Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou

24.08.2022 20:57:11 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou

Transformace sociálních služeb. Zdánlivě suchopárné slovní spojení, které však v sobě ukrývá mnoho zajímavého a pozoruhodného. Jde totiž o proces, díky němuž od roku 2007 procházejí zařízení sociálních služeb v kraji, pečující o hendikepované, modernizací a humanizací. Nejinak tomu je i v Hodkovicích nad Mohelkou, kde v tamním Domově a Centru aktivity, příspěvkové organizaci, vyrostl moderní objekt pro osoby se zdravotním postižením.

Zvláště pro klienty, jež trpí roztroušenou sklerózou. Dům Jana stál 23.973.910 korun včetně DPH. Z toho platil Liberecký kraj 23.702.944,83 korun a 270.965,17 korun přispěl Domov a Centrum aktivity.

Dům se sociální službou Jana letos obdržel od hejtmana Martina Půty cenu v Soutěži Karla Hubáčka. „Kvalitní architektura je významnou součástí života. Považuji za důležité, aby senioři mohli prožít důstojné stáří v prostorách, které jsou nejen funkční, ale také krásné a kvalitní po všech stránkách. Projekt, jehož součástí Dům Jana je, naplňuje koncept transformace sociálních služeb, který kraj dlouhodobě a systematicky podporuje. Může se stát vzorovým příkladem pro další," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Nový Domov a Centrum aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Jsem moc rád, že transformace sociálních služeb úspěšně pokračuje. Při návštěvě některých zařízení lze někdy nabýt dojmu, že se člověk právě přenesl v čase do sedmdesátých nebo osmdesátých let minulého století, zejména co se týká vzhledu budov a zařízení. Nyní tomu už tak není. Dům Jana v Hodkovicích nad Mohelkou je toho příkladem. Objekt povznese klienty i pečující na úroveň, která odpovídá standardům jedenadvacátého století," dodal Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V Domě Jana budou pobývat osoby se zdravotním postižením, zejména ty s chronickým onemocněním, jako je například roztroušená skleróza. Dům Jana je plně bezbariérový a zařízený tak, aby v něm mohli žít i lidé s těžkými pohybovými problémy. Lůžka jsou elektrická, polohovací. Dále jsou tam sprchovací židle či bariatrické koupací lůžko, zvedáky a vestavěné skříně. Pokoje jsou zařizovány dle potřeb a přání klientů, a mohou tak mít vlastní zařízení.

„Všechny pokoje mají televizní a internetové připojení a zařízení pro přivolávání personálu. V domě je prostor pro dobíjení elektrických vozíků. Pokoje mají vlastní koupelny a je zde též koupelna pro personál. Objekt je vytápěn tepelným čerpadlem, které zároveň ohřívá teplou užitkovou vodu. Kapacita domu je 8 uživatelů - čtyři pokoje jsou jednolůžkové a dva pokoje dvoulůžkové. Ze všech pokojů je přístup na terasu, a to i pro osoby ležící na lůžku. Samotná stavba vyšla na více než 22 milionů korun včetně DPH. Technický dozor stavby včetně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vyšel na 432 tisíc, projekt stál 842 tisíc korun. Hlavním investorem byl Liberecký kraj, ale i Domov samotný přispěl bezmála čtvrtmilionem," přiblížil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Nový Domov a Centrum aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Stavba objektu započala v srpnu roku 2020. „Dům nám byl předán k hospodaření 4. března letošního roku a poté ještě více než dva měsíce sloužil jako ubytování pro matky s dětmi z Ukrajiny. Nyní ho budou od září využívají klienti," vysvětlila ředitelka hodkovického Domova a Centra aktivity Jana Lachmanová. „Velmi vyzdvihuji naší spolupráci s Filipem Horatschkem, která dala vzniknout těmto výjimečným projektům. Dům Jana je vzorovým domem pro stavby, které mají následovat. Tímto však projekt nekončí. Chystá se dostavba celého areálu do parkové podoby, bez plotů, volně přístupného k procházkám, odpočinku a setkávání našich lidí i občanů Hodkovic, příchozích z okolí, turistů a všech, kteří budou mít chuť chvíli u nás pobýt a například sledovat vodní hladinu nového jezírka, které bude v krajině zadržovat vodu z našich objektů. Snahou je vytvořit klidný, otevřený a přívětivý prostor plný stromů a květin."

„Jsem moc rád, že v Hodkovicích nad Mohelkou vznikl moderní objekt, který splňuje standardy 21. století. Líbí se mi i jeho vzhled. Není proto náhoda, že obdržel v letošním ročníku Soutěže Karla Hubáčka, která oceňuje významné stavby v regionu, Cenu hejtmana. Velice bych si přál, aby i do dalších ročníků byly nominovány tak unikátní a funkční stavby, jakou Dům Jana bezesporu je," doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Liberecký kraj již v rámci transformace sociálních služeb dokončil v roce 2016 například domov v Mařenicích za 55 milionů korun, kde v současné době působí zařízení OSTARA. Jednalo se o vůbec první přeměněné zařízení v Libereckém kraji. Za zhruba 120 milionů korun pak kraj dokončil přeměnu objektů v lokalitách Jestřebí, Sosnová a Lada v České Lípě, a to v rámci transformace zařízení Domov Sluneční dvůr, p. o.

Nový Domov a Centrum aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje V současné době pokračují projekty v organizacích APOSS Liberec, Domov Raspenava či Jedličkův ústav. Podpoří je i peníze z evropských zdrojů. Celkem přesahuje částka na výstavbu 134 milionů korun.

Kraj chystá do budoucna i další projekty, a to zejména přeměnu organizace APPOS ve Vratislavicích nad Nisou (ve dvou lokalitách) dohromady za zhruba 86 milionů. Připravuje také projekt transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o. za bezmála 140 milionů korun. V již zmíněném Domově a Centru aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou dojde dále k vybudování parku a výstavbě komplexu budov pro osoby se zdravotním, mentálním a kombinovaným postižením. Podle prvotních odhadů se jedná o projekt s odhadovanými náklady zhruba 131 milionů korun.

Nejnovějším projektem krajského odboru sociálních věcí je rekonstrukce objektu v majetku Libereckého kraje za účelem rozšíření sociálních služeb pro zdravotně a mentálně znevýhodněné uživatele poskytované příspěvkovou organizací resortu sociálních věcí Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

V Josefově Dole zvou na adventní setkání

Obec Josefův Důl, Huť Marie 1904, Infocentrum Josefův Důl zvou na adventní setkání - v neděli 3. prosince se uskuteční v areálu Huti Marie. V nabidce bude kromě občerstvení i adventní, vánoční zboží, drobné dárečky, kalendáře. Během akce vystoupí děti z místní ZŠ a MŠ.  Začátek advetního setkání je ve 14 hodin.

Utkání Jablonce s Teplicemi je kvůli sněhu odloženo

Nezpůsobilá hrací plocha při vydatném sněžení zapříčinila, že se utkání 17. kola Fortuna:Ligy na Střelnici mezi Jabloncem a Teplicemi neodehraje. O náhradním termínu se rozhodne později. Sněhová nadílka zasypala Střelnici také v týdnu před utkáním s Pardubicemi. „Vyhřívání hřiště je v provozu delší dobu, již před utkáním s Pardubicemi, ale největší komplikací před zápasem s Teplicemi je pokračující sněžení. Sníh tedy pomalu odtává, ale připadá další a další. Najet na hřiště s technikou nelze, protože horní vrstva je podmáčená," vysvětlil důvody odložení utkání mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V souboji druhého se třetím uspěli maloskalští volejbalisté
Pomerančový mítink mladých atletických nadějí se vydařil
Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován
Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely
Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural

Nejčtenější články

04.12.: Opilý řidič ujížděl od nehody a přitom třikrát boural
03.12.: Smržovské kulturní a zábavné akce v prosinci
04.12.: Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace