Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu

28.11.2021 19:16:54 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec našel reálnější a úspornější řešení terminálu

V roce 2018 Jablonec nad Nisou vybral z architektonické soutěže návrh na Terminál veřejné osobní dopravy (TVOD), jenž by spojoval autobusovou, tramvajovou a osobní dopravu. Náklady se odhadovaly na 200 milionů korun. V průběhu příprav se však konečná částka na realizaci celého projektu vyšplhala na téměř půl miliardy. Proto Jablonec od realizace letos v březnu ustoupil a vydal se cestou optimalizace projektu. Ten na svém posledním zasedání jablonečtí zastupitelé schválili.

„Když letos v březnu předložila projekční kancelář aktualizovaný rozpočet, v němž upřesnila a vyčíslila všechny požadavky, přesáhla celková částka za realizaci terminálu 489 mil. korun včetně DPH. A tak jsme začali hledat úsporná opatření, až jsme se dostali na částku 296 mil. korun," vysvětlil náměstek primátora pro rozvoj Petr Roubíček, který pokračoval: „Město začalo zvažovat a jednat se zpracovateli projektu TVOD o jiném, reálnějším a úspornějším řešení, ze kterého vzešla optimalizovaná podoba projektu, autorem je opět společnosti DOMY JINAK."

Podle jeho slov je realizace v optimalizovaném návrhu projektu rozložená do pěti etap a zahrnuje zástavbu území v oblasti ulic 5. května a Lipanská včetně současného autobusového nádraží.

V první etapě se počítá s vybudováním terminálu a dočasného parkoviště pro automobily na současném autobusovém nádraží. „Tato část by se měla realizovat v letech 2023-2025 a na financování by se město podílelo s DPMLJ - dopravní společnost by financovala tramvajovou smyčku," upřesnil Roubíček.

Ve druhé etapě by vznikl parkovací dům v ulici 5. května u schodiště k vlakové zastávce CENTRUM s kapacitou 100 parkovacích stání, alternativně až 236 míst, a to včetně bezbariérového propojení parkovacího domu lávkou s vlakovou zastávkou a další možností přemostění lávkou nad ulici 5. května. Zde se počítá s realizací v letech 2024-2026. Třetí etapa dle harmonogramu zakotvená do období let 2025-2027 je dobou výstavby multifunkčního objektu v ulici 5. května. „Do tohoto domu by mohla být bezbariérová lávka zaústěna a výtah by ji spojil s pěší lávkou přes koryto Nisy k terminálu," připomněl náměstek Roubíček s tím, že čtvrtá a pátá etapa by měla být v režii soukromých investorů. Jejich cílem je polyfunkční dům s parkovištěm a zástavba současného autobusového nádraží.

„Náklad na realizaci optimalizovaného objektu TVOD včetně výstavby parkovacího domu s kapacitou 100 parkovacích stání v ulici 5. května jsou odhadnuté na 411 milionů korun, pokud bychom počítali s parkovací kapacitou 236 míst, pak se náklady odhadují na 550 milionů korun," uzavřel náměstek Petr Roubíček.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rozhodnutí ÚOHS o jablonecké dopravě je konečné a neměnné
Jablonec vyhlásil veřejnou zakázku na dopravce
Jablonec chce nový terminál, který propojí autobusy, tramvaj i vlak
Jablonec vyhlásí soutěž na externího provozovatele hromadné dopravy
První den s novými autobusy Umbrella na Jablonecku
Od 1. února vyjedou na Jablonecku nové autobusy Umbrella
Cena stavby terminálu v Jablonci se zvýšila na dvojnásobek
Omezení městské dopravy v Jablonci od 4. ledna
Jaké bude zajištění dopravní obslužnosti v Jablonci od roku 2023?
V Jablonci už přemýšlí o dalším zajištění dopravy od roku 2023
Autobusy na Jablonecku má v únoru 2021 převzít společnost Umbrella
Jablonecký terminál má být v provozu nejpozději v červenci 2023
Přípravy na stavbu jabloneckého terminálu pokračují
Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Kokoníně se postaví provizorní objízdná trasa

Jablonec zřídí v Kokoníně provizorní objízdnou trasu ulice Kaštanová z vedlejší slepé ulice přes soukromé pozemky. Důvodem jsou výkopy a úplná uzavírka ulice Kaštanové kvůli stavbě dešťové kanalizace, přeložkám sítí a rekonstrukci ulice. „SVS chce v ulici Kaštanová vybudovat splaškovou kanalizaci a přeloží vodovod, město postaví kanalizaci dešťovou, přeloží plynovod a pak zajistí kompletní rekonstrukci ulice Kaštanová. Proto je však třeba nejdříve zřídit provizorní objízdnou trasu," informuje náměstek pro rozvoj Petr Roubíček s tím, že zakázku zadá Jablonec přímo a zaplatí za ni více jak milion korun včetně DPH. Stavět by se mělo v létě, hotovo by mělo být do konce stavební sezony.

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovskou ulici se Střelnicí v Jablonci spojí nové schodiště
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie o prázdninách
František Hošic oslavil pětadevadesátku!
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Prázdninový program akcí Kultury Jablonec

Nejčtenější články

03.07.: Hasiči zachránili psa po pádu z maloskalské vyhlídky
04.07.: Obrazem: Oslavy 120 let ozubnicové trati v Kořenově
02.07.: Vzpomínka na známé kutuzovské pravidlo

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace