Jedničky a nuly. Liberecký kraj usiluje o zřízení centra digitální inovace

03.02.2021 07:40:40 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Jedničky a nuly. Liberecký kraj usiluje o zřízení centra digitální inovace

Centrum evropského formátu zaměřené na podporu digitalizace malých a středních podniků by mohlo díky iniciativě Agentury regionálního rozvoje vzniknout v libereckém regionu. Konsorcium vedené krajskou Agenturou regionálního rozvoje uspělo v národní výzvě Ministerstva průmyslu a obchodu. Společně s pěticí dalších konsorcií převážně z Prahy, Brna a Ostravy se nyní bude v Bruselu ucházet o možnost zřídit v Libereckém kraji Evropské centrum pro digitální inovace. Síť těchto institucí chce Evropská unie začít budovat ještě letos.

Digitalizace nabrala v loňském roce na obrátkách i díky pandemii Covid-19. Na vlastní kůži to pocítila většina občanů, firem, úřadů nebo škol. Digitalizace však není tématem pouze loňského roku a vzdálené komunikace. V průmyslovém odvětví úzce souvisí s takzvanou čtvrtou průmyslovou revolucí. Ta přináší zcela nový rozměr práce, zapojení digitálních technologií, automatizace, umělé inteligence nebo superrychlých počítačů do běžné praxe.

„Současně s prosazováním trendů Průmyslu 4.0 očekáváme razantní změny na trhu práce. Zohledňujeme je v dlouhodobých rozvojových strategiích mimo jiné i touto snahou o zřízení centra pro digitální inovace v našem regionu," uvedl hejtman Martin Půta.

Evropská centra pro digitální inovace začnou vznikat v druhé polovině letošního roku. Jejich posláním bude podporovat malé a střední podniky s adaptací na nadcházející dobu digitální. V praxi to může vypadat tak, že jim zpřístupní špičkové odborníky nebo nejmodernější technologie z daného oboru a umožní jim tak otestovat výrobek či službu. To vše ve fázi před velkou investicí do spuštění výroby a uvedení produktu na trh. Tato podpora má být v kraji nabízena skrze členy konsorcia, tedy prostřednictvím špičkových krajských výzkumných center nebo skrze síť partnerských center rozesetých po celé Evropě.

„Pokud chceme udržet špičkovou úroveň vědy a výzkumu a konkurenční výhodu našich podniků, musíme držet krok se světem. Náš region je tradičním nositelem znalostí, které nám zajišťují prosperitu a prestiž ve světě. Takový ho chceme předat i našim dětem," řekl Jiří Ulvr, radní pro regionální rozvoj a dodává, že je v zájmu kraje, aby se nové digitální technologie šířily do co nejvíce firem. Za účelem podpory nově vznikajících startupů, ale i existujících firem s vyšší přidanou hodnotu kraj zřídil před třemi lety Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink. I ten je součástí konsorcia.

„Už jen to, že naše konsorcium prošlo v silné konkurenci sítem národní výzvy, vnímám jako obrovský úspěch. Ukazuje se, že krajská vědeckovýzkumná pracoviště patří mezi celorepublikovou špičku a že společně mají co nabídnout i v evropském měřítku. Ve výběru kandidátů nefiguruje vyjma nás žádný jiný subjekt působící mimo tradiční technologické bašty Prahu, Brno a Ostravu," řekl Petr Dobrovský z Agentury regionálního rozvoje. Případný úspěch v Evropě by podle něj byl obrovskou šancí pro celý širší region.

Pro zajištění širší škály služeb i pro zvýšení spádové oblasti centra navázala agentura spolupráci s partnery z Královéhradeckého kraje. Součástí konsorcia jsou za Liberecký kraj Agentura regionálního rozvoje, pod níž spadá Lipo.ink, Technická univerzita Liberec, Výzkumný ústav textilních strojů a turnovské výzkumné centrum TOPTEC, za Královéhradecký kraj Univerzita Hradec Králové a Centrum investic, rozvoje a inovací a jedna organizace s celostátní působností - Národní klastrová asociace. Spolu s těmito partnery začala nyní Agentura regionálního rozvoje pracovat na přípravě projektového záměru ve větším detailu. Následovat bude jeho posouzení Evropskou komisí.

ARR - Agentura regionálního rozvoje, s.r.o. je servisní organizací Libereckého kraje, který je jejím stoprocentním vlastníkem. Posláním agentury je poskytování expertní podpory rozvojovým záměrům a projektům kraje, jeho obyvatel a podnikatelů. Agentura se věnuje dotačnímu managementu a environmentálním tématům (hospodaření s vodou, péče o zeleň v krajině). V rámci projektu Smart Akcelerator II Libereckého kraje podporuje prostředí vědy, výzkumu a inovací v kraji. Pod agenturu spadá Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink a regionální značka Crystal Valley.

Digitální Evropa je program financování zřízený Evropskou unií pro období 2021-2027. Jeho cílem je podporovat digitální transformaci zemí sedmadvacítky. Za úkol si dává zintenzivnění snah o zavádění klíčových digitálních technologií do praxe. Program počítá s alokací finančních prostředků do projektů především z těchto čtyř oblastí: supervýkonné počítače, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a pokročilé digitální dovednosti. Důraz klade rovněž na zajištění rozsáhlého využívání digitálních technologií ku prospěchu celé ekonomiky potažmo celé evropské společnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Inovační centrum za rok 2020 pomohlo 300 firmám a podnikatelům
Liberecký kraj vyzkouší projekt chytrého hospodaření na OA Česká Lípa
Cena Chytrá města za rok 2020 putuje do Libereckého kraje
Lipo.inku radí expertní skupina, podporují i firmy zasažené krizí
Podnikatelský inkubátor podporuje vznik a rozvoj inovativních firem
Microsoft ocenil systém na hlídání statiky mostů z Jablonce
Firmám v Lipo.ink radil s pronikáním do ciziny finský expert
Chytrým nápadům pro startupy pomůže inkubátor Lipo.ink
Tým inkubátoru Lipo.ink sbíral inspiraci a nápady ve Švýcarsku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Jablonecké muzeum připravuje jarní bižuterní kurz

Nejčtenější články

21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?
20.04.: Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
21.04.: Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace