Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál

17.03.2018 18:53:05 | Autor: Jana Matěchová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec už má svůj vítězný návrh na terminál

Architektonická soutěž úspěšně proběhla a Jablonec má jasno o podobě nového dopravního terminálu. Závazné stanovisko odborné poroty potvrdili jablonečtí radní ve čtvrtek 15. března. Stavba za zhruba 200 milionů korun by měla vyrůst do roku 2022. Autorem jejího návrhu je studio DOMYJINAK architekti.

„Jsem hrdý na to, že se nám v Jablonci podařilo architektonickou soutěž zorganizovat a úspěšně dotáhnout do konce. Je to velmi komplikovaná záležitost, v níž je potřeba vyhovět legislativě, požadavkům České komory architektů (ČKA) i požadavkům a potřebám města. Některá města si na tomto procesu vylámala zuby a velmi mě těší, že Jablonec byl v tomto ohledu úspěšný. Děkuji všem, kteří se na přípravě a organizaci soutěže podíleli a odpracovali mnoho hodin," říká primátor Petr Beitl.

Z devíti došlých návrhů porota hodnotila pět

Předmětem architektonicko-urbanistické soutěže byl návrh Terminálu veřejné osobní dopravy v Kamenné ulici s parkovacím domem a bezbariérovým propojením s vlakovou zastávkou. Do soutěže, která byla vyhlášená loni v září, přišlo celkem devět návrhů, jeden byl stažený a dalších osm prošlo expertním vyhodnocením. To vyloučilo tři návrhy pro nesplnění závazných podmínek soutěžního zadání. Z pěti zbylých pak odborná porota vybrala dva nejlepší a určila jejich pořadí.

„Všechny návrhy byly zajímavé. Někteří architekti se soustředili na precizní vyřešení dopravní problematiky, jiní se zase více zabývali architekturou. Jen pět splnilo závazné požadavky, dva z nich byly výrazně propracovanější a pro zadavatele, tedy město, vhodnější, schopné postoupit do další fáze soutěže," vysvětluje náměstek pro rozvoj města Lukáš Pleticha. „Jelikož byly dva, druhé kolo, které bylo podmíněné účastí tří návrhů, se nekonalo. Porota udělila 1. a 2. pořadí návrhům, které se rozhodla ocenit, třetí pořadí neurčila," dodává Pleticha s tím, že porota doporučila udělit ceny v původní výši, tedy za první cenu 600 000 Kč návrhu č. 4, za druhou cenu 400 000 Kč návrhu č. 1.

POŘADÍ A JMÉNA PRVNÍCH DVOU VÍTĚZNÝCH PROJEKTŮ:

1. cena
DOMYJINAK architekti
/ Václav Dvořák, Petr Šikola, Jan Černoch, Adam Bohatý, Kristýna Bednářová, Hana Klapalová - Praha - CZ

2. cena
SIEBERT + TALAŠ
/ Jolana Foglová, Peter Hrebík, Marek Winkler, Matúš Brandner, Matej Siebert, Roman Talaš - SK

Vizualizace nového dopravního terminálu v Jablonci nad Nisou „Diskuse nad předloženými návrhy byla na vysoké odborné úrovni, zvažovali jsme celou řadu faktorů a posuzovali je z různých hledisek včetně dopadu stavby na život v Jablonci," komentoval rozhodování poroty náměstek primátora a jeden z jejích členů Miloš Vele. „Nakonec jsme se jako porota na vítězném návrhu jednomyslně shodli," konstatoval.

„Budoucí politická reprezentace, která vzejde z voleb na podzim tohoto roku, má připravený kvalitní projekt a Jablonec má nyní šanci mít ve svém centru budovu nejen moderní a funkční, ale i s vysokou estetickou a architektonickou hodnotou. Škoda, že podobná diskuze neproběhla v roce 2009 před odprodejem strategického pozemku pro Obchodní dům Central. Dnes mohla tato budova vypadat jinak," dodal primátor Petr Beitl.

Soutěž organizovali odborníci

Vyhlášení otevřené urbanisticko-architektonické soutěže je složitý proces. Jen vypracovat její zadání trvalo téměř rok. Nezávislým organizátorem a administrátorem soutěže se na základě expertní zakázky stala společnost MOBA Studio, s. r. o. Vyhlášení soutěže se právě kvůli preciznímu zadání posunulo z původně plánovaného července na září loňského roku. „Odklad se ale vyplatil. Soutěž o návrh terminálu proběhla přesně podle zákona o zadávání veřejných zakázek s podmínkami architektonické soutěže dle řádu České komory architektů," konstatuje Lukáš Pleticha. Za organizaci architektonické soutěže město zaplatí více jak 900 tisíc korun bez DPH.

„Tato soutěž byla velmi exaktně zadána a důraz kladený zadavatelem na komplexnost zpracování připravovaných soutěžních dokumentů i na samotné soutěžní návrhy měl opodstatnění - Jablonec hledal prostřednictvím této soutěže kvalitního partnera pro realizaci nelehkého dopravně-urbanistického záměru. Jsme velmi potěšeni výsledkem náročné soutěže a jsme přesvědčeni, že zadavatel získal kvalitní projektový tým pro nadcházející roky spolupráce," říká k celé soutěži za její organizátory Igor Kovačević z MOBA Studio.

V patnáctičlenné porotě vedle nezávislých odborníků z řad renomovaných architektů zasedli i členové vedení města a jablonečtí zastupitelé. Předsedou poroty byl jmenován jablonecký architekt Petr Kopal a místopředsedou architekt Jiří Suchomel, mimo jiné profesor fakulty umění a architektury TU Liberec.

Složení poroty:

Ing. Petr Beitl Ing. arch. Ondřej Štěpán
Ing. Miloš Vele Ing. arch. Tomáš Rudolf
Ing. Miloš Zahradník Ing. František Pešek
Ing. arch. Ivan Lejčar JUDr. Ing. Lukáš Pleticha
Ing. arch. Zdeněk Daniel Ing. Pavol Ondovčák
Prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel Ing. Otakar Novotný
Ing. arch. Petr Kopal Ing. arch. Jan Lajskner
Mgr. Jan Zeman

Průběh soutěže - shrnutí:

7. 9. 2017 - RM schválila podmínky zadání pro architektonicko-urbanistickou soutěž o návrh terminálu osobní dopravy a rozhodla o vyhlášení veřejné zakázky
13. 9. 2017 - město vyhlásilo otevřenou soutěž o návrh Terminálu veřejné osobní dopravy v Jablonci nad Nisou, která skončila 15. 12. 2017
18. 1. 2018 - RM schválila tým odborných znalců, který expertně vyhodnotil a posoudil jednotlivé návrhy z hlediska dodržení závazných požadavků
2. 2. a 23. 2. hodnotící zasedání poroty

Město má návrh - co bude dál?

Následovat bude takzvané jednací řízení bez uveřejnění, ve kterém se město dohodne s jedním z vítězných týmů na spolupráci, z níž vzejde projektová dokumentace a na jejím základě i přesnější odhad nákladů. Žádosti o dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na stavbu terminálu a parkovacího domu bude statutární město Jablonec nad Nisou předkládat v rámci výzvy IPRÚ Liberec - Jablonec nad Nisou pravděpodobně v roce 2019.

„Výběrem a potvrzením vítězného návrhu ale naše cesta za dopravním terminálem zdaleka nekončí, naopak. Následovat bude další mravenčí práce na přípravě projektu a žádostí o dotace a také soutěž na zhotovitele celé stavby," připomněl primátor Beitl. Stavba terminálu osobní veřejné dopravy s parkovacím domem je úzce spojená s dalším projektem zařazeným v IPRÚ, tím je prodloužení tramvajové trati. Tíha administrace i realizace této záležitosti leží na Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jablonec vyhlásil architektonickou soutěž na terminál
Zadání architektonické soutěže na terminál musí být přesné
Jablonec vyhlásí architektonickou soutěž na terminál

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj

Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj Den otevřených dveří se konal v sobotu 14. května v nové robotické stáji v Bělé u Staré Paky. Akce probíhala od 9 do 17 hodin a navštívilo ji mnoho zájemců nejen z okolí obce. Byla zde také výstava zemědělské techniky i stavební techniky a probíhala exkurze bioplynové stanice. Podrobnosti, video a fotografie na Našem Pojizeří

Cena Adolfa Heyduka 2021 putuje na Kuks

V sedmém ročníku ankety o Cenu Adolfa Heyduka obdržel nejvíce hlasů v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Hospitál Kuks - a to za haptickou „knížku" doplněnou o haptický plán areálu hospitálu a bylinkové zahrady, vyobrazení sochy Lehkomyslnosti a erbu rodu Šporků - s počtem 78 hlasů. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Zásadě vyjel ze zatáčky a narazil do sloupu elektrického vedení
FOTO: Májový jarmark opět oživil jilemnické náměstí
Béčko Jablonce přišlo o bod v Živanicích v poslední minutě
FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
Kraj věnuje statisíce na opravu střechy kostela v Raspenavě

Nejčtenější články

21.05.: Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze
23.05.: FOTO: V Tanvaldě mají dvě nová volnočasová lákadla
21.05.: Krajští hasiči zasahovali po bouřce, většinou šlo o popadané stromy

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Eshop zaměřený na prodej postelí, matrací, roštů a doplňků pro zdravý spánek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace