Knihovna Liberec pomáhá ukrajinským uprchlíkům

04.04.2024 23:27:33 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: Kultura | Obce: Liberecký kraj

Knihovna Liberec pomáhá ukrajinským uprchlíkům

V letošním roce realizuje liberecká knihovna dva projekty, které pomohou ukrajinským uprchlíkům lépe se adaptovat do české společnosti a prohloubit znalost českého jazyka. Oba začaly v březnu 2024.

První projekt se jmenuje Hrajeme si s češtinou / Граємо з чеською a jeho podporu zajišťuje MAP IV Liberecko, registrační číslo programu CZ.02.02.04/00/23_017/0008308. Jedná se o kroužek pro 8-12leté ukrajinské děti, které se s pomocí dvou lektorek budou hravou formou zdokonalovat v češtině. Kroužek se bude konat v prostorách liberecké knihovny a děti by měly chodit pravidelně, každý čtvrtek, od března do června. Celkem tak absolvují 12 lekcí hravé češtiny. Pro děti jsme přichystali jazykové i stolní hry, zábavné čtení a hádanky, kvízy, soutěže, pátrací hry, divadelní dramatizace, videoprojekce, které podpoří a prohloubí jejich dosavadní znalost češtiny. Kurz byl zahájen 28. března a podrobnosti k němu jsou k nalezení na webu knihovny www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také ve zvláštním článku v sekci Služby / Knihovna pomáhá.

Druhý projekt má název Čeština otevírá dveře / Чеська відкриває двері a je určen dospělým. Ti se na pravidelném kurzu češtiny (každou středu) dozvědí informace o tom, jaká je situace na pracovním trhu na Liberecku, a nejen to, naučí se napsat životopis s využitím textového editoru Word, dostanou praktickou informaci o tom, jak se připravit a obstát u pracovního pohovoru, v praktických lekcích češtiny se naučí potřebnou slovní zásobu, aby mohli lépe uplatnit svou kvalifikaci na trhu práce. „Je velmi důležité pomáhat cizincům, ukrajinské uprchlíky samozřejmě nevyjímaje, aby byli schopni se u nás domluvit, díky tomu zvládnout nejrůznější životní situace, najít si práci, řešit nutné věci s úřady. Jsem ráda, že Krajská vědecká knihovna od samého počátku války na Ukrajině hledá cesty, jak uprchlíkům skutečně pomoci," oceňuje práci knihovníků Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Projekt umožňuje také zakoupení učebnic češtiny úrovně B1 pro potřeby kurzu. Kurz bude trvat od března do června 2024, obsáhne 15 výukových hodin pro tři skupiny ukrajinských „studentů". Lekce češtiny pro dospělé se realizují s podporou Nadace VIA a společnosti Seznam.cz v programu „Z Ukrajiny mezi nás!". Kurzy pro dospělé zájemce byly zahájeny již 13. března a je o ně velký zájem. Veškeré podrobnosti je možné dohledat opět na webu knihovny www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také ve speciálním článku v oddíle Služby / Knihovna pomáhá.

„Aktivity pro příchozí z Ukrajiny jsme úspěšně realizovali již v uplynulých dvou letech. Po skončení příslušných projektů jsme hledali možnosti, jak v aktivitách pokračovat. A podařilo se to díky podpoře Nadace Via a MAP Liberecko. Pomoc s integrací do českého prostředí vnímáme jako důležitou součást služeb knihovny," vysvětluje PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Knihovna Liberec slaví 100/120
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
Krajská knihovna vydala další zvukovou knihu
Pobočka Krajské knihovny Kunratická v novém
V liberecké knihovně opět začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Krajská knihovna vydává básnickou znakoknihu
Liberecká knihovna se stala Knihovnou roku 2023
Novou službou krajské knihovny je online půjčování audioknih

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze
Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
Botanická zahrada slaví, ukazuje nové ryby a nabízí kaktusy
Turnovské staročeské trhy lákají na řemesla, dobroty, jazz i kůzlátka

Nejčtenější články

21.05.: Řidiče ve Smržovce oslnilo slunce a zastavil se až v plotě
22.05.: Hořela chalupa v Albrechticích
21.05.: Na jeden den se otevře Kantorova vila

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace