Hendikepovaní klienti APOSSu získali byty v Nové Vsi

13.09.2023 23:34:04 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Nová Ves nad Nisou,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou

Hendikepovaní klienti APOSSu získali byty v Nové Vsi

Další etapa transformace sociálních služeb v Libereckém kraji je u konce. Nové bydlení získali postižení, o které pečuje krajská příspěvková organizace APOSS. V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

„Jsem velmi rád za tento úspěšně dokončený projekt, který je promyšlenou součástí transformace sociálních služeb. Novoveští klienti již díky tomu nebudou muset žít v nevyhovujícím zázemí, jehož úroveň již dávno neodpovídala současným požadavkům na komfortní život handicapovaných. Největší přínos transformace spočívá totiž právě v tom, že sociální zařízení a životy jejich klientů povznese na úroveň, která odpovídá století jedenadvacátému," řekl hejtman Martin Půta.

V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením „Cílem transformace je umožnit klientům zařízení sociálních služeb opustit velké instituce, respektive ústavy, a žít život podobný tomu, který žijí jejich zdraví vrstevníci. S podporou jsou schopni žít v běžných domácnostech, vykonávat obvyklé denní činnosti, zvládat péči o sebe samotné a chodit do zaměstnání či chráněného denního programu," upřesnil náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

Projekt APOSS Nová Ves patří k významným investicím kraje, již se povedlo poměrně rychle uskutečnit, a to i přes počáteční potíže s výběrem zhotovitele. I proto považuji za úspěch, že se stavba provedla vcelku rychle. Začala v prosinci 2021 a skončila letos v dubnu," poznamenal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Celkové náklady činily 68,4 milionu korun. „Bylo to přesně 68.445.854 korun. Přijatá dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu byla ve výši 44.162.631 korun, kraj poskytl 24.283.223 korun," vypočítal Jiří Ulvr, krajský radní pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého krajeDo procesu transformace v rámci projektu ministerstva práce a sociálních věcí jako první vstoupily dvě krajské příspěvkové organizace pečující o handicapované: Domov Sluneční dvůr a někdejší Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, dnes pod názvem Ostara.

V Domově Sluneční dvůr na Českolipsku, kde projekt transformace odstartoval v roce 2007, byl již završen. Roku 2019 organizace zprovoznila obytný dům v České Lípě se třemi byty a jednou garsonkou pro 8 osob. V srpnu 2020 byl otevřen dům se dvěma byty v Sosnové pro 12 osob. Od října 2020 je v provozu dům pro 6 osob na Ladech v České Lípě. A koncem roku 2021 byly předány nové domovy v Jestřebí.

Klientky organizace Ostara od roku 2016 bydlí namísto objektu u lesa v Mařenicích ve čtyřech nových domech, dva jsou ve Cvikově a dva v Novém Boru. Celkové náklady na všechny čtyři domy, včetně vybavení, dosáhly téměř 55 milionů korun, z toho podíl kraje byl 9,2 milionu korun.

Nedávno bylo dokončeno bydlení pro osoby se zdravotním postižením v Raspenavě, jehož cílovou skupinou jsou děti a mládež od 3 do 26 let s těžším mentálním kombinovaným postižením a výraznou potřebou péče a podpory. Náklady činily 66 milionů korun, kraj přispěl 18 miliony.

Hotový je také Dům Jana v Hodkovicích nad Mohelkou, který slouží zvláště těm, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Vyšel na 24 milionů, kraj poskytl 23,7 milionu. Příští rok na jaře by se měly začít budovat další domy APOSSU Ve Vratislavicích nad Nisou, kde vzniknou dva domovy pro 6 a 12 osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou
APOSS Liberec, Jedličkův ústav a školy čekají bezbariérové úpravy
Lidem z Nové Vsi představili projekt obydlí pro zdravotně postižené

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Fotovoltaiku na střeše mají mít krajský úřad i jablonecké gymnázium

Snižování energetické náročnosti budov a alternativní zdroje energie propojují environmentální přístup s ekonomickým. Proto Liberecký kraj plánuje vybudovat na střechách některých budov fotovoltaiky (FVE). Na srpnovém jednání krajští radní schválili vyhlášení výběrového řízení na výstavbu FVE na střeše budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje a také na objektu Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou.

Výkopy na Šumavě

Kvůli pokládce optické sítě začnou dělníci od 4. září připravovat výkopy na sídlišti Šumava. Kopat se bude v chodnících ulic Jitřní, Vysoká, Pasecká, Spojovací, Křišťálová, Švédská, Na Šumavě, Březová, v Jabloneckých Pasekách. Částečně budou uzavřené komunikace tam, kde nebude možné sítě položit protlakem. Úplné uzavírky budou pouze krátkodobé, práce potrvají do 15. října.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
V Tanvaldě se v září sportovalo
Výstavu o Novém Zélandu můžete navštívit na smržovském Zámečku
Světové filmové melodie omámily jablonecké divadlo
Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Nejčtenější články

25.09.: VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
25.09.: Po devíti kolech Jablonec stále bez vítězství
24.09.: Město Jablonec bude pokračovat ve stavbě zázemí přehrady

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace