Parkovací dům v Liberci přivítá 2. ledna první řidiče

28.12.2023 22:53:31 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Parkovací dům v Liberci přivítá 2. ledna první řidiče

Parkovací dům v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje je dokončen a od 2. ledna 2024 přivítá první řidiče. Stavba přinesla 244 míst, z toho 100 pro veřejnost. Cena parkovného činí 60 korun na den. Parkovací dům postavilo sdružení Metrostav DIZ a OHLA ŽS. Výsledná cena díla po uzavření sedmi dodatků ke smlouvě činí 246 052 490 korun včetně DPH.

„Parkovací dům je součástí celkové obnovy chátrajících budov - označovaných jako brownfieldy - a jejich okolí u krajského úřadu. Tyto objekty odkoupil v roce 2014 Liberecký kraj. Sídlil v nich dříve Výzkumný ústav textilních strojů. Prostory jsme rekonstruovali a nyní se tam nachází Liberecký podnikatelský inkubátor či Evropský dům, kde pracují například zaměstnanci Agentury regionálního rozvoje. Na stavbu parkovacího domu naváže vybudování náplavky a parkové úpravy u krajského úřadu. Tím celý proces revitalizace dolního centra Liberce završíme," uvedl hejtman Martin Půta.

Stavba parkovacího domu začala 10. října 2022 a 12. prosince letošního roku kraj parkovací dům převzal. Doposud bylo u budovy krajského úřadu 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Nový projekt přinesl celkem 244 míst, přičemž rovných sto je určeno veřejnosti.

Parkovací dům v blízkosti sídla Krajského úřadu Libereckého kraje „Parkovací dům je kvalitní stavbou z mnoha dalších hledisek, než je pouze počet parkovacích míst. Příkladem je oblast elektromobility a montáž rychlodobíjecí stanice, která jde ruku v ruce s trendem vývoje technického využití elektromobilů. Stavba má navíc zelenou střechu, což odpovídá současným ekologickým trendům," dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Řidiči budou nyní přechodně za parkovné platit jednotnou sazbu 60 korun. „Jedná se o systém P+R, máme tedy povinnost držet přibližně stejné ceny, které jsou v okolních parkovacích zónách," dodal hejtman Půta.

Parkovací lístek budou moci zájemci použít i na městskou hromadnou dopravu. Díky němu se mohou svézt zadarmo až 75 minut. Nejbližší zastávkou u parkovacího domu je terminál Fügnerova nebo ta na Rybníčku (dnes Rybníček - Zastávka Reného Matouška a dalších libereckých signatářů Charty 77), která se již brzy bude stěhovat k prostoru libereckého kulturního domu. „Nabídka využití jízdného do MHD zdarma v kombinaci s parkovacím lístkem bude pro cestující platit sedm dní v týdnu. V praxi řidič po zaparkování automobilu zmáčkne v automatu MHD tlačítko č. 3 za 0 korun a při případné kontrole se prokáže parkovacím lístkem i touto nulovou jízdenkou," dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Stavbu bude mít ve své správě Krajská správa silnic Libereckého kraje. Parkovací dům bude fungovat v režimu 24/7. Šestipodlažní budova má dva vjezdy a výjezdy, jeden zdola od obchodního centra Forum, druhý z Náchodské ulice ve čtvrtém nadzemním podlaží. „K dispozici budou dvě rychlé a čtyři klasické dobíječky pro elektromobily. Současně jsou připraveny k osazení dobíječkami ještě další 4 místa. Parkovací dům má také dobíječky pro elektrokola," dodal náměstek Miklík.


„Jako každá stavba v centru města byla i výstavba nového libereckého parkovacího domu náročným projektem. Realizace krátkodobě významně omezila dopravu v srdci Liberce, v průběhu stavby jsme úspěšně překonali problémy se zakládáním jednoho ze stavebních objektů. Stavba je výjimečná svou ocelobetonovou spřaženou konstrukcí se zajímavými architektonickými prvky. Děkuji občanům Liberce za trpělivost s dopravními omezeními, které si stavba vynutila, a doufám, že nový parking přinese městu úlevu od aut v ulicích a řidičům pohodlné a bezpečné parkování," dodal Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ, lídra zhotovitelského sdružení, jehož dalším členem byla firma OHLA ŽS.

Na výstavbu parkovacího domu naváže projekt kultivace okolí sídla krajského úřadu. Projekt počítá se zpřístupněním řeky a jejím včleněním do veřejného prostoru. Nově bude součástí revitalizovaného prostranství stánek občerstvení a veřejné WC. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně vhodné k sezení. Nový park bude respektovat stávající zeleň tam, kde je to vhodné, doplněny budou další dřeviny a vodní prvek. Zpevněná plocha bude využívána jako náměstí pro konání slavností, trhů a jiných událostí.

„Kraj k náplavce obdržel 6 nabídek od potenciálních zhotovitelů. Maximální přípustná cena je 132.047.095,30 korun bez DPH," uzavřel náměstek Miklík.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při stavbě parkovacího domu objevili archeologové starý náhon i kuthan
Kraj, město a architekti představí projekt náplavky u krajského úřadu
Začnou přípravné práce na stavbě parkovacího domu u sídla kraje
Projekt parkovacího domu u krajského úřadu pokračuje
Parkovací dům u krajského úřadu postaví společnost BAK
Při zadávání zakázek myslí kraj na ekologii, úsporu i společnost
Krajští zastupitelé schválili víc peněz na obnovu dolního centra Liberce
Liberecký kraj a Liberec pokračují v přípravě terminálu veřejné dopravy
Projekt náplavky je blíž. Povodí souhlasí s odstraněním opěrné zdi Nisy
Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak
Střechu parkovacího domu v blízkosti krajského úřadu pokryje zeleň
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Investiční akce Parkovací dům, lávka a kultivace sídla kraje pokračuje
Jablonecký terminál má být v provozu nejpozději v červenci 2023
Liberecký kraj má projektanta na autobusové nádraží a parkovací dům
Kraj a Liberec budou spolupracovat při výstavbě přestupního terminálu
Re:architekti zpracují dokumentaci na kultivaci okolí krajského úřadu
Vybudování parkovacího domu v liberecké nemocnici se stává prioritou
Liberecký kraj chystá kultivaci okolí svého sídla

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 14 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace