Knihy roku Libereckého kraje jsou vystavené v krajské knihovně

09.02.2023 17:32:48 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Knihy roku Libereckého kraje jsou vystavené v krajské knihovně

Liberecký kraj se rozhodl zpřístupnit sbírku všech knih nominovaných a oceněných ve všech ročnících soutěže Kniha roku Libereckého kraje, a to v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Již od roku 2018 vyhlašuje Liberecký kraj soutěž Kniha roku Libereckého kraje, v níž oceňuje ty nejlepší publikace se vztahem k našemu kraji, které byly vydané v předcházejícím roce. V současné chvíli vyhlásil Liberecký kraj již šestý ročník této knižní soutěže. Za všechny uplynulé ročníky se do soutěže přihlásilo 149 knih, které se svým obsahem a významem týkají Libereckého kraje, jeho občanů, historie, uměleckých děl či tradic. Hlavním cílem soutěže je podpora autorů a nakladatelů k vydávání a šíření regionální literatury a její propagace.

V soutěži Kniha roku Libereckého kraje jsou publikace hodnoceny v šesti kategoriích: beletrie a poezie, odborná a populárně naučná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice, umělecká, resp. výtvarná monografie a kniha o obci. Udělována je též Zvláštní Cena Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. Čtenářská veřejnost má možnost účastnit se hlasování o zvláštní Cenu čtenářů, která probíhá na sociálních sítích.

Sbírka všech knih nominovaných a oceněných ve všech ročnících soutěže Kniha roku Libereckého kraje<br />Autor: Archiv Krajská vědecká knihovna Liberec Za všechny uplynulé ročníky soutěže se tímto způsobem vytvořil úctyhodný soubor hodnotné literatury, který se bude dále rozrůstat a svým rozsahem již nyní dalece přesahuje velikost běžné příruční knihovny. Liberecká Krajská vědecká knihovna, která je tradičním partnerem soutěže při jejím vyhodnocování a slavnostním vyhlášení výsledků, proto přijala nabídku Libereckého kraje a převzala do svého fondu kompletní soubor všech doposud nominovaných a oceněných publikací.

„Každý rok předáme několik desítek knih ze soutěže Krajské vědecké knihovně. Nakladatelé mají sice povinnost poskytnout výtisk vydané knihy příslušné knihovně, ale myslím, že propagace regionálních titulů je důležitá a pro čtenáře a milovníky regionální literatury bude zajímavé udělat si představu o tom, co všechno o našem kraji vychází," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Knihy se staly součástí fondu knihovny a jako takové jsou běžným způsobem dohledatelné v katalogu knihovny a je možné si je vypůjčit, tak jak jsou čtenáři zvyklí. Publikace jsou navíc označeny nálepkou s textem „Kniha nominovaná do soutěže Kniha roku Libereckého kraje". V prostorách Studijní knihovny je dále umístěna výstavka, která postupně představí všechny nominované a oceněné knihy v jednotlivých ročnících.

„Jedním z důležitých úkolů krajské knihovny je uchovávat, zpřístupňovat a popularizovat knihy vydané na území kraje. O to se intenzivně snažíme a regionální literaturu aktivně nabízíme našim čtenářům a návštěvníkům. Zapojení do soutěže Kniha roku Libereckého kraje a zpřístupnění nominovaných a oceněných knih považujeme za logické vyústění spolupráce v rámci této soutěže," vysvětluje ředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Na webových stránkách knihovny www.kvkli.cz je již nyní v sekci Regionální historie a literatura vytvořena samostatná stránka věnovaná soutěži Kniha roku LK. Zde čtenáři naleznou seznam všech titulů, které se soutěže zúčastnily, rozdělený do jednotlivých kategorií.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Šestý ročník soutěže Kniha roku se blíží, přihlašovat se lze od ledna
V soutěži Kniha roku bodovaly Waldvilla, Cizinec, sklo i Rokytnice
Soutěž o knihu roku se v Libereckém kraji koná už popáté
Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka
Liberecký autor Pavel Novotný představí svou knihu Zápisky z garsonky
Cenu čtenářů na Magnesii Liteře získal Liberečan Václav Dvořák
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Soutěž o knihu roku pokračuje už ve čtvrtém ročníku
Knihou roku Libereckého kraje Jizerky i příběh cestovatele Paclta
Nejlepší knihovnice Libereckého kraje za rok 2019 si převzaly ocenění
Soutěž Kniha roku Libereckého kraje zná své vítěze

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté
Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural

Nejčtenější články

04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
04.12.: Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace