Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak

19.03.2021 18:58:20 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak

Jablonec nad Nisou nebude realizovat Terminál veřejné osobní dopravy (TVOD) a Parkovací systém v rámci IPRÚ, tedy z končícího dotačního období. Bude však pokračovat v přípravě realizace obou projektů dle aktuálního harmonogramu, který zahrnuje také prodloužení tramvajové trati spojující Jablonec s Libercem. Celkové náklady jsou odhadnuté na 476 milionů korun, přičemž dotace z IROP 2021+ by měla v případě úspěchu činit 200 miliónů korun.

Zároveň jablonečtí zastupitelé ustanovili pracovní skupinu, která bude projednávat postup přípravy i realizace a případné změny. „Skupinu budou tvořit pracovníci úřadu, externí odborníci a zástupci zastupitelských klubů," řekl náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček.

Projekt Terminálu veřejné osobní dopravy (TVOD) tvoří dvě propojené stavby - terminál a parkovací systém. Odhadnuté náklady na tyto dvě stavby po provedených korekcích včetně 5,3 milionů korun za přeložku trafostanice a náhradní zdroj i včetně vybudování dopravního napojení Parkovacího systému na silnici I/14 (ulice 5. květen) za 15 milionů korun vystoupaly na 488 milionů korun včetně DPH. Proto zastupitelé včera volili ze dvou nabídnutých variant.

Podle té první by se stavěl pouze parkovací systém, na který by navázal vlastní terminál. Tato varianta předpokládala rozpočet v celkovém objemu 504 milionů korun, přičemž dotace z IPRÚ činila 100 milionů korun. „Tady však hrozilo riziko, že všechny lhůty nestihneme splnit a dotaci neobdržíme. Což by znamenalo celou realizaci zaplatit z rozpočtu města," připomněl náměstek Roubíček. Druhou variantou bylo odsunout celý projekt do dalšího programovacího období IROP 2021+, vytvořit si tak komfortní časový prostor, zkoordinovat realizaci s výstavbou prodloužení tramvajové trati i propojení zastávky ČD Jablonec - centrum lávkou, a tím uspořit některé výdaje, např. za povrchy komunikací, za provizorní bezbariérové přístupy a vratku části dotace v celkové hodnotě cca 30 miliónů Kč. „Celkové náklady za tuto variantu jsou odhadnuté na 476 milionů korun, přičemž podíl dotace z IROP se rovná částce 200 miliónů," doplnil náměstek.

Jablonečtí zastupitelé zvolili druhou variantu. Nyní budou primátor Jiří Čeřovský informovat Řídící výbor a manažerku IPRÚ Liberec - Jablonec nad Nisou o rozhodnutí města a náměstek Petr Roubíček bude pokračovat v přípravě stavby s tím, že složení pracovní skupiny předloží zastupitelstvu na dubnovém jednání. Ekonomického náměstka Milana Kouřila zastupitelé pověřili úkolem zohlednit finanční nároky v rozpočtech na léta 2022-2024 a ve střednědobém výhledu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec vyhlásí soutěž na externího provozovatele hromadné dopravy
První den s novými autobusy Umbrella na Jablonecku
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Omezení městské dopravy v Jablonci od 4. ledna
Jaké bude zajištění dopravní obslužnosti v Jablonci od roku 2023?
V Jablonci už přemýšlí o dalším zajištění dopravy od roku 2023
Autobusy na Jablonecku má v únoru 2021 převzít společnost Umbrella
Jablonecký terminál má být v provozu nejpozději v červenci 2023
Přípravy na stavbu jabloneckého terminálu pokračují
Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou na Jablonecku o víkendu 21. až 23. června
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace