Parkovací dům u krajského úřadu postaví společnost BAK

21.03.2022 07:09:46 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Parkovací dům u krajského úřadu postaví společnost BAK

Aktualizováno - výběrové řízení kraj zrušil! Kraj vybral firmu, která postaví nový parkovací dům v dolním centru Liberce. Ve výběrovém řízení zvítězila stavební společnost BAK. Její nabídková cena činila necelých 162 milionů korun bez DPH. Stavba začne letos v dubnu a skončit by měla zhruba za rok.

Do výběrového řízení přišlo sedm nabídek. V prvním kole se ukázala jako nejvýhodnější nabídka společnosti SYNER s cenou 162 644 720 korun bez DPH. Firma BAK, jejíž nabídka činila 161 875 056 korun bez daně, se umístila na druhé příčce. „Na podrobnější dotazy ohledně zakázky, například na zdůvodnění nízké nabídkové ceny a neobjasnění příčin relativně krátké lhůty pro dokončení stavebních prací už však vítěz nereagoval, a proto byl ve druhém kole vyloučen. Poté jsme zaměřili pozornost na firmu BAK," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Firma BAK prováděla stavbu Centra odborného vyučování při Střední škole řemesel na Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou. Během toho tam v listopadu 2018 došlo k havárii a část budovy se zřítila. V souvislosti s nynějším vítězstvím firmy v konkurzu bylo potřeba prověřit, zda by kvůli možnému pochybení na stavbě v Jablonci neměla být z řízení rovněž vyloučena.

Podle zákona může zadavatel zakázky vyloučit účastníka řízení pro nezpůsobilost, pokud prokáže, že se účastník dopustil v posledních třech letech od zahájení zadávacího řízení závažných nebo dlouhodobých pochybení při plnění dřívějšího smluvního vztahu se zadavatelem.

„Pro splnění podmínky těchto pochybení je zapotřebí, aby se firma dopustila minimálně dvou a více různých chyb. Nebylo však možné přesně určit, zda se v případě havárie na Podhorské ulici jednalo o více závažných pochybení, jejichž výsledkem bylo zřícení stropu, nebo šlo pouze o jedno. Nejednotné jsou i znalecké posudky. Firma BAK navíc dlouhodobě patří mezi největší české stavební společnosti. Proto jsme rozhodli, že zakázku na vybudování parkovacího domu získá," doplnil náměstek Miklík.

Parkovací dům a s ním související rekultivace okolí sídla krajského úřadu vylepší stav této oblasti, který nyní nelze označit za ideální nebo reprezentativní. „Současná podoba je neudržitelná. Celý projekt vznikl z architektonické soutěže v roce 2017 a jeho cílem je zlepšit kvalitu veřejného prostoru v dolním centru Liberce," řekl hejtman Martin Půta.

Nyní je u budovy krajského úřadu 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Nový projekt přinese celkem 244 míst, přičemž rovných sto bude vyhrazeno právě veřejnosti.

Aktualizováno 8. 4. 2022: 

Výběrové řízení na parkovací dům Liberecký kraj zrušil

Kraj v březnu letošního roku vybral firmu BAK, která měla postavit nový parkovací dům v dolním centru Liberce, a to za nabídkovou cenu 162 milionů korun bez DPH. Nicméně 17. března obdržel kraj od společnosti oznámení, ve kterém bylo ze strany dodavatele uvedeno, že není schopen veřejnou zakázku zahájit a v řádném termínu dokončit, jelikož válka na Ukrajině způsobila zásadní výpadek v dodávkách železné rudy a stavebního materiálu. Liberecký kraj tak znovu posuzoval situaci na stavebním trhu a rozhodl se, že výběrové řízení na výstavbu parkovacího domů zruší.

„Majoritním dodavatelem stavebního materiálu, a to zejména železné rudy, je pro český trh Ukrajina. Začátek válečného konfliktu však způsobil zásadní výpadek zdrojů. O tom nás také zavčas informovala společnost BAK, jež vyhrála původní výběrové řízení. Z tohoto důvodů není schopná podmínky veřejné zakázky naplnit za nabídkovou cenu a v řádném termínu. Na základě toho jsme znovu přehodnotili podmínky celého výběrového řízení a rozhodli se, že ho zejména z důvodu navýšení cen a hrozícího nedodržení termínu dostavby parkovacího domu budeme nyní muset zrušit. Pevně však věřím, že nové výběrové řízení vyhlásíme co nejdříve," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Do původního výběrového řízení se přihlásilo sedm firem. V prvním kole se ukázala jako nejvýhodnější nabídka společnosti SYNER s cenou 162.644.720 korun bez DPH. Firma BAK, jejíž nabídka činila 161.875.056 korun bez daně, se umístila na druhé příčce. Na podrobnější dotazy ohledně zakázky, například na zdůvodnění nízké nabídkové ceny a neobjasnění příčin relativně krátké lhůty pro dokončení stavebních prací už však vítěz nereagoval, a proto byl ve druhém kole vyloučen. Poté tedy kraj vybral firmu BAK.

Stavba měla začít letos v dubnu a skončit měla zhruba za rok. Liberecký kraj nyní hledá cesty, jak výběrové řízení vyhlásit znovu a za jakých podmínek. Parkovací dům a s ním související rekultivace okolí sídla krajského úřadu vylepší stav této oblasti, který nyní nelze označit za ideální nebo reprezentativní. „Současná podoba je neudržitelná. Celý projekt vznikl z architektonické soutěže v roce 2017 a jeho cílem je zlepšit kvalitu veřejného prostoru v dolním centru Liberce," řekl hejtman Martin Půta.

Nyní je u budovy krajského úřadu 138 parkovacích stání, z toho ani jedno pro veřejnost. Nový projekt přinese celkem 244 míst, přičemž rovných sto bude vyhrazeno právě veřejnosti. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Při zadávání zakázek myslí kraj na ekologii, úsporu i společnost
Krajští zastupitelé schválili víc peněz na obnovu dolního centra Liberce
Liberecký kraj a Liberec pokračují v přípravě terminálu veřejné dopravy
Projekt náplavky je blíž. Povodí souhlasí s odstraněním opěrné zdi Nisy
Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak
Střechu parkovacího domu v blízkosti krajského úřadu pokryje zeleň
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Investiční akce Parkovací dům, lávka a kultivace sídla kraje pokračuje
Jablonecký terminál má být v provozu nejpozději v červenci 2023
Liberecký kraj má projektanta na autobusové nádraží a parkovací dům
Kraj a Liberec budou spolupracovat při výstavbě přestupního terminálu
Re:architekti zpracují dokumentaci na kultivaci okolí krajského úřadu
Vybudování parkovacího domu v liberecké nemocnici se stává prioritou
Liberecký kraj chystá kultivaci okolí svého sídla

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace