Silnice LK testují nové teplotní senzory na krajských komunikacích

06.03.2020 07:04:52 | Autor: Denis Tomáš | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Silnice LK testují nové teplotní senzory na krajských komunikacích

Společnost Silnice LK a.s. se spojila se startupovou firmou Hardwario podporovanou libereckým inkubátorem lipo.ink. V rámci pilotního projektu otestuje na pěti lokalitách teplotní senzory, které fungují v systému moderní přenosové technologie NB-IoT.

Teplotní senzory jsou vyvíjeny kompletně v Libereckém kraji. Slouží k nepřetržitému monitorování teploty vzduchu, a usnadní tak dispečerům společnosti rozhodnutí o nasazení techniky zimní údržby komunikací. Doplňují tak síť stanic, které jsou nepřetržitě monitorovány dispečery společnosti.

„Neustále hledáme možnosti, jak zlepšit zimní údržbu komunikací a jednou z cest je i snaha získat detailnější informace o stavu počasí v reálném čase," sdělil Petr Šén, generální ředitel společnosti Silnice LK.

Od této pilotní spolupráce si krajští silničáři slibují, že získají alespoň informace o teplotě vzduchu v daných lokalitách za zlomek nákladů. „Máme dlouhodobě připravený projekt na pořízení 12 kusů meteostanic na krajské komunikace, které by nám výrazně pomohly zlepšit informovanost o aktuálním situaci ve sjízdnosti a počasí z rizikových lokalit. Tento projekt je ale zatím nad naše finanční možnosti, a proto jsme rádi, že jsme v této oblasti našli regionální firmu přímo v krajském inkubátoru LIPO.INK a společně tak začali testovat nasazení nových teplotních čidel," doplnil Petr Šén.

Základní deska čipu<br />Autor: Archiv Silnice LK Teplotní čidla komunikují i z míst nedostatečně pokrytých GSM signálem a mají velmi nízkou spotřebu ener-gie. Baterie, kterými jsou čidla napájena, vydrží až 5 let. Společnost Hardwario na projektu pracuje i se stu-denty Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. Čidla jsou tak kompletně vyvíjena v Libereckém kraji za podpory inkubátoru zřízeného Libereckým krajem - lipo.ink.

„Čidla fungují na principu IoT (internet věcí) s použitím moderní přenosové technologie NB-oT společnosti Vodafone Czech Republic. Je to jedna z prvních konkrétních instalací v Libereckém kraji a jsme moc rádi, že můžeme na tomto projektu spolupracovat právě s krajskou společností Silnice LK," informoval Alan Fabik, jednatel společnosti. „Do budoucna uvažujeme nad doplněním o další senzory, které funkčně náš produkt přiblíží velkým profesionálním meteostanicím".

Výhody použití čidel společnosti Hardwario jsou jak finanční, tak i technické. Zatímco vybudování jedné me-teostanice vyjde na několik milionů korun, přičemž samotná instalace je spojená s přípravou projektové dokumentace, s potřebou povolení a dalšími problémy (například s nutností připojit meteostanice na elek-trickou síť), tak jedno čidlo společnosti Hardwario vyjde na pár tisíc korun, instalováno může být kdekoliv a zapojení do systému proběhne téměř okamžitě.

„Na konci zimní sezóny pilotní provoz vyhodnotíme, a pokud bude pro naši činnost přínosný, počítáme pro příští zimní sezónu s nasazením mnohem většího množství čidel. V budoucnu bychom tak mohli monitorovat více lokalit na krajských komunikacích," dodal Petr Šén

Společnost Silnice LK a.s. je vlastněna 100% Libereckým krajem a na starosti má běžnou a zimní údržbu ko-munikací v Libereckém kraji. Především spravuje sít více jak 2.000 km krajských komunikací II. a III. tříd.

Společnost Hardwario vznikla v roce 2016 a sídli v libereckém inkubátoru lipo.ink. V roce 2018 se stala star-tupem roku v soutěži „Vodafone Nápad roku". Společnost se prosazuje především svou průmyslovou IoT stavebnicí, která se používá v pilotech Průmyslu 4.0, STEM vzdělávání a projektech chytré domácnosti.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Silnice LK mají nově certifikaci v oblasti životního prostředí
Silničáři už mají v horách pohotovost, na zimu jsou připraveni
Nejen pro zimní údržbu pořídili na krajské silnice šest nových vozidel
Neobvyklým turistou po zasněžené silnici v Jizerkách byl velbloud

Diskutujte s námi

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Jablonecka

Liberecký kraj spojení mezi Rumburkem a Prahou zajistí

Na trase z Rumburku přes Českou Lípu do Prahy před nedávnem přestal jezdit dopravce Quick Bus. Cestující se však o ztrátu spojů obávat nemusí. Liberecký kraj totiž od 12. prosince, se změnou jízdních řádů, plánuje v tomto úseku zajistit svoji linku 400. Ta bude mít stejné dojezdové časy jako předchozí dopravce Quick Bus, a to přibližně půldruhé hodiny. „Pro cestující, a ti jsou v této situaci nejdůležitější, zajistí Liberecký kraj ve spolupráci se Středočeským krajem celodenní a celotýdenní nabídku spojení. Část linek bude vedena také z Ústeckého kraje, přičemž Liberecký kraj již v minulosti navíc nabídl možnost rozšířit nabídku o autobusy směrem na Varnsdorf," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Městská knihovna Lučany nad Nisou v pondělí 6. prosince zavřena

V pondělí 6. prosince 2021 bude z důvodu nemoci knihovnice Městská knihovna Lučany nad Nisou celý den zavřena.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V nemocnicích v Libereckém kraji je aktuálně 212 pacientů s covidem
Dopravně bezpečnostní akce Mikuláš proběhla v neděli 5. prosince
Město Jablonec stanovilo nájemné ve svých opravených bytech
Krajský projekt hospodaření s vodou získal cenu Chytrá města 2021
Fešáci letos čtyřiapadesátiletí, fanoušků však mají stále dost

Nejčtenější články

06.12.: Policie hledá svědky dopravní nehody v jablonecké ulici 5. května
06.12.: Vodorovné značení v jabloneckých ulicích budou dělat ještě dva dny
06.12.: Parkoviště v Tržní ulici v Jablonci má nový povrch

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasejablonecko

Odkazy

Prodej a půčovna paddleboardů

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace