Dílčí výsledky analýzy fungování společnosti Silnice LK jsou znepokojivé

08.09.2020 16:17:02 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Dílčí výsledky analýzy fungování společnosti Silnice LK jsou znepokojivé

Od druhé poloviny srpna ve společnosti Silnice LK probíhá zpracování Analýzy efektivity hospodaření a auditu smluvních vztahů. Po marné snaze o zavedení nápravných opatření v uplynulém období a následném odvolání dvou dnes již bývalých členů představenstva chce kraj získat objektivní zprávu o tom, jak Silnice LK a.s. fakticky funguje, proč v posledních letech roste její nákladovost a jaké smluvní vztahy společnost uzavřela.

Na základě dosud zjištěných informací z dílčích zpráv analýzy a auditu zvážilo vedení Libereckého kraje další postup a radní na svém dnešním jednání odsouhlasili pokračování analýzy a auditu ve společnosti Silnice LK firmou NEXIA AP a.s. včetně přijetí nápravných opatření. Kompletní výsledky budou známy do konce letošního října.

„Analýza a audit se věnují zejména několika okruhům, a to nákupu a skladování pohonných hmot, správě majetku a prodejům nemovitostí, personálním nákladům, nákladům na služby a materiál, procesům nákupu i nákupům technického vybavení," uvedl náměstek pro dopravu, investice a veřejné zakázky Jan Sviták. „První zprávu společnosti NEXIA AP, která audit provádí, jsem obdržel v pondělí odpoledne. Vzhledem k jejímu obsahu jsem ji ihned zařadil na jednání rady, protože je nutné okamžitě zajistit další potřebné kroky," doplnil náměstek Jan Sviták.

Na začátku měsíce srpna odvolala z důvodu dlouhodobé nespokojenosti Rada Libereckého kraje plným počtem hlasů z představenstva společnosti Silnice LK a.s. Ing. Petra Šéna a Ing. Josefa Rechcígla. Současně radní zvolili nové členy představenstva, a to Ing. Petra Správku a Ing. Petra Šimoníka, kteří ve firmě do konce roku 2020 budou působit jako krizoví manažeři. Liberecký kraj současně avizoval, že ve společnosti nechá provést hloubkový audit. Už v závěru roku 2017 proběhl ve společnosti Silnice LK forenzní audit, který se měl věnovat hospodaření společnosti a všem smlouvám nad 100 tisíc korun, ovšem v závěrech auditu nebyla výhodnost nákupu pohonných hmot a smluvní vztahy se společností MOVI oil zmíněny. „Nutně se nabízí otázka, proč se již tento audit nevěnoval i výhodnosti nákupu pohonných hmot ve společnosti Silnice LK a v čí to bylo prospěch. Jsem rád za jednoznačný postup pana náměstka Svitáka v celé věci a za zadání nového auditu," uvedl hejtman Martin Půta.

„Po svém nástupu na Liberecký kraj jsem zlepšení fungování společnosti Silnice LK považoval za jeden ze svých hlavních úkolů, ale netušil jsem, že situace v této společnosti bude až tak vážná. Věděl jsem o tom, že zástupci obcí nejsou stejně jako já s prací a s komunikací vedení společnosti směrem k nim spokojeni. Ihned po nástupu do funkce jsem proto zadal vedení firmy první úkoly, které ovšem nevedly k očekávanému cíli. Postupem času jsem začínal mít pochybnosti o fungování společnosti, které mi potvrdila až zadaná hospodářská analýza. Z prvotních závěrů auditu je zřejmé, že představenstvo neúplně informovalo dozorčí radu i členy Rady Libereckého kraje a podnikalo věci, které jsou pro samotnou společnost Silnice LK a tedy i pro kraj prokazatelně nevýhodné. Předložené závěry společnosti NEXIA AP dokládají hrubé nedostatky při zadávání veřejné zakázky na dodávky pohonných hmot, narušování podmínek zadávacího řízení, nedodržování smlouvy dodavatelem pohonných hmot, jejich významně cenově nevýhodné nákupy, přijímání plnění bez řádně vysoutěžené smlouvy. Chybí i dokumenty a podklady k některým důležitým transakcím a majetku na pozemcích společnosti nebo třeba záměr prodeje některých nemovitostí. Společnost také nepožadovala nájemné za využití svých pozemků. Dále byly zjištěny nedostatečně fungující procesy kontroly a tak podobně," uvedl náměstek Jan Sviták.

Představenstvo společnosti Silnice LK a.s. okamžitě pozastavilo možnost plnění některých již uzavřených smluv a také všechny majetkové operace. Představenstvo společnosti bude rovněž členy Rady Libereckého kraje pravidelně informovat o nápravných opatřeních. Případné právní kroky bude Liberecký kraj zvažovat až po ukončení auditu. Druhou dílčí zprávu předloží společnost NEXIA AP na přelomu září a října. Finální analýza a audit by měly být hotovy do konce října 2020.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Rada Libereckého kraje odvolala dva členy představenstva Silnice LK
Silnice LK prodávají auta, dodávky i nakladače v elektronické aukci
Silnice LK prodávají nepotřebný majetek formou veřejné aukce
Letošní zimní sezona byla třetí nejmírnější za uplynulých 15 let
Silnice LK testují nové teplotní senzory na krajských komunikacích
Silnice LK mají nově certifikaci v oblasti životního prostředí
Silničáři už mají v horách pohotovost, na zimu jsou připraveni
Nejen pro zimní údržbu pořídili na krajské silnice šest nových vozidel
Neobvyklým turistou po zasněžené silnici v Jizerkách byl velbloud

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

Na trase z Rumburku přes Českou Lípu do Prahy před nedávnem přestal jezdit dopravce Quick Bus. Cestující se však o ztrátu spojů obávat nemusí. Liberecký kraj totiž od 12. prosince, se změnou jízdních řádů, plánuje v tomto úseku zajistit svoji linku 400. Ta bude mít stejné dojezdové časy jako předchozí dopravce Quick Bus, a to přibližně půldruhé hodiny. „Pro cestující, a ti jsou v této situaci nejdůležitější, zajistí Liberecký kraj ve spolupráci se Středočeským krajem celodenní a celotýdenní nabídku spojení. Část linek bude vedena také z Ústeckého kraje, přičemž Liberecký kraj již v minulosti navíc nabídl možnost rozšířit nabídku o autobusy směrem na Varnsdorf," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Městská knihovna Lučany nad Nisou v pondělí 6. prosince zavřena

V pondělí 6. prosince 2021 bude z důvodu nemoci knihovnice Městská knihovna Lučany nad Nisou celý den zavřena.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V nemocnicích v Libereckém kraji je aktuálně 212 pacientů s covidem
Dopravně bezpečnostní akce Mikuláš proběhla v neděli 5. prosince
Město Jablonec stanovilo nájemné ve svých opravených bytech
Krajský projekt hospodaření s vodou získal cenu Chytrá města 2021
Fešáci letos čtyřiapadesátiletí, fanoušků však mají stále dost

Nejčtenější články

06.12.: Policie hledá svědky dopravní nehody v jablonecké ulici 5. května
06.12.: Vodorovné značení v jabloneckých ulicích budou dělat ještě dva dny
06.12.: Parkoviště v Tržní ulici v Jablonci má nový povrch

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Individuální bydlení v blízkosti Hamerského jezera v obci Hamr na Jezeře.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace