Krajští zastupitelé schválili návrh na zmírnění následků koronaviru

24.06.2020 11:25:38 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Krajští zastupitelé schválili návrh na zmírnění následků koronaviru

V souvislosti s pandemií koronaviru odhadují všechny kraje v republice propad svých daňových příjmů v součtu na více než 20 miliard. Jen u toho Libereckého to bude na konci letošního roku přibližně 600 milionů. Z tohoto důvodu v úterý krajští zastupitelé schválili návrh zákona o poskytnutí jednorázového nenávratného příspěvku ze státního rozpočtu všem regionům.

Výše příspěvku se navrhuje jako součin částky 500 korun a počtu obyvatel kraje k 1. lednu 2020. U Libereckého kraje by tato částka činila 221 845 000 korun. Dnes bylo pro návrh 29 zastupitelů, dva se zdrželi a tři nehlasovali.

„Vláda České republiky sice po velké kritice navrhla zákon, kterým poskytne příspěvek obcím ve výši 1200 korun na obyvatele, nicméně zcela zapomněla na kraje. Jejich výpadek příjmů se přitom v souvislosti s koronakrizí odhaduje na více než 20 miliard korun. Vláda nám slibuje finanční příspěvek na opravy krajských silnic II. a III. tříd, což ale činí každý rok a nelze to tedy považovat za přímou pomoc v souvislosti s poklesem daňových příjmů v důsledku koronaviru. Proto jsem inicioval návrh zákona, který by krajům letošní výpadek vynahradil. Návrh už schválila Rada Libereckého kraje v polovině června a já jsem moc rád, že jej dnes posvětilo i krajské zastupitelstvo. Do sněmovny by návrh mohl přijít na pořad jednání v září letošního roku," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Propad daňových příjmů v milionech korun v roce 2020:

 

K 30. 6. 2020

Předpoklad k 31. 12. 2020

Hl. m. Praha

4000

8500

Středočeský kraj

500

1200

Jihočeský kraj

360

1030

Plzeňský kraj

475

862

Ústecký kraj

397

1020

Karlovarský kraj

250

600

Královéhradecký kraj

269

600

Pardubický kraj

300

400

Kraj Vysočina

320

750

Jihomoravský kraj

460

1180

Moravskoslezský kraj

402

1600

Zlínský kraj

350

850

Olomoucký kraj

400

1000

Liberecký kraj

190

600

Celkem

8673

20192

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V kraji přibyly další případy koronaviru, aktuálně nakažených je 41
Jablonecká nemocnice zpřísnila vstup pacientů a zakázala návštěvy
V Libereckém kraji se objevilo nové ohnisko nemoci Covid-19
Koronavir už Liberecký kraj připravil o více než 90 milionů korun
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberec hostil světové odborníky na nanotechnologie

Nanotechnologie se stěhují z laboratoří do každodenní reality, z Libereckého kraje mohou udělat lídra v udržitelných technologiích. Shodli se na tom účastníci mezinárodní konference NanoCzech 2025, kterou v Liberci uspořádala Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem. Konference se zaměřila především na technologie, které čistí vodu, vzduch a půdu. Potvrdila kvalitu místních výzkumných týmů, výsledků jejich práce i mezinárodních projektů, do kterých jsou zapojeni. Dorazilo zhruba 150 vědců, výzkumných pracovníků, zástupců firem a diplomatických misí z více než dvaceti zemí světa. Jejich účast ukázala, že liberecký region má ve výzkumu a vývoji nanotechnologií své pevné místo na mapě světa.

Kraj zná výsledky ze čtvrtého měření hluku v okolí dolu Turów

Měření hluku, které na schválených lokalitách v obcích Uhelná a Oldřichov na Hranicích provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, se uskutečnilo v období 15. až 22. září 2025, a to vždy v noční době od 22:00 do 6:00. Zároveň došlo k souběžnému měření v souladu s uzavřenou mezivládní dohodou na technickém místě měření umístěném v Polsku, které bylo do monitoringu zařazeno z důvodu lepší identifikace hluku způsobeného provozem těžebních zařízení dolu Turów a jeho odlišení od dalších hluků z pozadí. „Z výsledků čtvrtého letošního měření, které jsou uvedeny bez započtení nejistoty měření (1,8 dB), vyplývá, že po vyloučení rušivých vlivů nedošlo v průběhu měření v dotčeném území k překračování mezní hodnoty pro celonoční hlukovou zátěž (40 dB). Průměrná hodnota akustického tlaku za uvedené měřící období byla na měřicím místě v obci Uhelná - 34,2 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 35,0 dB (v rámci třetího letošního měření byly zjištěny tyto hodnoty: v obci Uhelná - 40,6 dB a v obci Oldřichov na Hranicích - 37,4 dB a oproti předchozímu kolu tak došlo k výraznému snížení hlukové zátěže). V rámci čtvrtého letošního měření zároveň nedošlo k překročení hygienického limitu pro nejhlučnější hodinu L Aeq,1h."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Petr Hostinský a Pavel Herzog přivábí Vánoce do jabloneckého kostela
Mikulášská nadílka v Lučanech láká děti na sobotu 6. prosince
Po výhrách v Hronově volejbalisté Malé Skály v čele tabulky!
Liberecký kraj opět vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2025
Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu

Nejčtenější články

03.12.: Svoz velkoobjemového odpadu a dřeva bude v Jablonci 4. prosince
03.12.: Silnice I/14 mezi Rokytnicí a Jablonečkem po první fázi rekonstrukce
04.12.: Mikulášská nadílka u Střelnice nabídne program pro děti i autogramiádu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace