Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
24.09.2020 20:58:45 | Autor: MZCR a Petr Ježek | Rubrika: Zprávy | Obce: Huntířov,Příchovice,Maršovice,Pulečný,Nová Ves nad Nisou,Rádlo,Lučany nad Nisou,Rychnov u Jablonce nad Nisou,Dalešice,Plavy,Smržovka,Velké Hamry,Držkov,Zlatá Olešnice,Jílové u Držkova,Frýdštejn,Jenišovice,Koberovy,Líšný,Loužnice,Malá Skála,Pěnčín,Radčice,Skuhrov,Vlastiboř,Zásada,Janov nad Nisou,Bedřichov,Albrechtice v Jizerských horách,Desná v Jizerských horách,Jiřetín pod Bukovou,Josefův Důl,Kořenov,Bzí,Jablonec nad Nisou,Tanvald,Železný Brod,Jizerské hory,Harrachov,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou,Jablonecko

V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví k dalším protiepidemickým opatřením. Resort od čtvrtka 24. září omezuje otevírací dobu provozoven stravovacích služeb od 22 hodin do 6 hodin ráno a upravuje konání hromadných akcí. Účinnost opatření je limitována na 14 dnů a má tedy skončit 7. října.
„Protiepidemická opatření jsou naprosto klíčovým prvkem ke zlepšení vývoje současné epidemiologické situace. Je proto nutné, aby veřejnost stanovená nařízení i přes určitý diskomfort, zodpovědně dodržovala. Velmi apeluji na veřejnost, aby omezila návštěvy hromadných akcí. Jen tak můžeme šíření viru zabránit," řekl nový ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Omezeny jsou i hromadné akce
S účinností od čtvrtka 24. září se v celé České republice snižuje limit u hromadných akcí konaných v areálu členěných do sektorů na 1000 osob, pokud je akce uvnitř, a na 2000 osob, pokud je akce venku. Nadále však platí, že u ostatních akcí, kde nejsou možné sektory, zůstává limit 500 osob uvnitř a 1000 osob venku. Do tohoto počtu se nezapočítají osoby, které se podílejí na realizaci hromadné akce, jsou-li oddělené od účastníků. Od počtu 10 osob uvnitř a 50 osob venku lze však akci konat jen v režimu, kdy každý má své místo k sezení, na kterém se převážně zdržuje. Výjimkou jsou schůze ústavních orgánů, soudů, výstavy nebo trhy a veletrhy. V případě opuštění svého místa k sezení osoby udržují od ostatních dvoumetrový odstup.
U stravovacích zařízení je omezena zavírací doba od 22:00 do 6:00 hodin. Nadále platí, že do provozoven bude moci vstoupit pouze tolik lidí, kolik je míst k sezení. Zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 metru, a to s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu. V případě jídla nebo pití s sebou a následné konzumace na místě je nutný odstup od jiných osob alespoň dva metry, kromě členů domácnosti. Účinnost opatření je 14 dní, tedy od 24. září 2020 od 0:00 hodin do 7. října 2020 do 23:59 hodin.
V Praze přetrvává červený stupeň pohotovosti
Po aktuálním vyhodnocení aktuální epidemiologické situace v souvislosti s covid-19 zařadilo Ministerstvo zdravotnictví do druhého stupně pohotovosti mezi oranžové okresy značící počínající komunitní přenos celkem 28 okresů. Praha zůstává v třetím stupni pohotovosti, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos.
Už dříve byly do oranžového stupně pohotovosti zařazeny okresy: Beroun, Kladno, Kolín, Uherské Hradiště, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Nymburk, Příbram a Cheb. Nově nyní okresy: Plzeň-město, Ústí nad Labem, Ostrava-město, Děčín, Litoměřice, Teplice, Brno-město, Zlín, Chrudim, Pardubice, Havlíčkův Brod, Brno-venkov, Benešov, Mladá Boleslav, Svitavy, Hodonín, Kroměříž a Plzeň-jih.
Denní záchyty pozitivně diagnostikovaných pacientů s covid-19 jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají, zejména v nejzatíženějších regionech jako je Praha a Středočeský kraj. Průměrné denní záchyty v ČR přesahují hodnotu 1 700 a celkový kumulativní nárůst za hodnocených 7 dní je 12 412 nových případů. Přepočítáno na 100 000 obyvatel je týdenní kumulativní přírůstek aktuálně vyšší než 110, a tedy vysoce překračuje hranici středního rizika dle škály ECDC a dalších mezinárodních doporučení (týdně 25 - 30/100tis).
Vysoký počet diagnostikovaných koresponduje s velkým objemem prováděných testů a samozřejmě odráží šíření nemoci v populaci. Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů ČR, nejde již o omezený počet jasně popsaných clusterů nebo ohnisek nákazy. Celkové reprodukční číslo kalkulované pro celou populaci ČR je rovno 1,62.
Celkově pozitivní zprávou je, že plošně nedochází nárůstu zranitelných skupin obyvatel, např. podíl nově diagnostikovaných osob ve věku 65+ tvoří méně než 10% celkových nárůstů, u kategorie 75+ je to méně než 5 %. Nicméně, v důsledku narůstajícího celkového počtu pozitivně diagnostikovaných pacientů i v této kategorii rostou absolutní počty pozitivních.
Liberecký kraj je stále zelený, počet nakažených pod tisícovku
Do zeleného stupně pohotovosti, který se vyznačuje výskytem nákazy bez komunitního přenosu, spadají nyní všechny okresy Libereckého kraje, horší je situace pouze v okrese Liberec, kde je aktuálně 578 evidovaných nakažených, celkem v kraji 962.
V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 1576 (+661 za týden). Počet uzdravených: 607 (+124 za týden), počet aktuálně nemocných: 962 (+436 za týden), počet zemřelých: 7. Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 578 (+349 za týden, 859 celkem od března), okres Jablonec 185 (+ 111, 362), okres Semily 116 (+42, 216) a okres Česká Lípa 83 (+54, 139) osob. Stav je ke dni 23. 9. 22.00.
V České republice je celkem za dobu sledování 56 747 (nárůst +1286 za den, +16 561 za týden) osob s prokázanou nákazou, 27 247 (+ 4351 za týden) vyléčených osob a 567 (66 za týden) úmrtí v souvislosti s nákazou. Aktuálně Covid pozitivních 28 933 (+12 124 za týden). Počet aktuálně hospitalizovaných: 677 (+ 289 za týden). Celkem provedeno 1 263 111 testů (+17 249 za den, + 158 218 za týden). Údaje jsou ze 24. 9. 18.07.
Jak hlasovat ve volbách při karanténě
V souvislosti s přípravou zvláštního způsobu hlasování voličů - osob v karanténě / izolaci z důvodu covid-19 (hlasování do zvláštní přenosné schránky) - zveřejňuje krajský úřad telefonní číslo 485 226 351, na kterém v uvedené provozní době může volič - osoba v karanténě / izolaci z důvodu covid-19 - požádat Krajský úřad Libereckého kraje o zajištění hlasování do zvláštní přenosné schránky.
Nejzazší termín pro podání telefonické žádosti je: do 20:00, do čtvrtka 1. 10. 2020, a to pro účel konání voleb do Zastupitelstva Libereckého kraje a případně též I. kola voleb do Senátu: do 20:00, do čtvrtka 8. 10. 2020, a to pro účel případně konání II. kola voleb do Senátu.
Jak to mají fotbalisté v Libereckém kraji
V návaznosti na rozhodnutí ministra zdravotnictví z 23. 9. 2020 (č.j. MZDR 20588/2020-17/MIN/KAN stanovuje STK Krajského fotblaového svazu Liberec aktualizovaná pravidla pro chování v rámci soutěží fotbalu v Libereckém kraji s účinností od 24. 9. 2020.
1. Utkání ve venkovních prostorech se smí zúčastnit max. 50 diváků.
2. Nad 50 diváků se smí utkání zúčastnit pouze v případě, že mají všichni pevně určené místo k sezení (max. 1000).
3. Pokud se utkání účastní nad 50 diváků, organizátor je povinen evidovat celkový počet míst k sezení.
4. Organizátor je vždy povinen zabezpečit rozestup mezi diváky nejméně 2m.
5. Místa se nesčítají - nelze mít 50 diváků na stání + další k sezení.
6. Důrazně se nedoporučuje instalovat přenosná místa k sezení navíc.
7. Do divácké kvóty se nezapočítávají osoby, které se podílejí na realizaci utkání a hráči, jsou-li nejméně 2 metry od diváků.
8. Osoby mimo areál se do divácké kvóty nezapočítávají.
9. Důrazně se doporučuje dodržovat přísná hygienická opatření při pohybu ve vnitřních prostorách.
Související články
Kraj poskytne obcím filtry a masky, ochranné pomůcky obdrží i školy
Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy
Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
Kraj dá nemocnicím peníze na dorovnání rozdílu v kalkulaci PCR testů
Od čtvrtka 10. září jsou povinné roušky ve vnitřních prostorách budov
V Jablonci byla fronta na odběry, ministerstvo chce roušky znovu všude!
V Libereckém kraji je kvůli Covidu zavřená jedna škola a 10 dalších tříd
V kokonínské škole je kvůli Covidu zavřená první třída
Krajská epidemiologická komise se připravuje na začátek školy
Počet pacientů s koronavirem v Libereckém kraji klesl opět pod stovku
Počty nakažených nestoupají, přesto chce vláda znovu zavést roušky
Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených
Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu
V Libereckém kraji je aktuálně situace s koronavirem stabilní
V Libereckém kraji je nyní pozitivních na Covid-19 celkem 151 lidí
Kraj připravuje nákup ochranných pomůcek. Připojí se i další organizace
Blamáž ministerstva: Přes noc se z Covidu zázračně uzdravilo 1775 lidí!
Roušky od pátku opět v lékárnách a od soboty na akcích nad 100 osob!
Od 24. července v kraji opět povinné roušky v nemocnicích a lékárnách
Lidí s koronavirem v kraji aktuálně 96, v okrese Jablonec přibylo 6 osob
Zahraniční dělníci o nákaze často nevědí. Otestujte se, vybízejí hygienici
Lidí s koronavirem je v kraji už 81, pět přibylo i v okrese Jablonec
Pozitivní test na koronavirus zavřel jabloneckou školku
V Libereckém kraji je aktuálně 60 lidí nakažených nemocí Covid-19
Ministr vnitra ocenil policistu a zaměstnance z Libereckého kraje
V Libereckém kraji je aktuálně 51 lidí nakažených koronavirem
MPO vydává známky jako poděkování záchranářům, hasičům i pošťákům
Krajští zastupitelé schválili návrh na zmírnění následků koronaviru
V kraji přibyly další případy koronaviru, aktuálně nakažených je 41
Jablonecká nemocnice zpřísnila vstup pacientů a zakázala návštěvy
V Libereckém kraji se objevilo nové ohnisko nemoci Covid-19
Český respirátor získal evropskou certifikaci. Zaujal už i NATO
V kraji mají Covid-19 už pouze tři lidé, další uvolnění od 15. června
Od 15. června dojde k obnově mezinárodního dopravního provozu
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonecko
Jaroslav Zeman - Senátor PČR ( Senátoři a poslanci ) | Další firmy
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Firmy v regionu Tanvald
SATO Tanvald, spol. s r.o. ( Stavebnictví , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Den otevřených dveří na 30 vodárenských objektech
V sobotu 22. března 2025 můžete zažít výjimečný den otevřených dveří, otevře se pro vás 30 vodárenských objektů našeho regionu. Navštívit můžete čerpací stanici Dolánky, vodojem Károvsko, úpravnu vody v Nudvojovicích nebo turnovskou čistírnu odpadních vod. Další informace
NPL jde do finále. O titul se střetnou Performers s Raptory
Výjimečně vyrovnané partie přineslo semifinále Nejvyšší pojizerské ligy. Obě série o postup do finále soutěže rozhodovaly samostatné nájezdy, protože po dvou odehraných zápasech byl stav série nerozhodně 1:1. V nájezdové loterii dokázali Raptoři překonat Black Hawks a Perfomeři předčili Neřízené střely. Další informace
Nejnovější články
Obrazem : Maturitní ples Gymnázia Tanvald
Hlasujte ve druhé jablonecké gastro anketě
Tašky Panik pomohou zachránit lidské životy. Dostanou je i policisté
Do kraje přijelo loni více turistů. Vedou Češi, za nimi Němci a Poláci
Na hřišti u jablonecké přehrady bude opět korzárská loď
Nejčtenější články
17.03.: Na jablonecké křižovatce nedal přednost motocyklistovi
18.03.: Střípky z Městské policie Jablonec: Alkohol v hlavní roli
18.03.: V Liberci dojde k úplné uzavírce tunelu
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.