Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak

19.03.2021 18:58:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak

Jablonec nad Nisou nebude realizovat Terminál veřejné osobní dopravy (TVOD) a Parkovací systém v rámci IPRÚ, tedy z končícího dotačního období. Bude však pokračovat v přípravě realizace obou projektů dle aktuálního harmonogramu, který zahrnuje také prodloužení tramvajové trati spojující Jablonec s Libercem. Celkové náklady jsou odhadnuté na 476 milionů korun, přičemž dotace z IROP 2021+ by měla v případě úspěchu činit 200 miliónů korun.

Zároveň jablonečtí zastupitelé ustanovili pracovní skupinu, která bude projednávat postup přípravy i realizace a případné změny. „Skupinu budou tvořit pracovníci úřadu, externí odborníci a zástupci zastupitelských klubů," řekl náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček.

Projekt Terminálu veřejné osobní dopravy (TVOD) tvoří dvě propojené stavby - terminál a parkovací systém. Odhadnuté náklady na tyto dvě stavby po provedených korekcích včetně 5,3 milionů korun za přeložku trafostanice a náhradní zdroj i včetně vybudování dopravního napojení Parkovacího systému na silnici I/14 (ulice 5. květen) za 15 milionů korun vystoupaly na 488 milionů korun včetně DPH. Proto zastupitelé včera volili ze dvou nabídnutých variant.

Podle té první by se stavěl pouze parkovací systém, na který by navázal vlastní terminál. Tato varianta předpokládala rozpočet v celkovém objemu 504 milionů korun, přičemž dotace z IPRÚ činila 100 milionů korun. „Tady však hrozilo riziko, že všechny lhůty nestihneme splnit a dotaci neobdržíme. Což by znamenalo celou realizaci zaplatit z rozpočtu města," připomněl náměstek Roubíček. Druhou variantou bylo odsunout celý projekt do dalšího programovacího období IROP 2021+, vytvořit si tak komfortní časový prostor, zkoordinovat realizaci s výstavbou prodloužení tramvajové trati i propojení zastávky ČD Jablonec - centrum lávkou, a tím uspořit některé výdaje, např. za povrchy komunikací, za provizorní bezbariérové přístupy a vratku části dotace v celkové hodnotě cca 30 miliónů Kč. „Celkové náklady za tuto variantu jsou odhadnuté na 476 milionů korun, přičemž podíl dotace z IROP se rovná částce 200 miliónů," doplnil náměstek.

Jablonečtí zastupitelé zvolili druhou variantu. Nyní budou primátor Jiří Čeřovský informovat Řídící výbor a manažerku IPRÚ Liberec - Jablonec nad Nisou o rozhodnutí města a náměstek Petr Roubíček bude pokračovat v přípravě stavby s tím, že složení pracovní skupiny předloží zastupitelstvu na dubnovém jednání. Ekonomického náměstka Milana Kouřila zastupitelé pověřili úkolem zohlednit finanční nároky v rozpočtech na léta 2022-2024 a ve střednědobém výhledu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec vyhlásí soutěž na externího provozovatele hromadné dopravy
První den s novými autobusy Umbrella na Jablonecku
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Omezení městské dopravy v Jablonci od 4. ledna
Jaké bude zajištění dopravní obslužnosti v Jablonci od roku 2023?
V Jablonci už přemýšlí o dalším zajištění dopravy od roku 2023
Autobusy na Jablonecku má v únoru 2021 převzít společnost Umbrella
Jablonecký terminál má být v provozu nejpozději v červenci 2023
Přípravy na stavbu jabloneckého terminálu pokračují
Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou od poloviny srpna

Od 15. do 31. srpna se úplně uzavře stezka z ulice Vysoké do Podhorské, jelikož se zde bude rekonstruovat vedení plynovodu včetně přípojky. Ve stejném období, tedy 15. - 31. 8., bude uzavřený také chodník a jeden jízdní pruh ulice Vysoké, jelikož tu budou vyjíždět vozy ze stanoviště skladovací haly firmy ABB. Ulice Vysoká ulice bude průjezdná od ulice Chelčického po Spojovací, v opačném směru bude značená objízdná trasa ulice mi Spojovací a Březová.

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberečtí policisté zachránili lidský život
Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Státní zámek Zákupy se 12. září otevře hendikepovaným
Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce

Nejčtenější články

12.08.: Vyjádření k záměru propojení ulice Sportovní s areálem Na Kolečku
13.08.: Policisté se připravují na příjezd fanoušků Slavie do Jablonce
12.08.: Rychnovská ulice v Kokoníně dostane nový asfalt

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace