Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu

28.11.2021 19:16:54 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu

V roce 2018 Jablonec nad Nisou vybral z architektonické soutěže návrh na Terminál veřejné osobní dopravy (TVOD), jenž by spojoval autobusovou, tramvajovou a osobní dopravu. Náklady se odhadovaly na 200 milionů korun. V průběhu příprav se však konečná částka na realizaci celého projektu vyšplhala na téměř půl miliardy. Proto Jablonec od realizace letos v březnu ustoupil a vydal se cestou optimalizace projektu. Ten na svém posledním zasedání jablonečtí zastupitelé schválili.

„Když letos v březnu předložila projekční kancelář aktualizovaný rozpočet, v němž upřesnila a vyčíslila všechny požadavky, přesáhla celková částka za realizaci terminálu 489 mil. korun včetně DPH. A tak jsme začali hledat úsporná opatření, až jsme se dostali na částku 296 mil. korun," vysvětlil náměstek primátora pro rozvoj Petr Roubíček, který pokračoval: „Město začalo zvažovat a jednat se zpracovateli projektu TVOD o jiném, reálnějším a úspornějším řešení, ze kterého vzešla optimalizovaná podoba projektu, autorem je opět společnosti DOMY JINAK."

Podle jeho slov je realizace v optimalizovaném návrhu projektu rozložená do pěti etap a zahrnuje zástavbu území v oblasti ulic 5. května a Lipanská včetně současného autobusového nádraží.

V první etapě se počítá s vybudováním terminálu a dočasného parkoviště pro automobily na současném autobusovém nádraží. „Tato část by se měla realizovat v letech 2023-2025 a na financování by se město podílelo s DPMLJ - dopravní společnost by financovala tramvajovou smyčku," upřesnil Roubíček.

Ve druhé etapě by vznikl parkovací dům v ulici 5. května u schodiště k vlakové zastávce CENTRUM s kapacitou 100 parkovacích stání, alternativně až 236 míst, a to včetně bezbariérového propojení parkovacího domu lávkou s vlakovou zastávkou a další možností přemostění lávkou nad ulici 5. května. Zde se počítá s realizací v letech 2024-2026. Třetí etapa dle harmonogramu zakotvená do období let 2025-2027 je dobou výstavby multifunkčního objektu v ulici 5. května. „Do tohoto domu by mohla být bezbariérová lávka zaústěna a výtah by ji spojil s pěší lávkou přes koryto Nisy k terminálu," připomněl náměstek Roubíček s tím, že čtvrtá a pátá etapa by měla být v režii soukromých investorů. Jejich cílem je polyfunkční dům s parkovištěm a zástavba současného autobusového nádraží.

„Náklad na realizaci optimalizovaného objektu TVOD včetně výstavby parkovacího domu s kapacitou 100 parkovacích stání v ulici 5. května jsou odhadnuté na 411 milionů korun, pokud bychom počítali s parkovací kapacitou 236 míst, pak se náklady odhadují na 550 milionů korun," uzavřel náměstek Petr Roubíček.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rozhodnutí ÚOHS o jablonecké dopravě je konečné a neměnné
Jablonec vyhlásil veřejnou zakázku na dopravce
Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak
Jablonec vyhlásí soutěž na externího provozovatele hromadné dopravy
První den s novými autobusy Umbrella na Jablonecku
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Omezení městské dopravy v Jablonci od 4. ledna
Jaké bude zajištění dopravní obslužnosti v Jablonci od roku 2023?
V Jablonci už přemýšlí o dalším zajištění dopravy od roku 2023
Autobusy na Jablonecku má v únoru 2021 převzít společnost Umbrella
Jablonecký terminál má být v provozu nejpozději v červenci 2023
Přípravy na stavbu jabloneckého terminálu pokračují
Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kraj podepsal s libereckou univerzitou memorandum o spolupráci

Spolupráce mezi Technickou univerzitou v Liberci a Libereckým krajem úspěšně pokračuje - nově i na poli sociální oblasti. Hlavními tématy memoranda, které dnes obě strany podepsaly, jsou zejména sociální začleňování, zaměstnanost, bydlení, vzdělávání, zdravotní péče či dluhová problematika. „Jsem nesmírně rád, že se spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci rozšířila o další důležitá témata. Podpis memoranda zavazuje kraj společně s vysokou školou pracovat na zlepšení podmínek v sociální oblasti a naplňovat strategii sociálního začleňování na další roky," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V Jablonci připomenou Mezinárodní den obětí holokaustu

Primátor města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský zve na slavnostní připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holokaustu, které se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 11 hodin u Památníku jablonecké synagogy (v parku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Novou ředitelkou KHS Libereckého kraje je Jana Loosová
Na závěr jabloneckého soustředění ve Španělsku remíza s Vikingy
Krajští policisté se zaměřili na drogy a alkohol za volantem
Severočeské muzeum obnovuje plastiky sochaře Metznera
Hasiči zasahovali v Liberci po výbuchu v obydleném domě

Nejčtenější články

25.01.: Ztratila se kočka Jolie
25.01.: Cimrman v Jablonci zcela zaplnil kapacitu divadla
27.01.: Mladí běžkaři úspěšně reprezentovali na Českém poháru ve Vimperku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

ERVE design - vizualizace a animace pro interiér, exteriér, sportovní a kulturní akce

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace