Lidem z Nové Vsi představili projekt obydlí pro zdravotně postižené

22.06.2019 10:56:03 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Lidem z Nové Vsi představili projekt obydlí pro zdravotně postižené

Několik obyvatel Nové Vsi u Chrastavy přivedla do budovy Krajského úřadu Libereckého kraje ve čtvrtek 20. června beseda o plánu postavit zde nový objekt pro zdravotně postižené. Ten by měl v dané lokalitě vyrůst pro devět klientů APOSSu, krajské příspěvkové organizace.

Na dotazy majitelů sousedních pozemků odpovídal náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda spolu s úřednicemi sociálního odboru a starostkou Nové Vsi Renatou Hajnovou. Vizualizaci objektu lidem představil architekt Filip Horatschke, jeden z autorů studie.

Projekt splňuje požadavky tzv. transformace, tedy přestěhování handicapovaných z dosud jimi obývaných prostor ústavního typu do bytů, v nichž by měli větší soukromí a s pomocí pečovatelek žili podobně jako zdraví lidé. Současně by se zde učili větší samostatnosti. První úspěšný projekt transformace (domova Mařenice) dokončil Liberecký kraj už před několika lety.

Podle projektu transformace APOSS Liberec, pojmenovaným Stavba nového bydlení pro osoby se zdravotním postižením, Aposs p. o., Nová Ves u Chrastavy, vznikne bytový dům se třemi byty. V něm bude bydlet 9 osob, převážně žen. Bude se jednat o těžší případy postižení, s takzvanou vysokou mírou podpory.

„Novostavba je koncipována jako moderní komunitní služba domova pro osoby se zdravotním postižením. Lidé, kteří tu najdou nový domov, trpí většinou mentálním a kombinovaným zdravotním postižením," uvedl náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „V každém bytě budou žít tři handicapovaní, v ložnici budou maximálně po dvou. Jsou to handicapovaní, o které se jejich rodiny nezvládají postarat. V novém domově naleznou důstojnější bydlení, a současně budou vedení k tomu, aby alespoň část povinností zvládali sami. S tím máme už dobré zkušenosti z transformace domova v Mařenicích. V nových bytech v Novém Boru nebo ve Cvikově jsou klientky dnes schopné si třeba sami vyprat nebo zčásti připravit snídani," dodal.

Majitelé sousedních pozemků se na debatě s občany ptali například na to, jestli se v lokalitě nezvýší hlučnost, anebo jak budou řešeny přípojky elektrické energie a další sítě. Občané také upozornili na vyšší podmáčení půdy. Jak vysvětlil architekt Filip Horatschke, voda bude odvedena drenážemi. Pozemek bude oplocený a samotný nízkopodlažní objekt bude obklopen rozsáhlou zelení. Zdravotně postižení se budou pohybovat v doprovodu pečovatelek a dalších sociálních pracovníků, neměli by nijak ohrožovat sousedy.

Nový objekt bude vytápěn tepelnými čerpadly. Přítomné zajímalo také, na jak dlouho bude v průběhu výstavby uzavřená silnice, která sem vede. Ptali se rovněž na to, jestli se objekt nebude časem rozrůstat dalšími stavbami. To ale není možné, protože podmínky projektu, hrazeného z velké části z evropských fondů, musí být dodrženy. Na dotazy občanů odpovídala také ředitelka organizace APOSS Liberec, Ivana Vodrážková.

Původní travnatý pozemek je v majetku obce, která jej nyní prodává Libereckému kraji. Pokud všechno dobře půjde, včetně stavebního povolení a dalších administrativních kroků, začne výstavba na jaře roku 2020. Dokončena by měla být v červnu roku 2023. Cena samotných stavebních prací je odhadována na přibližně 45 milionů korun s tím, že většinu nákladů by měla uhradit dotace z IPRÚ, tedy z evropských finančních prostředků. Liberecký kraj se bude podílet spoluúčastí 10 % z celkové částky.

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností

Hořela elektroprodejna v Semilech

K požáru prodejny elektra vyjeli v pátek 17. května po 20. hodině profesionální i dobrovolní hasiči do Špidlenovy ulice v Semilech na rohu Riegrova náměstí. Požár byl zpozorován skrze výlohu a k jeho uhašení hasiči postupně nasadili tři vodní proudy. Podrobnosti na Našem Pojizeří


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jabloneckým tónům je deset let
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze
Další úsek cyklostezky svaté Zdislavy je dokončen v Bílém Kostele
Botanická zahrada slaví, ukazuje nové ryby a nabízí kaktusy

Nejčtenější články

21.05.: Řidiče ve Smržovce oslnilo slunce a zastavil se až v plotě
22.05.: Hořela chalupa v Albrechticích
21.05.: Na jeden den se otevře Kantorova vila

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace