Jablonec je úspěšný ve shánění dotací na modernizaci škol

10.12.2023 19:23:54 | Autor: Jana Fričová | Rubrika: Zprávy | Obce: Jablonec nad Nisou

Jablonec je úspěšný ve shánění dotací na modernizaci škol

Jablonec nad Nisou uspěl s žádostí o dotaci na projekt modernizace Základní školy ve mšenské Arbesově ulici. Celkové náklady přesáhnu 16 milionů korun, dotace z Evropské unie a státní pokladny činí 13,4 milionu korun. Realizovat se bude příští rok od června do září.

„Cílem projektu je zvýšit kvalitu výuky, a to hlavně co se týká jazyků a informačních technologií. Současně se škola bude upravovat z hlediska bezbariérového přístupu," říká jablonecký náměstek pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík a dodává, že kvůli začátku prací bude třeba ukončit školní rok o dva týdny dříve. Realizace má začít příští rok v polovině června a hotovo by měl být do konce září.

Modernizace se bude týkat konkrétně učebny jazyků a učebny IT, bezbariérovost vyřeší výtah a rampy na schodištích. „Náklady modernizace byly vyčíslené na 16,2 milionu korun, přidělená dotace se rovná částce 13,4 milionu Kč, přičemž 12,6 milionu Kč poplyne z EU a 742 tisíc je ze státní pokladny," informuje Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací Magistrátu Jablonec nad Nisou.

ZŠ Arbesova je pavilonová škola složená ze šesti vzájemně propojených objektů. Aby se škola stala bezbariérovou, vznikne v rámci modernizace nový vnější výtah a na všech hlavních schodištích budou rampy nebo elektrické plošiny.

Jazyková učebna pro 15 žáků bude vybavená pracovními stanicemi pro děti, audiovizuální technikou a jazykovou laboratoří. „Navrhované řešení jazykové učebny nabízí digitální obrazovou prezentaci učitele i žáka, streamování videa, monitorování individuální práce na žákovských počítačích a ovládání žákovských počítačů," popisuje Habadová.

Ve zmodernizované učebně IT se bude moci učit 28 dětí. Vybavení umožní vzájemnou komunikaci pedagoga se žáky. „Součástí pracoviště učitele bude vizualizér, sloužící ke snímání trojrozměrných předmětů a jejich zobrazení na centrálním zobrazovači. Akustický podhled splní požadavky prostorové akustiky," informuje vedoucí oddělení dotací.

Nejen moderní třídy, ale i kabinety a sborovna

Jablonecký magistrát byl úspěšný při získávání dotací také na další městsku školu. Tentokrát obdrží 18,5 milionu korun, které jsou určené na projekt Modernizace ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou - navazující investice. Škola během příštích dvou let získá rekonstrukcí současných prostor moderní učebny, kabinety, sklady a sborovnu. Celkově je projekt vyčíslený na více jak 21 milionů.

Projekt modernizace mšenské základní školy se týká sedmi učeben a stejného počtu kabinetů, pěti skladů a sborovny. Rozdělený je na dva roky, vždy od června do září. „Celkové náklady projektu jsou vyčíslené na více jak 21 mil. korun, přičemž dotace z EU činí 17,4 milionu Kč a ze státní pokladny něco přes milion," sděluje Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací jabloneckého magistrátu.

Vzhledem k rozsáhlosti projektu je třeba realizaci rozdělit do dvou etap, a to vždy od června do září. „První etapa v roce 2024 týkat se bude tří učeben cizích jazyků pro celkem 63 dětí a jedné pro výuku IT s kapacitou 30 žáků, čtyř kabinetů - pracovní výchovy, fyziky, cizích jazyků a zeměpisu, a tří skladů - dva přírodních věd a pracovní výchovy," popisuje jablonecký náměstek pro rozvoj digitalizaci Jakub Chuchlík.

Modernizací vzniknou ve mšenské základní škole učebny pro výuku jazyků, informačních technologií, přírodopisu a pracovní výchovy. Všechny budou vybavené moderním, ale účelným nábytkem, popřípadě audiovizuální technickou a akustickými panely. V dílně bude i potřebné moderní nářadí včetně soustruhu. Pedagogové 1. stupně a asistenti najdou pohodlné a praktické zázemí ve zmodernizované sborovně. V kabinetech přírodopisu, matematiky a cizích jazyků bude místo pro celkem devět učitelů.

„Tento projekt navazuje na předchozí projekt Modernizace ZŠ Liberecká a ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou, během jehož realizace prošly v roce 2018 modernizací učebny IT, chemie včetně kabinetu a sklad. V atriu mšenské školy vznikla jedinečná venkovní učebna přírodních věd, tzv. Geopark, a byl zde vestavěný výtah, který zajišťuje bezbariérovost. I tento projekt se realizoval s podporou dotací EU a ČR z IROP v rámci IPRÚ Liberec - Jablonec nad Nisou," uzavírá Iveta Habadová.

Děti se v nové Základní škola v Mozartově ulici začaly učit ve školním roce 1979/80. Postupem času se škola specializovala, vznikly zde třídy matematické, s rozšířenou hudební výchovou, ale i všesportovní a fotbalové. První celkovou rekonstrukcí škola prošla v roce 2006.

Tento projekt je spolufinancován z EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a je v souladu s ITI Liberec - Jablonec nad Nisou (Integrované územní investice).

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V létě se v jabloneckých školách opravovalo
Do jabloneckých škol nastoupilo asi pět stovek prvňáků
Nové moderní prostory uvítají žáky Svobodné základní školy
Škola na Šumavě má zmodernizovanou tělocvičnu

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Čtvrtá výstava v Original Gallery ukáže obrazy Věry Kosové

Už čtvrtá výstava v Original Gallery v Semilech je nazvaná Síla lidskosti a přináší díla Věry Kosové. Vernisáž se koná v sobotu 24. února od 17 hodin za hudebního doprovodu Milli Janatkové. Podrobnosti na Našem Pojizeří

Z Fondu Turów podpoří výstavbu vodovodů v H. Vítkově a Václavicích

Vybudování nového vodovodu pro Horní Vítkov za přibližně 68 milionů korun a také pro obec Václavice za 172 milionů. To jsou dva projekty, které finančně podpoří Liberecký kraj z Fondu Turów. Začít by měly ještě letos a dokončeny budou v roce 2025. „Obě města - Chrastava a Hrádek nad Nisou - vloni podala na tyto projekty žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí v rámci 44. výzvy Operačního programu Životní prostředí. Rozhodnutí ministerstva zatím neobdržela. Nicméně, nechceme otálet s výstavbou, a tak podpoříme oba projekty z Fondu Turów individuálními dotacemi," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výhra v derby byla blízko, blizoučko
Budoucnost výzkumného centra TOPTEC má reálné obrysy
Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny
Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě
Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu

Nejčtenější články

22.02.: Odpočívadla, stojany, nabíječky. Kraj opět podpoří zázemí pro cyklisty
22.02.: Skitour v Harrachově láká na exligové fotbalisty, herce i dámskou jízdu
22.02.: Na sociální služby v regionu míří od ministerstva více než miliarda

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace