Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou

24.08.2022 20:57:11 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Dům v Hodkovicích nabízí prostory pro osoby s roztroušenou sklerózou

Transformace sociálních služeb. Zdánlivě suchopárné slovní spojení, které však v sobě ukrývá mnoho zajímavého a pozoruhodného. Jde totiž o proces, díky němuž od roku 2007 procházejí zařízení sociálních služeb v kraji, pečující o hendikepované, modernizací a humanizací. Nejinak tomu je i v Hodkovicích nad Mohelkou, kde v tamním Domově a Centru aktivity, příspěvkové organizaci, vyrostl moderní objekt pro osoby se zdravotním postižením.

Zvláště pro klienty, jež trpí roztroušenou sklerózou. Dům Jana stál 23.973.910 korun včetně DPH. Z toho platil Liberecký kraj 23.702.944,83 korun a 270.965,17 korun přispěl Domov a Centrum aktivity.

Dům se sociální službou Jana letos obdržel od hejtmana Martina Půty cenu v Soutěži Karla Hubáčka. „Kvalitní architektura je významnou součástí života. Považuji za důležité, aby senioři mohli prožít důstojné stáří v prostorách, které jsou nejen funkční, ale také krásné a kvalitní po všech stránkách. Projekt, jehož součástí Dům Jana je, naplňuje koncept transformace sociálních služeb, který kraj dlouhodobě a systematicky podporuje. Může se stát vzorovým příkladem pro další," vysvětlil hejtman Martin Půta.

Nový Domov a Centrum aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Jsem moc rád, že transformace sociálních služeb úspěšně pokračuje. Při návštěvě některých zařízení lze někdy nabýt dojmu, že se člověk právě přenesl v čase do sedmdesátých nebo osmdesátých let minulého století, zejména co se týká vzhledu budov a zařízení. Nyní tomu už tak není. Dům Jana v Hodkovicích nad Mohelkou je toho příkladem. Objekt povznese klienty i pečující na úroveň, která odpovídá standardům jedenadvacátého století," dodal Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V Domě Jana budou pobývat osoby se zdravotním postižením, zejména ty s chronickým onemocněním, jako je například roztroušená skleróza. Dům Jana je plně bezbariérový a zařízený tak, aby v něm mohli žít i lidé s těžkými pohybovými problémy. Lůžka jsou elektrická, polohovací. Dále jsou tam sprchovací židle či bariatrické koupací lůžko, zvedáky a vestavěné skříně. Pokoje jsou zařizovány dle potřeb a přání klientů, a mohou tak mít vlastní zařízení.

„Všechny pokoje mají televizní a internetové připojení a zařízení pro přivolávání personálu. V domě je prostor pro dobíjení elektrických vozíků. Pokoje mají vlastní koupelny a je zde též koupelna pro personál. Objekt je vytápěn tepelným čerpadlem, které zároveň ohřívá teplou užitkovou vodu. Kapacita domu je 8 uživatelů - čtyři pokoje jsou jednolůžkové a dva pokoje dvoulůžkové. Ze všech pokojů je přístup na terasu, a to i pro osoby ležící na lůžku. Samotná stavba vyšla na více než 22 milionů korun včetně DPH. Technický dozor stavby včetně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vyšel na 432 tisíc, projekt stál 842 tisíc korun. Hlavním investorem byl Liberecký kraj, ale i Domov samotný přispěl bezmála čtvrtmilionem," přiblížil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Nový Domov a Centrum aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Stavba objektu započala v srpnu roku 2020. „Dům nám byl předán k hospodaření 4. března letošního roku a poté ještě více než dva měsíce sloužil jako ubytování pro matky s dětmi z Ukrajiny. Nyní ho budou od září využívají klienti," vysvětlila ředitelka hodkovického Domova a Centra aktivity Jana Lachmanová. „Velmi vyzdvihuji naší spolupráci s Filipem Horatschkem, která dala vzniknout těmto výjimečným projektům. Dům Jana je vzorovým domem pro stavby, které mají následovat. Tímto však projekt nekončí. Chystá se dostavba celého areálu do parkové podoby, bez plotů, volně přístupného k procházkám, odpočinku a setkávání našich lidí i občanů Hodkovic, příchozích z okolí, turistů a všech, kteří budou mít chuť chvíli u nás pobýt a například sledovat vodní hladinu nového jezírka, které bude v krajině zadržovat vodu z našich objektů. Snahou je vytvořit klidný, otevřený a přívětivý prostor plný stromů a květin."

„Jsem moc rád, že v Hodkovicích nad Mohelkou vznikl moderní objekt, který splňuje standardy 21. století. Líbí se mi i jeho vzhled. Není proto náhoda, že obdržel v letošním ročníku Soutěže Karla Hubáčka, která oceňuje významné stavby v regionu, Cenu hejtmana. Velice bych si přál, aby i do dalších ročníků byly nominovány tak unikátní a funkční stavby, jakou Dům Jana bezesporu je," doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Liberecký kraj již v rámci transformace sociálních služeb dokončil v roce 2016 například domov v Mařenicích za 55 milionů korun, kde v současné době působí zařízení OSTARA. Jednalo se o vůbec první přeměněné zařízení v Libereckém kraji. Za zhruba 120 milionů korun pak kraj dokončil přeměnu objektů v lokalitách Jestřebí, Sosnová a Lada v České Lípě, a to v rámci transformace zařízení Domov Sluneční dvůr, p. o.

Nový Domov a Centrum aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje V současné době pokračují projekty v organizacích APOSS Liberec, Domov Raspenava či Jedličkův ústav. Podpoří je i peníze z evropských zdrojů. Celkem přesahuje částka na výstavbu 134 milionů korun.

Kraj chystá do budoucna i další projekty, a to zejména přeměnu organizace APPOS ve Vratislavicích nad Nisou (ve dvou lokalitách) dohromady za zhruba 86 milionů. Připravuje také projekt transformace zařízení Služby sociální péče TEREZA, p. o. za bezmála 140 milionů korun. V již zmíněném Domově a Centru aktivity v Hodkovicích nad Mohelkou dojde dále k vybudování parku a výstavbě komplexu budov pro osoby se zdravotním, mentálním a kombinovaným postižením. Podle prvotních odhadů se jedná o projekt s odhadovanými náklady zhruba 131 milionů korun.

Nejnovějším projektem krajského odboru sociálních věcí je rekonstrukce objektu v majetku Libereckého kraje za účelem rozšíření sociálních služeb pro zdravotně a mentálně znevýhodněné uživatele poskytované příspěvkovou organizací resortu sociálních věcí Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Diskutujte s námi

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Jablonečtí radní schválili smlouvu o cyklobusech

Statutární město Jablonec nad Nisou a Liberecký kraj uzavřou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti týkající se provozu cyklobusů. Smlouva platí od 27. dubna do 29. září 2024. Jde o tradiční smlouvu, jejímž předmětem je stanovení pravidel spolupráce při zajišťování dopravní obslužnosti Libereckého kraje prostřednictvím provozu cyklobusů. „Jablonec nad Nisou zaplatí za tuto službu v daném časovém období necelých 160 tisíc Kč," řekl Pavel Kozák, vedoucí odboru technického jabloneckého magistrátu. Na základě této smlouvy Liberecký kraje zajistí dle schválených jízdních řádů provoz spojů linky č. 530 395 Liberec - Bedřichov - Jablonec n. N. - Turnov a linky č. 530 795 Jablonec n. N. - Bedřichov - Tanvald - Kořenov, Jizerka.

Na krkonošských cestách bude provázet 15 nových podmaleb na skle

Podmalby na skle - prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jablonec hospodařil v roce 2023 s přebytkem
V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024
Liberecký kraj opět podpoří činnost Českého červeného kříže
Zápas o jabloneckou čest skončil nejtěsnější výhrou
Přehled výstav a aktivit Muzea skla a bižuterie v květnu

Nejčtenější články

25.05.: Po střetu s autem v Jablonci cyklista zemřel
25.05.: Nabitý víkend atletů LIAZU Jablonec
25.05.: Běžci LIAZU na Kladně v osobních rekordech

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace