Zlatá mince s Jizerským mostem na ozubnici je na světě

17.05.2014 08:25:19 | Autor: redakce | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou,Harrachov

Zlatá mince s Jizerským mostem na ozubnici je na světě

U příležitosti emise nové zlaté mince České národní banky se v Harrachově konalo slavnostní uvedení do prodeje. Toho se zúčastnila řada hostů - guvernér ČNB Miroslav Singer a členové bankovní rady Lubomír Lízal a Jiří Rusnok, náměstek hejtmana Libereckého kraje Marek Pieter, dále starostové Kořenova, Tanvaldu a starostka Harrachova.

Nominální hodnota pamětní mince, na které je zobrazen Jizerský most na ozubnicové železniční trati Tanvald - Harrachov, je 5 000 Kč, prodávat se však bude za 16 000 Kč. „Vítám přístup ČNB, kdy touto cestou dává příležitost pro uložení investic do zlata, ale zároveň zajistí propagaci významných technických a kulturních památek ČR," podotkl náměstek hejtmana Marek Pieter.

Mince je součástí desetidílného cyklu „Mosty" a je sedmou v pořadí, kterou ČNB v letech 2011-2015 připomíná technicky a historicky zajímavé mostní stavby na území České republiky. Její průměr je 28 mm a je vyražena ze zlata o ryzosti 999.9.

Konečná podoba mince vzešla z veřejné soutěže, do které bylo přihlášeno celkem 29 návrhů. Vítězný návrh podal výtvarník Vladimír Pavlica, jehož návrh byl dokonale propracovaný. Na straně lícní jsou vyobrazena tři heraldická zvířata, která jsou součástí státního znaku a znaky měst Tanvald a Harrachov. Na rubové straně mince je vyobrazen celkový pohled na most.

Mince s Jizerským mostem byla vydána v celkovém počtu 8.600 půluncových kusů ve dvou stupních kvality - špičková s leštěným polem a matovým reliéfem v počtu 6 800 kusů, a v běžné kvalitě 1800 kusů. Ražbu mincí provedla Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, a je již v prodeji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Karel Gott razil vlastní medaili
Unikátních medailí s motivem kláštera Zlatá Koruna vyrobí pouze 50 kusů

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec

Klub SK Jívan Bělá oslaví 80 let od založení klubu v sobotu 15. června zápasem proti mistrům Slovanu Liberec. Přijet by měli například Nezmar, Štajner, Gebre Selassie, Janů, Holeňák, Obajdin či Hadaščok. Více podrobností

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Kozel začal výhrou
Obrazem: Zahradní slavnost ZUŠ Tanvald

Nejčtenější články

20.06.: Hasiči zasahovali u požáru domu v Kořenově
20.06.: Řidička s motocyklem havarovala v Plavech
19.06.: Jablonecká nemocnice chce s inovacemi pokračovat

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace