Silnice LK testují nové teplotní senzory na krajských komunikacích
06.03.2020 07:04:52 | Autor: Denis Tomáš | Rubrika: Zprávy | Obce: Liberecký kraj

Společnost Silnice LK a.s. se spojila se startupovou firmou Hardwario podporovanou libereckým inkubátorem lipo.ink. V rámci pilotního projektu otestuje na pěti lokalitách teplotní senzory, které fungují v systému moderní přenosové technologie NB-IoT.
Teplotní senzory jsou vyvíjeny kompletně v Libereckém kraji. Slouží k nepřetržitému monitorování teploty vzduchu, a usnadní tak dispečerům společnosti rozhodnutí o nasazení techniky zimní údržby komunikací. Doplňují tak síť stanic, které jsou nepřetržitě monitorovány dispečery společnosti.
„Neustále hledáme možnosti, jak zlepšit zimní údržbu komunikací a jednou z cest je i snaha získat detailnější informace o stavu počasí v reálném čase," sdělil Petr Šén, generální ředitel společnosti Silnice LK.
Od této pilotní spolupráce si krajští silničáři slibují, že získají alespoň informace o teplotě vzduchu v daných lokalitách za zlomek nákladů. „Máme dlouhodobě připravený projekt na pořízení 12 kusů meteostanic na krajské komunikace, které by nám výrazně pomohly zlepšit informovanost o aktuálním situaci ve sjízdnosti a počasí z rizikových lokalit. Tento projekt je ale zatím nad naše finanční možnosti, a proto jsme rádi, že jsme v této oblasti našli regionální firmu přímo v krajském inkubátoru LIPO.INK a společně tak začali testovat nasazení nových teplotních čidel," doplnil Petr Šén.
Teplotní čidla komunikují i z míst nedostatečně pokrytých GSM signálem a mají velmi nízkou spotřebu ener-gie. Baterie, kterými jsou čidla napájena, vydrží až 5 let. Společnost Hardwario na projektu pracuje i se stu-denty Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. Čidla jsou tak kompletně vyvíjena v Libereckém kraji za podpory inkubátoru zřízeného Libereckým krajem - lipo.ink.
„Čidla fungují na principu IoT (internet věcí) s použitím moderní přenosové technologie NB-oT společnosti Vodafone Czech Republic. Je to jedna z prvních konkrétních instalací v Libereckém kraji a jsme moc rádi, že můžeme na tomto projektu spolupracovat právě s krajskou společností Silnice LK," informoval Alan Fabik, jednatel společnosti. „Do budoucna uvažujeme nad doplněním o další senzory, které funkčně náš produkt přiblíží velkým profesionálním meteostanicím".
Výhody použití čidel společnosti Hardwario jsou jak finanční, tak i technické. Zatímco vybudování jedné me-teostanice vyjde na několik milionů korun, přičemž samotná instalace je spojená s přípravou projektové dokumentace, s potřebou povolení a dalšími problémy (například s nutností připojit meteostanice na elek-trickou síť), tak jedno čidlo společnosti Hardwario vyjde na pár tisíc korun, instalováno může být kdekoliv a zapojení do systému proběhne téměř okamžitě.
„Na konci zimní sezóny pilotní provoz vyhodnotíme, a pokud bude pro naši činnost přínosný, počítáme pro příští zimní sezónu s nasazením mnohem většího množství čidel. V budoucnu bychom tak mohli monitorovat více lokalit na krajských komunikacích," dodal Petr Šén
Společnost Silnice LK a.s. je vlastněna 100% Libereckým krajem a na starosti má běžnou a zimní údržbu ko-munikací v Libereckém kraji. Především spravuje sít více jak 2.000 km krajských komunikací II. a III. tříd.
Společnost Hardwario vznikla v roce 2016 a sídli v libereckém inkubátoru lipo.ink. V roce 2018 se stala star-tupem roku v soutěži „Vodafone Nápad roku". Společnost se prosazuje především svou průmyslovou IoT stavebnicí, která se používá v pilotech Průmyslu 4.0, STEM vzdělávání a projektech chytré domácnosti.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)
Související články
Silnice LK mají nově certifikaci v oblasti životního prostředí
Silničáři už mají v horách pohotovost, na zimu jsou připraveni
Nejen pro zimní údržbu pořídili na krajské silnice šest nových vozidel
Neobvyklým turistou po zasněžené silnici v Jizerkách byl velbloud
Diskutujte s námi
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Částečná uzavírka v jablonecké ulici Průmyslová
Do konce září potrvá částečná uzavírka v ulici Průmyslová (pozemek p. č. 2382/3), v místě výstavby nové výjezdové základny rychlé záchranné služby (naproti domům čp. 2768/59 a 2767/61). Uzavírka v ulici bude probíhat přibližně 5-6krát do měsíce, vždy dle aktuální potřeby stavebních prací. Jejím důvodem je manipulace jeřábu a provádění jeřábnických prací v rámci výstavby.
Nejnovější články
VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
Druhé kolo krajského přeboru opět vítězné pro dorostence LIAZU
Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
Knoflíkový bižuterní kurz se koná 31. května
Památky se zapojí do Noci kostelů a Víkendu otevřených zahrad
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
21.05.: Jablonec nad Nisou ožije čtyřnásobnou dávkou kultury a zážitků
20.05.: FOTO: Velké Hamry vybojovaly důležitou domácí výhru
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.