku. Slavnostní akt se konal v objektu Oddělení služební kynologie v Černousích. Letošním vítězem soutěže se na základě dosahovaných výsledků ve službě v průběhu celého roku stal prap. Josef Cabrnoch z oddělení služební kynologie Jablonec nad Nisou.

Josef Cabrnoch slouží u Policie ČR již 28 let. Po celou dobu své služební éry působí jako psovod. V současně době je zařazen na Skupině základních kynologických činností v Jablonci nad Nisou, kde se společně se svými psy věnuje základní policejní kynologické činnosti a jeden z jeho čtyřnohých „parťáků" je vycvičen, jako specialista na detekci akcelerantů hoření. 

Slavnostní vyhlášení 12. ročníku soutěže Psovod roku<br />Autor: Archiv Policie ČR Ocenění převzal z rukou náměstka krajského ředitele pro vnější službu plk. Mgr. Pavla Bartoše, MBA, dále vedoucího oddělení služební kynologie mjr. Mgr. Aleše Jehličky a náměstka hejtmana Libereckého kraje Ing. Dana Ramzera. Slavnostního ceremoniálu se však zúčastnili i jednotliví ředitelé Územních odborů Krajského ředitelství Libereckého kraje. Za Územní odbor Česká Lípa plk. Mgr. Petr Rajt, Územní odbor Jablonec nad Nisou plk. Ing. Bc. Pavel Langr a za Územní odbor Semily plk. Mgr. Bc. Petr Šikola, LL.M., MBA. Dalšími účastníky této události byli i starostové jednotlivých obcí. Za jednotlivé obce: Habartice - Ing. Bc. Stanislav Briestenský, Pertoltice - Viktor Podmanický, Bulovka - Romana Šídlová, Černousy - Miroslav Richter, Višňová - Tomáš Cýrus a Frýdlant - Jiří Stodůlka.

Ocenění policista obdržel nejen za výborné výsledky v průběhu celého roku, ale i za následující čin:

Dne 15. srpna 2021 v 11:55 hodin oznamuje na tísňovou linku 158 pan Petr B., že pohřešuje svou matku, ročník 1940, kterou viděl naposledy předešlý den. Matka bydlí sama v rodinném domu v Mimoni, ulice Slovany, okr. Česká Lípa. Po přijetí oznámení vysílá policista z IOS KŘP Libereckého kraje na místo psovoda ze SZKČ Česká Lípa a hlídku z OOP Mimoň. Po příjezdu na místo se psovod od oznamovatele snaží získat potřebné informace pro zahájení pátrání po pohřešované osobě. Syn pohřešované uvádí následovné: Matku viděl naposledy včera mezi třináctou a čtrnáctou hodinou.

Slavnostní vyhlášení 12. ročníku soutěže Psovod roku<br />Autor: Archiv Policie ČR Dnes, když za svou matkou přijel, zjistil, že je otevřená branka a vstupní dveře do domu jsou zamčené. Dále ho zarazilo, že nejsou otevřené okna. Matka každé ráno okna otevírá. Od domu má klíče, a tak si odemkl a vstoupil dovnitř. Prošel celý dům, zahradu a nejbližší okolí, ale matku nikde nenašel. Zavolal bratrovi Jiřímu, aby mu přijel pomoci matku hledat. S bratrem znovu prošli celý dům, prohledali každý kout zahrady, nejbližší okolí domu, ale matku nenašli. Pátrání po matce bylo neúspěšné, a tak se rozhodli vytočit číslo tísňové linky policie. Pro upřesnění situace ještě uvedl, že matka trpí stařeckou demencí a tak se se nemusí orientovat v prostoru ani v čase.

Ani jeden z bratrů nedokáže odpovědět na otázku: „Kam by matka mohla odejít, nebo u koho by mohla být?" A tak se rozjíždí pátrací akce, při které si jsou účastníci vědomi, že rozhodujícím faktorem pro záchranu lidského života bude v tomto případě čas. Pravděpodobnost, že starší žena, která se nemusí orientovat v prostoru, odešla neznámo kam již předešlý den, je značně vysoká. Na základě nově zjištěných skutečností je na místo povolán ještě další službu konající psovod. Pátrací akce po pohřešované starší ženě začíná. Policista, který celou akci koordinuje, vytyčuje na mapě psovodům jejich sektory pro pátrání. Psovod ze SZKČ Česká Lípa nasazuje svého služebního psa v zalesněném prostoru, který se nachází před domem pohřešované. Sektor má velikost cca 250 000 m². Následně ještě propátrává neposekanou louku a kukuřičné pole.

Psovodovi ze SZKČ Jablonec nad Nisou byl přidělen úsek, který protíná silnice a železniční trať. Je předána informace na České dráhy o pohybu policistů po kolejích a v jejich těsné blízkosti, a psovod se služebním psem vstupuje do určeného sektoru. Postupuje po železničním svršku od domu pohřešované směrem na Mimoň. Služebního psa vysílá k propátrávání terénu mezi tratí a silnici a na druhou stranu ve směru ke kukuřičnému poli. Ve vzdálenosti asi 150ti metrů od domu pohřešované začal pes ve křoví, kterým byla porostlá spodní část náspu železniční tratě, značit nález. V tomto případě nález osoby. To, že služební pes odvedl dobrou práci, pozná psovod, když sestoupí z kolejiště a dojde až ke křoví. Leží zde na zádech starší osoba, žena, která odpovídá popisu pohřešované. Je zraněná na hlavě, nehýbe se, ale když na ní psovod promluví, komunikuje. Psovod následně vyrozumívá IOS a žádá na místo RZS. Po příjezdu záchranářů policisté ještě pomohou s transportem zraněné osoby a pátrací akce, v tomto případě se šťastným koncem, splnila svůj účel.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Psovodem roku 2019 se stal Miroslav Salava ze Semil
Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
Psovodem roku 2018 vyhlášen Ladislav Hyttych z Liberce
Psovodem roku 2017 vyhlášen Vladimír Koppa
Psovodem roku 2016 je jablonecký Zdeněk Matouš
Psovodem roku 2014 se stal Petr Diviš

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vlivem mikrospánku narazil na Smržovce do dvou zaparkovaných aut
Příznivci traktorů se opět sjedou do Bozkova
V Rokytnici chystají Svatomichaelskou pouť
Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec

Nejčtenější články

28.09.: Zářijové střípky z Městské policie v Jablonec
28.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
27.09.: Nové lavičky v botanické nabídnou paletu barev i vůni pryskyřice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace