Hendikepovaní klienti APOSSu získali byty v Nové Vsi

13.09.2023 23:34:04 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Nová Ves nad Nisou,Liberecký kraj,Vratislavice nad Nisou

Hendikepovaní klienti APOSSu získali byty v Nové Vsi

Další etapa transformace sociálních služeb v Libereckém kraji je u konce. Nové bydlení získali postižení, o které pečuje krajská příspěvková organizace APOSS. V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

„Jsem velmi rád za tento úspěšně dokončený projekt, který je promyšlenou součástí transformace sociálních služeb. Novoveští klienti již díky tomu nebudou muset žít v nevyhovujícím zázemí, jehož úroveň již dávno neodpovídala současným požadavkům na komfortní život handicapovaných. Největší přínos transformace spočívá totiž právě v tom, že sociální zařízení a životy jejich klientů povznese na úroveň, která odpovídá století jedenadvacátému," řekl hejtman Martin Půta.

V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením „Cílem transformace je umožnit klientům zařízení sociálních služeb opustit velké instituce, respektive ústavy, a žít život podobný tomu, který žijí jejich zdraví vrstevníci. S podporou jsou schopni žít v běžných domácnostech, vykonávat obvyklé denní činnosti, zvládat péči o sebe samotné a chodit do zaměstnání či chráněného denního programu," upřesnil náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.

Projekt APOSS Nová Ves patří k významným investicím kraje, již se povedlo poměrně rychle uskutečnit, a to i přes počáteční potíže s výběrem zhotovitele. I proto považuji za úspěch, že se stavba provedla vcelku rychle. Začala v prosinci 2021 a skončila letos v dubnu," poznamenal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Celkové náklady činily 68,4 milionu korun. „Bylo to přesně 68.445.854 korun. Přijatá dotace z Evropské unie a ze státního rozpočtu byla ve výši 44.162.631 korun, kraj poskytl 24.283.223 korun," vypočítal Jiří Ulvr, krajský radní pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V Nové Vsi vznikl domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého krajeDo procesu transformace v rámci projektu ministerstva práce a sociálních věcí jako první vstoupily dvě krajské příspěvkové organizace pečující o handicapované: Domov Sluneční dvůr a někdejší Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, dnes pod názvem Ostara.

V Domově Sluneční dvůr na Českolipsku, kde projekt transformace odstartoval v roce 2007, byl již završen. Roku 2019 organizace zprovoznila obytný dům v České Lípě se třemi byty a jednou garsonkou pro 8 osob. V srpnu 2020 byl otevřen dům se dvěma byty v Sosnové pro 12 osob. Od října 2020 je v provozu dům pro 6 osob na Ladech v České Lípě. A koncem roku 2021 byly předány nové domovy v Jestřebí.

Klientky organizace Ostara od roku 2016 bydlí namísto objektu u lesa v Mařenicích ve čtyřech nových domech, dva jsou ve Cvikově a dva v Novém Boru. Celkové náklady na všechny čtyři domy, včetně vybavení, dosáhly téměř 55 milionů korun, z toho podíl kraje byl 9,2 milionu korun.

Nedávno bylo dokončeno bydlení pro osoby se zdravotním postižením v Raspenavě, jehož cílovou skupinou jsou děti a mládež od 3 do 26 let s těžším mentálním kombinovaným postižením a výraznou potřebou péče a podpory. Náklady činily 66 milionů korun, kraj přispěl 18 miliony.

Hotový je také Dům Jana v Hodkovicích nad Mohelkou, který slouží zvláště těm, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Vyšel na 24 milionů, kraj poskytl 23,7 milionu. Příští rok na jaře by se měly začít budovat další domy APOSSU Ve Vratislavicích nad Nisou, kde vzniknou dva domovy pro 6 a 12 osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou
APOSS Liberec, Jedličkův ústav a školy čekají bezbariérové úpravy
Lidem z Nové Vsi představili projekt obydlí pro zdravotně postižené

Diskutujte s námi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 9 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Malé Podještědské derby pro Slovan
Obrazem: Liberečtí stolní tenisté postoupili do semifinále extraligy
Tak co vlastně ten tým umí?
Kraj vybral firmu, která provede rekonstrukci Lidových sadů
Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo

Nejčtenější články

19.04.: Jirka Zemler oslavil 85!!!
19.04.: A bude zase skupina o záchranu
21.04.: Tak co vlastně ten tým umí?

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace