Fotbalová Fortuna liga je v poločase!

05.11.2019 16:59:06 | Autor: Jaroslav Hrabák,lj | Rubrika: Sport | Obce: Jablonec nad Nisou

Fotbalová Fortuna liga je v poločase!

První polovina základní části Fortuna:ligy je za námi. Pohled do tabulky je radostný. Po letní transferové smršti je pro mnohé velice překvapivě rekonstruovaný Radův tým na bronzové příčce tabulky. Ruku na srdce, je to vynikající umístění.

Zatímco ještě jarní jablonečtí hráči Masopust, Hovorka, Hanousek, Trávník či Lischka ve svých klubech Slávii a Spartě doslova excelují, jejich jablonečtí „pohrobci" na ně dali rychle zapomenout. Vlasta Hrubý ustál souboj se svým kolegou Hanušem a do brány svého konkurenta Hanuše prakticky nepustil. Překopaná obrana dává mladým Holíkem téměř zapomenout na famózního Holeše, Břečka se ujal role lídra jablonecké defenzívy, a pokud by ustálil svůj výkon na úroveň jako s Teplicemi, dlouho by tu asi nepobyl.

O druhého stopera se perou dva hostující hráči z pražských S, zkušený Jugas a nezkušený Plechatý. A právě sparťanský mladík využil mnohých zdravotních trablů slávisty Jugase a ač se to rozhodně nečekalo, vedle Břečky si vybudoval pevnou pozici právě on. Tuto čtveřici skvěle doplňuje fotbalově nesmlouvavý a zkušený Krob, který „poslal" Sýkoru dopředu. Defenzivu však také řídí velezkušený a nestárnoucí kapitán Tomáš Hübschman.

O sestavě „zadku" prakticky nebylo sporu, ale hodně se diskutoval mezi fandy střed pole a útok, dá-li se jedináček Doležal tak nazvat. A s tím souvisí styl hry, kterým se chce tým prezentovat podle dirigentské taktovky svého trenéra.

Rada je paličák, nerad mění sestavu, pokud není donucen kartami či zraněními či dohodami mezi kluby v případě hostujících hráčů. A tak není divu, že ho zvláště zkraje podzimu vytočili i diváci, což těžko kousal zvláště v případech, kdy ti lidé bez trenérské licence měli evidentně pravdu. Co se trenérovi vytýká? Neatraktivní hra dopředu, příliš opatrnosti, lpění na dogmatech a takový malý boj proti všem.

Nejvíce diskusí je kolem záložníka Považance. Ten dostává od trenéra důvěru prakticky bezmeznou, i když jeho nasazení oproti tomu, co v něm je, je podprůměrné. Pokud tu byl „Tráva", tak se to schovalo, ale když teď by to měl „Povi" vzít na sebe, po pracovní stránce fotbalisty se mu evidentně nechce. A tím druhým jménem je Chramosta. Mnozí s nostalgií vzpomínají na dobu Radova nástupu, když tandem Doležal-Chramosta hrál ve srovnání s dnešní ofenzívou skvěle. Čert ví, proč od toho Rada ustoupil. Chramostu v Jablonci dokonale dusí, a i když Chramosta svoje paběrkování proměňuje v góly a sám trenér říká, jak ho dostává „do klinče", tak to na statu quo neznamená vůbec nic. Snad zatím. A nejen Považancovi by více slušela větší konkurence ze strany lavičky.

Jovovič se sice naučil bránit, zato vpředu je to horší. Je svůj, je to horkokrevný Balkánec, s nimi to nikdy nebude jednoduché, ale lavička by mu slušela někdy docela jako praseti drbání, když si nechce dát říct, aby nezapomněl kolem vápna, že fotbal je hra kolektivní. Ale za to, jak ho Rada naučil bránit, by zasloužil fotbalovou Nobelovku. Martina Doležala je mi v mnohých případech líto, víc než fotbal je obrušován hromotluckými stopery, málokdo mu umí do šance přihrát a ono při tom systému to ani nejde.

Znovu vzpomínám na Chramostu, jehož styl hry by „Dolimu" prospěl určitě víc, než rázně vylepšená hráčská smlouva. Hosté ze Slávie, Sýkora i Matoušek jsou přínosem, s Matouškem získal Doležal alespoň nějakou ofenzivní podporu byť „Maty" není do kombinace tolik, co Chramosta a na brejky Jablonec doma moc nehraje, na Střelnici se brání většinou soupeř. Na závěr si nechám Kratochvíla. V Karviné byl nejlepším hráčem jablonecké ofenzívy, dvakrát měl kousek ke gólu, přihrál Doležalovi na ten vítězný. Co by mu nejvíce prospělo? Aby s ním přestal Rada šachovat a svěřil mu jeho přirozený post - a dal mu důvěru. Miloš to určitě vrátí!

Rekonstrukce mužstva se Radovi povedla nad očekávání, přes všechny připomínky co jsou. U Peltů není zvykem, aby měl trenér velké slovo při doplňování kádru, to spíš agenti na čele s Paskou nalézají v Jablonci až příliš úrodnou půdu.

A taky pozoruji ústup od práce s mladými. Výtečně se ukazoval v přípravě Pleštil, ale prý je pořád marod. Mladí teď hrají u Jardy Vodičky za béčko. A výtečně! Bez hráčských injekcí z áčka vedou svoji skupinu ČFL! Po posledním utkání s béčkem Pardubic byl sice Vodička celý bez sebe, jak „tupý a machrovský" fotbal jeho svěřenci hráli, ale vyhráli a soutěž vedou. A to po celý podzim po sparťanské euforii nehraje zraněný stoper Jirka Váňa! Až neuvěřitelné.

Závěr? Jablonecký fotbal ze Střelnice v kategorii dospělých je na tom naprosto skvěle. V tabulkách, což je ale to nejdůležitější. Pokud tedy bude fotbalový Jablonec pokračovat i nadále tak, jak odkopal první polovinu podzimu, bude to opět malý Peltův jablonecký zázrak. Teď v sobotu přijede na Střelnici Sparta. Dle dohody nesmí nastoupit Plechatý, že by znovuzrozený Jugas? A že by konečně po posledních porážkách od Sparty i Rada pochopil, že než jenom jistota vzadu je lepší risk vepředu. I ta tonoucí Karviná to proti Jablonci rozbalila s dvěma hroty, totéž poslední Opava proti Plzni. A když Rada ty kvalitní útočníky v kádru má, proč je nevyhnat do zápasu spolu? Dnes se v Čechách všichni moc diví, že nemáme kreativní útočníky. Jak mají vyrůst v systému, kdy český fotbal už řadu let hraje „na jednoho" většinou hromotluka, a to už od mládeže. Tady asi Messi těžko kdy vyroste, pokud se myšlení českých trenérů neotočí směrem k ofenzivě. Příklad? Holandsko! Stejný počet obyvatel, tak proč forwardi rostou tam jako houby po dešti a proč ne u nás?

Tak v sobotu ahoj na Střelnici s přáním, abychom ty rudochy už konečně zase jednou smázli! Hraje se od 17 hodin!

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Tříbodová hlava Martina Doležala
Chramosta trefil čtvrtfinále Mol Cupu
Pohledné fotbalové představení Jablonce proti Teplicím
Radova spokojenost s derby? Má jiné vidění fotbalu
Derby dělilo body, ale první půle nenadchla

Diskutujte s námi

Firmy v regionu Jablonec nad Nisou

Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Dopravní opatření pro linky č. 109 a 131

Pokládka finální asfaltové vrstvy v ulici U Přehrady od pondělí 10. do neděle 16. června je důvodem nového dopravního opatření pro linky č. 109 a 131 (školní linka). Dokončovací práce rekonstrukce ulice U Přehrady, které provádí Krajská správa silnic LK, si vyžádají ještě další změny a omezení dopravy. Po stejnou dobu, tedy od 10. do 16. 6., bude také dočasně zrušená zastávka U Přehrady. Náhradní zastávka pro linky č. 109 a 131 bude v ulici Svatopluka Čecha u plaveckého bazénu. Linky budou jezdit po následující objízdné trase: U Přehrady - Svatopluka Čecha - Mánesova - Palackého, kde se napojují na standardní trasu.

Turnovská Špéra slavila 140. výročí založení

O uplynulém víkendu se na turnovské Špéře konaly oslavy 140. výročí založení školy. Akce se zúčastnila řada významných hostů, jako například náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Jiří Čeřovský, dále inspektorka ČŠI Mgr. Jitka Šafaříková, představitelé významných sponzorů školy, ředitelé škol, zástupci sociálních partnerů a řada dalších. Přijelo také mnoho bývalých studentů z celé republiky, sešli se bývalí pedagogové a zaměstnanci školy, ale škola byla otevřená i pro širokou veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří, které byly součástí oslav. Více podrobností a fotografie


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Obrazem: 19. ročník Spanilé jízdy Cyklostezkou Járy Cimrmana
Předkládejte žádosti do Programu regenerace MPR a MPZ
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Ulice Gen. Mrázka bude mít nový povrch, chodníky i osvětlení

Nejčtenější články

11.06.: Adam Pelta: Pohár je pro nás vrchol sezony!
13.06.: Fotbalisté Pěnčína získali krajský pohár
12.06.: Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace