Ocenili týmy jabloneckých studentů v projektu Příběhy našich sousedů

24.05.2022 12:04:48 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Ocenili týmy jabloneckých studentů v projektu Příběhy našich sousedů

Projekt Příběhy našich sousedů, jehož realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, se již čtvrtým rokem konal za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou, Nadace Jablotron, České mincovny a dalších organizací. Letošní závěrečná prezentace proběhla symbolicky v integračním centru Sokolka, kde se o svůj příběh útěku z bombardovaného Charkova podělila paní Olena. První tři místa obsadily týmy ZŠ A. Bratršovského a ZŠ Pivovarská.

Post Bellum - Příběhy našich sousedů si získal trvalou podporu i u jabloneckého náměstka primátora pro oblast humanitní Davida Mánka: „Tento projekt je pro nás cenný především díky tomu, že se nám jeho prostřednictvím daří propojovat generace. Na podporu jsme proto letos vyčlenili částku necelých 92 tisíc korun. Během mnoha měsíců se týmy z jednotlivých škol Jablonecka setkávaly s pamětníkem, kterého si zvolily, a formou rozhovorů získávaly informace o jeho dětství, dospívání a životě. Často velmi emotivní sdělení pamětníků, kteří zažili válku, dobu komunismu atp., následně zpracovaly žákovské týmy do prezentace a krátkého videa, které prezentovaly právě při závěrečném vyhodnocení. Jednotlivé prezentace byly tak pěkné a emotivní, že mnozí pamětníci byli dojatí."

Letos spolu soupeřilo pět týmů v kategorii videa a tři týmy v disciplíně rozhlasové reportáže. Tomuto složení také odpovídaly stupně vítězů, a to první a druhé místo ve videu a jedno celkové v audiu. Boj o vítězství byl velice vyrovnaný a takřka těsný. Trojici vítězných týmů vybrala odborná porota ve složení Christa Petrásková za novinářskou oblast (etnografka, autorka rubriky Jablonec před 100 lety a dopisovatelka odborných periodik), za historiky Milena Zachařová (edukátorka v Muzeu skla a bižuterie) a za pedagogy Zdeňek Zoubek (učitel a zastupitel města Lučany nad Nisou).

První místo v kategorii videa získala prezentace pamětí Helgy Nejedlové, německé rodačky z Lučan, jejíž rodina nebyla po válce odsunutá. Video zpracoval tým ZŠ Antonína Bratršovského - Olga Koziolová, Aneta Králová, Marie Petrová a Štěpán Svoboda. V kategorii audio skončil na prvním místě rovněž tým ze ZŠ Antonína Bratršovského, který tentokrát tvořili Lucie Antonínová, Soňa Havlíčková a Petr Ježek se svojí prezentací pamětí Stanislava Dvořáka. Oba školní týmy projektem provázel Miroslav Jirků. Ředitelka školy Janina Křimská byla na své žáky a jejich obhajobu loňského vítězství právem hrdá: „Mám samozřejmě obrovskou radost, že jsme znovu získali první dvě místa. Ale ještě více si cením toho, že s iniciativou zúčastnit se přišli sami žáci. Při svém nadšení pro zkoumání nedávné historie mohli navíc zúročit znalosti z oboru prezentační IT techniky, na jehož výuku klade naše škola velký důraz."

Žákům náměstek Mánek za vítězná místa předal vouchery do kina a zlatou medaili od České mincovny. Druhou cenu v kategorii videa, zlatý keltský peníz zvaný Duhovka od České mincovny, si odnesla ZŠ Pivovarská pod vedením Alice Svobodové.

Letos byli mezi pamětníky také například dlouholetá vůdčí osobnost jabloneckého Sokola Marta Skalická nebo bývalý ředitel Gymnázia U Balvanu Jaroslav Lanc. Ten měl pro nejmladší generaci silný vzkaz: „Važte si každého dne, co tady jste. Jděte za svými tužbami a ideály, i když je cesta strmá a klikatá. Jedině tak poznáte radost ze života a nebudete se bát pohlédnout zpátky."

Všichni žáci a studenti si odnesli také víceúčelové dárky od stálého sponzora projektu, Nadace Jablotron. Ta se společně s Jabloncem finančně podílí na podpoře výstavy pamětnických příběhů z Jablonecka, jejíž časový harmonogram upřesnila regionální koordinátorka projektu Lada Halounová: „Výstava bude nejdříve k vidění na náměstí Míru v Rychnově u Jablonce nad Nisou, a to od 27. května do 14. června, poté se přesune do Jablonce nad Nisou na náměstí Dr. Farského, zde bude umístěna v termínu od 14. června do 12. července, a následně bude převezena na Lidické náměstí do Smržovky, kde si ji budou moci zájemci prohlédnout až do 28. července. O dalších místech jednáme."

O projektu:

V roce 2021 se do projektu Příběhy našich sousedů po celé ČR zapojilo 537 českých škol s více jak 3000 žáky a studenty, kteří pod vedením 604 učitelů zdokumentovali v 737 žákovských dokumentaristických týmech téměř 750 pamětnických příběhů. Cílem přitom nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých dětí. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mladí dokumentaristé z Jablonecka zachycují potřetí osudy pamětníků
Jablonečtí studenti i letos objevují historii skrze pamětníky
FOTO: I v Jablonci odstartoval Běh pro Paměť národa
Pamětní mince si odnesly děti z DDM Vikýř
Vzpomínky jabloneckých pamětníků ožijí díky reportážím žáků

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Světový den mokřadů slavíme i v Krkonoších

Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů náleží mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů. Další informace

Majetek kraje a jeho příspěvkovek ochrání pojišťovna Kooperativa

Krajští radní na jednání vybrali pojišťovnu, která bude pro Liberecký kraj a jeho 87 příspěvkových organizací od 1. dubna letošního roku spravovat pojištění majetku a odpovědnosti za škodu. Vítězná nabídková cena společnosti Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group za oba druhy pojištění činí 21 337 852 korun bez DPH za jeden rok plnění. Pojišťovací činnosti jsou od DPH ze zákona osvobozeny.  „Předmětem plnění veřejné zakázky je pojištění movitého a nemovitého majetku a pojištění odpovědnosti za škodu Libereckého kraje a příspěvkových organizací zřízených krajem," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie hledá řidiče, který na Smržovce porazil seniorku
Obrazem: Babí hop v Eurocentru 2023
Obrazem: Zásadská pralyže 2023
V Kokoníně hořelo osobní auto
Krajské halové přebory atletů měly rekordní účast

Nejčtenější články

03.02.: Přechod dopravy na Jablonecku zkomplikovalo počasí a elektronika
05.02.: Obrazem: Zásadská pralyže 2023
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace